Președintele României, Klaus Iohannis, se află astăzi în Ucraina. Împreună cu alte câteva personalități din Franța, Italia și Germania au vizitat în urmă cu scurt timp Irpin, o suburbie a Kievului, distrusă de ruși.
„Nu există cuvinte care să descrie tragedia umană și distrugerile oribile pe care le-am văzut astăzi în Irpin. Reiau cu tărie apelul ca toți invadatorii ruși să fie trași la răspundere de curtea penală internațională, pe care România o susține în totalitate”, a spus președintele României, într-o postare pe Twitter.

În această dimineaţă şi preşedintele francez Emmanuel Macron, cancelarul german Olaf Scholz şi premierul italian Mario Draghi au ajuns cu trenul la Kiev.
Citește și Iohannis a ajuns la Kiev
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1233


Ultimele comentarii
Acum 4 ore
BOGDAN
Acum 4 ore
Unul
Acum 4 ore
Gen
Acum 4 ore
Emil
Acum 5 ore
Claus