Ciprian Ștefan Anghel, directorul Muzeului Astra, a declarat pentru Turnul Sfatului că solicită conducerii companiei de transport în comun a Sibiului mai multe autobuze pe traseul 13, care circulă de la gară până la intrarea în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului.
Directorul muzeului spune că în perioada aceasta sunt foarte mulți turiști, iar parcările devin neîncăpătoare, o soluție fiind creșterea numărului de autobuze spre Dumbrava Sibiului.
”De fapt, această solicitare vine tot de la sibieni, de la oamenii care vin să viziteze muzeul cu autobuzul. Multă lume cere ca autobuzul care vine de la gară să circule mai des, acum vine din oră în oră și ne-ar ajuta foarte mult dacă ar circula din jumătate în jumătate de oră. Dacă s-ar reuși creșterea frecvenței din iunie până în septembrie ne-ar ajuta foarte mult, atât pe noi cât și pe vizitatorii noștri”, a declarat Ciprian Ștefan Anghel.
Contactați de reporterul Turnul Sfatului, oficialii companiei Tursib SA spun că deja au introdus pe traseu respectiv autobuze de o capacitate mai mare și caută soluții suplimentare.
”Referitor la creşterea capacităţii de transport pe traseul 13, Tursib a luat deja măsuri ȋn acest sens prin utilizarea pe acest traseu a autobuzelor articulate. Ȋn ceea ce priveşte creşterea numărului de semicurse, acest lucru se poate realiza doar prin modificarea Planului de Transport care se aprobă printr-o Hotărâre a Consiliului Local, după o perioadă de afişare a propunerilor ȋn dezbatere publică”, au explicat reprezentanții Tursib.
În plus, la Sibiu a sosit deja primul autobuz electric și urmează să vină alte opt, o parte dintre ele urmând a circula pe traseul 13.
”Precizăm faptul că ȋn urma unui proiect demarat de către Ministerul Dezvoltării, Tursib va intra ȋn posesia a 9 autobuze electrice, care vor fi alocate pe două dintre traseele executate de compania de transport local şi anume traseul 5 şi traseul 13. Acest proiect va presupune şi cfeşterea capacităţii de transport pe cele două rute. Vă asigurăm de faptul că depunem toate eforturile pentru ca serviciul de transport public din Sibiu să se desfăşoare ȋn cele mai bune condiţii”, au concluzionat reprezentanții Tursib.
Citește și:
Concert Zdob și Zdub în Muzeul Astra, în deschiderea Vinfest 2022
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Tag-uri: Sibiu , Muzeul Astra , turisb , stiri sibiu ,
Vizualizari: 1411
Ultimele comentarii
Acum 54 minute
Emil
Acum 2 ore
Pastor marginas
Acum 2 ore
Florin
Acum 2 ore
Florin
Acum 2 ore
Sportiv amuzat