Vineri,
12.08.2022
Cer Senin
Acum
12°C

Președintele Klaus Iohannis împlinește astăzi 63 de ani

Președintele Klaus Iohannis împlinește astăzi 63 de ani

Președintele României, Klaus Iohannis, sărbătorește astăzi împlinirea vârstei de 63 de ani, dintre care în ultimii 22 de ani a fost primar al Sibiului și președinte al țării.

Născut în 13 iunie 1959, la Sibiu, Iohannis a devenit primar al orașului în 2000. În anul 2014 a fost ales preşedinte al României.

”M-am născut pe 13 iunie 1959, la Sibiu, într-o familie modestă de saşi transilvăneni. Deşi părinţii mei au emigrat în anii '90 în Germania, eu am ales să rămân în Sibiu. Am urmat cursurile Facultăţii de Fizică din cadrul Universităţii «Babeş Bolyai» din Cluj Napoca şi, începând cu anul 1983, mi-am îndeplinit visul de a mă afla de cealaltă parte a catedrei la liceul în care am studiat. Am predat la mai multe şcoli şi licee din Sibiu, inclusiv la Colegiul Naţional «Samuel von Brukenthal», după care, până în anul 2000, am activat ca inspector general în acelaşi domeniu educaţional care mi-a adus cele mai mari satisfacţii”, se prezintă Klaus Iohannis pe pagina sa de Facebook.

În 1990 a devenit membru al Forumului Democrat German din România al cărui președinte a fost timp de 12 ani, între 2002 și 2000.

”Sibiul este, pentru mine, un univers la scară mică, este oglinda a ceea ce îmi doresc eu pentru România. Este un oraş curat, prosper şi atractiv, este exemplul viu şi dovada clară că se poate”, afirmă actualul preşedinte.

Klaus Iohannis aminteşte şi cum a devenit preşedintele PNL, postură din care a candidat la alegerile prezidenţiale din 2014.

”Astăzi, în calitate de preşedinte ales al românilor, port o imensă onoare. Port, de asemenea, o uriaşă responsabilitate - aceea de a aduce România pe drumul drept, de a o transforma într-un stat de drept autentic, prosper şi demn. Îmi doresc ca fiecare român să se simtă în ţara lui ca acasă, o casă pe care o iubeşti şi de care eşti mândru”, mai scrie Klaus Iohannis.

Administrația prezidențială nu a publicat programul de astăzi al președintelui.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

19 comentarii

Sibian

Acum 1 lună

Presedintele Johannis implineste astazi 63 de ani, nu 62
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marioara

Acum 1 lună

Happy birtday, Mrs. Prezident! O cariera frumoasa în diplomație va doresc!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marioara

Acum 1 lună

De ce dați dislike, fraților?!I-am făcut o urare minunata. Când nu va mai fi președinte, l-ar aranja o cariera în diplomație. Este intr- o forma grozava, costumele îi vin că turnate, vorbește scurt, e omul potrivit la locul potrivit ..
Raspunde

Elena

Acum 1 lună

La multi ani!
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Cu executare.
Raspunde

Elena

Acum 1 lună

TS corectati va rog: "In 1990 a devenit membru al Forumului Democrat German din România al cărui președinte a fost timp de 12 ani, între 2002 și 2000."
Raspunde

Ty

Acum 1 lună

La mulți ani! Dar dezamăgitor total.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sparrow

Acum 1 lună

Numai un om de talia dumnealui poate ocupa o functie intre anul 2002 si 2000. Mai e unul, Chuck Norris care sfideaza legile naturii, dar āla e al lor, āsta e Al nostru
Raspunde

Aurel Metrescu

Acum 1 lună

La mulți ani de viață, la cât mai puțini ani de politică!
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 1 lună

Este si cel care,cuprins de regretul ca a fost cauza destramarii USL,a pus umarul la crearea USL 2.0,tinindu-se astfel de promisiunile facute ,cu mina pe buzunarul de la piept,in cele doua campanii electorale!Pacat ,mare pacat,ca nu se accepta decit doua mandate de Presedinte!Un asemenea politician ar merita functia pe viata!
Raspunde

@till

Acum 1 lună

Tille, cred că glumești! Așa politician sa fie la dușmani.
Raspunde

???

Acum 1 lună

Pentru țară și popor/ Johannis - ambasador!
Raspunde

Sassu mândru

Acum 1 lună

Daniel Tomozei-Dimian ...... De ziua ta, otreapă ... tu falnic brad plin de rășini, tu Everest al caselor furate, a liberalilor prafum beșini, a datoriilor la stat nedate, tu, mitocane, tristule, pasiv, tu obsedat de ură și hoție, ești PNL model inexpresiv ... și Getei tu îți ești soție, tu, noptea minții bine izolată, tu rânjet menghină-n rugină, tu lași în urmă țara demolată, și moarte lași și țara mai străină ... De ziua ta, mizerie, otreapă, tu chip cioplit, tabletă în sistem, Vlad Țepeș te-ar fi tras în țeapă ... Dar, cum nu e, eu simplu, te blestem

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian

Acum 1 lună

Sa fiți sănătoși alături de părinții dumneavoastră! Drum bun spre Germania!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Aluatul e tot de sași.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Rammstein

Acum 1 lună

Dacă nu deveneai președinte, erai si acum primar al sibiului?....
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Mai degraba era talhar al Sibiului pentru insusirea caselor cu acte de proprietate falsificate. Asa a infundat puscaria doar notarul.
Raspunde

Mitrica Adriana

Acum 1 lună

Alles Gute zum Geburtstag !
Raspunde

L

Acum 1 lună

”Sigur că avem un preşedinte ticălos, care a dezamăgit electoratul care l-a votat, electorat care l-a votat nu pentru că avea vreo valoare intrinsecă el ca preşedinte, ci pentru că era pur şi simplu un rău mai mic. Nu-i nicio problemă, lucrurile merg înainte, nu ştiu dacă merg în direcţia bună, eu cred că merg în direcţia greşită”, a mai declarat Tudor Chirilă.
Raspunde