Joi,
13.02.2025
Innorat
Acum
1°C

Reprezentantul studenților AFT, la final de an universitar: „Cea mai frumoasă amintire este momentul în care am tras cu arma”

Reprezentantul studenților AFT, la final de an universitar: „Cea mai frumoasă amintire este momentul în care am tras cu arma”

Student plutonier adjutant Tudor Damian este reprezentantul studenților din ani terminali ai Academiei Forțelor Terestre Nicolae Bălcescu. Încă de mic, Tudor a știut că vrea să studieze domeniul militar, a plecat din Târgu Mureș și a venit la Sibiu ca să-și urmeze visul.

Tudor a terminat studiile la Colegiul Național Alexandru Papiu Ilarian, profil matematică informatică. Încă de mic visa să lucreze în domeniul militar, iar un pas către acest vis a fost alegerea de a studia la Academia Forțelor Terestre Nicolae Bălcescu din Sibiu. 

„De mic, nu m-am văzut absolut niciodată făcând altceva, a fost și moștenire de familie, dar nu asta pot spune că m-a determinat neapărat să aleg cariera militară. Ceea ce m-a determinat să aleg a fost un simț  al patriotismului destul de dezvoltat și dorința de acțiune. Nu o să mă văd niciodată muncind într-un job de la 8 la 4 sau de la 9 la 5, vreau acțiune, vreau adrenalină, vreau să lucrez cu oameni, vreau să fiu un om pentru oameni”, a spus tânărul pentru Turnul Sfatului.

Tudor a urmat Facultatea de Leadership militar, arma infanterie, specializarea cercetare din cadrul AFT. Dacă ar fi să aleagă cel mai frumos moment din anii de studenție, tânărul ar alege experiența în care a tras pentru prima dată cu arma. „Cea mai frumoasă amintire este momentul în care am tras cu arma. Nu am știut la ce să mă aștept. Sunetul, mirosul specific, totul a fost extraordinar”.

Acomodarea cu programul a fost un pic mai dificilă spune Tudor. Chiar și așa, experiența anilor de facultate îl face să iubească domeniul pe care l-a ales și să se dedice în totalitate acestuia.

„Nu a fost o experiență neplăcută, cred că aș numi-o mai degrabă o experiență formatoare. Primele două săptămâni de început au fost extenuante, adormeam, semnam documente, stăteam în bănci, nu mai știam cum să ținem capul sus. Primele două săptămâni formatoare au fost un pic mai dificile pentru că am avut programul foarte încărcat și cu  multă acumulare de cunoștințe noi.”

Pe viitor, tânărul vrea să facă parte dintr-o unitate de forțe speciale „Vreau să fac parte dintr-o unitate de mare elită din armata României, o unitate de forțe speciale”.

Citește și FOTO VIDEO Absolvenții sibieni, celebrați în Piața Mare. „Sunteți cu adevărat o generație deosebită” 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

5 comentarii

Un sibian

Acum 2 ani

ce prostie!!!
Raspunde

Holy cow!!!!!

Acum 2 ani

Daca aia e cea mai faina, clar e nevoie de ceva tratamente hard core la tine. Sa nu cumva să ne lași vreo școală împușcată și nouă că amintire, in viitor. Plin de bolnavi la aft!!!! De mult se știe!
Raspunde

No Name

Acum 2 ani

Credeam ca in timpul pandemiei le-am vazut pe toate! M-am inselat!

Raspunde

Alt sibian

Acum 2 ani

"Vreau sa fiu un om pentru oameni" Cred ca asta trebuia sa retinem din gandurile tanarului absolvent.
Raspunde

Vlad

Acum 2 ani

Felicitari Tudor, si la mai mare. Esti un exemplu demn de urmat. Iar pentru tine Holy cow, rusine! Vei fi probabil primul care vei parasi tara atunci cand va avea nevoie de tine. Rusine tie si celor ca tine.

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus