Duminică,
02.10.2022
Cer Senin
Acum
13°C

Lumea baschetului din România este în doliu: Sportiva Alessia Maria Raiciu a murit chiar în ziua în care a împlinit 18 ani

Lumea baschetului din România este în doliu: Sportiva Alessia Maria Raiciu a murit chiar în ziua în care a împlinit 18 ani

Lumea baschetului din România a fost zguduit de moartea neașteptată a baschetbalistei Alessia Maria Raiciu care a murit în somn, în ziua în care a împlinit 18 ani. Văzută drept una dintre cele mai talentate sportive, Alessia a câștigat mai multe medalii în cadrul competițiilor de juniori, iar debutul în Liga Națională de Baschet Feminin a venit devreme, pentru Agronomia București. Cauza probabilă a morții pare să fie un edem pulmonar.

Baschetul românesc este în doliu după ce tânăra speranță Alessia Maria Raiciu a încetat din viață la doar 18 ani. Cei de la HotNews scriu că președinte Federația Română de Baschet, Carmen Tocală, a confirmat că sportiva a murit în somn. Fata a fost găsită moartă în propria casă, fără a avea urme de violență pe corp. Sportiva a fost găsită fără suflare duminică, 14 august, dimineața.  

Cauza decesului ar fi un edem pulmonar acut. Se așteaptă acum examenul anatomo-patologic și cel toxicologic.

Reprezentanții federației și-au luat rămas bun de la Alessia pe pagina de facebook.

„Zborul unei baschetbaliste de reală perspectivă a fost curmat mult prea devreme…

Una dintre cele mai talentate sportive ale generației 2004 nu mai este printre noi. Alessia Maria Raiciu a decedat chiar în ziua în care împlinea 18 ani. Tânăra câștigase numeroase medalii la campionatele naționale juvenile alături de CS Olimpia București și bifase prezențe și în Liga Națională de Baschet Feminin, alături de Agronomia București.

Federația Română de Baschet transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate!

Odihnește-te în Pace, Alessia!”, au scris aceștia.

Sursa foto: Facebook Federația Română de Baschet

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

12 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Gălăgia ambulanțelor nu substituie prevenția.

Raspunde

Adina

Acum 1 lună

Sportiva la 18 ani, sanatoasa tun, moarta in somn.... Hai, mai da-o incolo ca e deja prea de tot.... chiar va prefaceti cu totii ca nu stiti de ce a murit sarmana fata? Si ne faceati pe noi conspirationisti.....
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Sanatoasa pe hartii, mai ales daca consuma suplimente sau energizante.
Raspunde

A.M.

Acum 1 lună

Când spui că cineva s-a stins de sindromul morții subite, de fapt spui că nu știi cauza decesului sau, și mai "științific”, că știi, dar tre’ s-ascunzi cauza pentru că nu e corect politic să o dezvălui. Solutia: PROCESE PENTRU „MORȚILE SUBITE” - Dacă decesul a survenit în imediata vecinătate temporară a administrării unui vaccin, iar victima nu avea antecedente cauzatoare ale morții inexplicabile, atunci CAUZA ESTE VACCINUL.In alte tari deja s-au platit miliarde in daune pentru victimele vaccinului. Desigur, au platit statele, de la buget, nu producatorii, ca ei nu raspund pentru produsele lor ucigatoare.

Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Dumnezeu sa o ierte...2004, putea fi fiica-mea... Sansele sa se fi vaccinat la varsta aia si in Romania sunt destul de mici, dar na, sportivii probabil au fost supusi la o presiune mai mare sa se vaccineze. Pt ca, nu-i asa, sunt in grupa de risc, fiind obezi, diabetici, batrani etc...o lume nebuna la modul diabolic.
Raspunde

Adina

Acum 1 lună

Sansele sunt foarte mari, unii colegi de munca si-au dus copiii de 16 si 14 ani la vaccinat "ca sa poata lua parte mai departe la antrenamente de baschet sau fotbal". Altii si-au vaccinat copiii de 12 , 13 ani ca sa poata pleca in concediu, altii au fost dusi cu clasa de doamna diriginta....
Raspunde

Un sibian

Acum 1 lună

Bai anti-vaxxinistii lu peste prajit, de unde stiti voi ca fata a fost vaccinata?? Si daca chiar a fost, dovediti voi legatura intre vaccinul respectiv si edem pulmonar!! Va asteapta premiul Nobel pt medicina!! Pana atunci, inapoi la coada vacii, ca la aia sigur va pricepeti mai bine!!
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

De unde stii ca nu e legatura? Nu e bine sa fii atat de sigur de ceva.
Raspunde

A.M.

Acum 1 lună

Vaccinistule, injectatule, verifica raportul autopsiei, ca a fost facut public in presa voastra vaccinista. Vezi ce scrie: "sindromul mortii subite". Au inventat un "sindrom" nou, ca nu au voie sa scrie vaccin ucigas la cauza mortii. Ce edem pulmonar, care infarct miocardic in somn? Ati facut voi autopsia, injectatilor? Iar ati luat-o pe aratura! Voi astia nu va mai vindecati la creieras veci pururi. Si daca ar fi fost edem pulmonar sau infarct, poti sa vezi reactiile adverse la vaccinul ucigas recunoscute de producatori, in prospect: trombi si coagularea sangelui care sunt printre cauzele edemurilor pulmonare si a infarcturilor. Nici cu dovezile in fata nu recunoasteti ca vaccinurile ucid oameni pe capete! Saracii oameni pe care i-ati pacalit, i-ati mintit. Multi dintre ei au murit din cauza voastra. Din cauza urii voastre pentru cei care nu "gandesc" ca voi si nu se supun sistemului satanic.
Raspunde

Adina

Acum 1 lună

Nu trebuie sa mai demonstreze nimeni nimic, a demonstrat serul minune tot ce era de demonstrat.
Raspunde

Claus

Acum 1 lună

Edem pulmonar,e cam mortal daca nu cauti sa te tratezi la timp si deasemenea sa urmezi niste pasi,diete si fara efort...iar ea fiind sportiva,posibil sa fi suferit un infarct miocardic in somn,ceea ce este cel mai mare risc la aceasta problema de sanatate. Dumnezeu sa o odihneasca si putere familiei.
Raspunde

Jean de Esseintes

Acum 1 lună

Da, vad ca un simplu anunț isca polemici cu privire la vaccin. Probabil toti comentatorii de mai sus erau prieteni apropiați si o cunoșteau îndeaproape. Mai ales cei abonați la comentarii. Păcat, D-zeu sa o odihnească in pace!! P.S.: Cred ca ar fi mai corect gramatical, începutul articolului, lumea baschetului a fost zguduitA nu zguduit, dar poate mă înșel.?
Raspunde