27.01.2023
Ceata
-0°C

CM 2022 - S-a încheiat etapa III: Fără punctaj maxim în grupe. Camerun, prima echipă africană care învinge Brazilia. Programul de azi

Camerun s-a alăturat aseară listei de echipe care au produs mari surprize la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar, devenind prima echipă din Africa, ce reușește să o învingă pe Brazilia, iar Uruguay s-a alăturat listei de echipe care în ultima etapă câștigă, dar degeaba. Totodată, aseară elvețianul Shaqiri a intrat într-un top al marcatarilor la Mondiale alături de Ronaldo și Messi.

Ziua a început cu duelurile din grupa H, Coreea de Sud – Portugalia și Ghana – Uruguai. Cu portughezii lui Ronaldo, calificați cu 6 puncte, celelalte echipe aveau șanse de calificare numai dacă obțineau victoria, cu excepția Ghanei, care putea obține biletul către optimi și cu un egal.

Portugalia a început mai bine meciul, chiar dacă a jucat cu multe rezerve. Au deschis scorul în debutul partidei, în minutul 5. Meciul s-a încheiat la pauză însă 1-1 după golul lui Kim Young-gwon în minutul 24 în urma unui corner. Coreenii aveau în teren cea mai bună echipă și datorită determinării de a merge mai departe au reușit golul câștigător în minutul 91 în urma unui contraatac. Reușita a adus lacrimi de bucurie în rândul suporterilor săi, pentru că asiaticii s-a calificat în optimi, ținând cont de faptul că înaintea ultimului meci din grupă erau pe ultimul loc cu doar un punct.

Golul coreenilor a adus însă lacrimi și în rândul suporterilor uruguaeni, acolo unde echipa lor juca contra Ghanei. Uruguai a încheiat partida cu victoria de 2-0, după o dublă a lui Giorgian de Arrascaeta, obținând același număr de puncte (4) împreună cu Coreea de Sud. Dar pleacă acasă din cauza golaverajului - sudamericanii mai aveau nevoie de un gol. Aceștia au aflat cu 10 minute înainte de final că asiaticii au înscris golul victoriei, forțând a treia lor reușită contra africanilor, ceea ce n-a venit.

A fost primul Mondial pentru Uruguai în care nu au reușit să câștige cel puțin două partide în grupă.

În grupa G, Serbia s-a chinuit să demonstreze că succesul din calificări îi poate aduce rezultate bune și la competiția din Qatar. Adversara sa, Elveția, a fost tare pe poziții însă. În minutul 20 a deschis scorul prin Shaqiri. O reușită care îl face pe elvețian al treilea jucător, după Cristiano Ronaldo și Leo Messi care marchează la ultimele trei campionate mondiale (2014, 2018, 2022).

Sârbii și-au revenit rapid și în decurs de 9 minute au marcat de două ori, Mitrovici (26) și Vlahovici (35) aducând echipa în avantaj. Cu un minut înainte de finalul primei reprize Embolo a egalat de la 6 metri, după o greșeală a defensive sârbe. Greșeli care au tot continuat. Iar în debutul reprizei a doua, în minutul 48 Remo Freuler marchează golul victorios pentru elvețieni.

Sârbii nu reușesc să obțină victoria în al doilea meci consecutiv după ce au întors rezultatul: au terminat 3-3 cu Camerun, după ce erau conduși cu 0-1 și apoi conduceau 3-1. Cu 6 puncte, Elveția merge în optimi alături de Brazilia.

Brazilie care în celălalt meci al grupei a furnizat următoarea surpriză a campionatului – au pierdut în fața Camerunului. Singurul gol a fost marcat de Vincent Aboubakar în minutul 2 de prelungiri al meciului. A fost, din păcate, pentru africani, o victorie care n-a contat.

Astfel, în optimi Brazilia va întâlni Coreea de Sud, iar Portugalia va juca contra Elveției. Precizăm că în faza grupelor nicio echipă nu a reușit să obțină punctajul maxim - 9 puncte, adică să câștige toate cele trei meciuri.

Programul de azi:

În Qatar începe meciurile din faza optimilor. Până pe 5 decembrie, vor avea loc câte două meciuri pe zi, la ora 17:00 și la ora 21:00.

Astăzi, în primul meci, vor juca câștigătoarea grupei A și a doua clasată în grupa B:

Olanda – SUA (ora 17:00).

În cel de-al doilea meci se vor întâlni câștigătoarea grupei C și a doua clasată din grupa D:

Argentina – Australia (ora 21:00)

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.