Duminică,
09.02.2025
Cer Senin
Acum
-9°C

Actualizare: O avalanșă a avariat o cabană și mașinile din parcare în munții Făgăraș. Pompierii intervin pentru evacuarea turiștilor

Actualizare: O avalanșă a avariat o cabană și mașinile din parcare în munții Făgăraș. Pompierii intervin pentru evacuarea turiștilor
Actualizare: Pompierii din Argeş intervin, duminică, pentru evacuarea turiştilor de la Cabana Capra, aflată lângă un sector închis al DN 7C - Transfăgărăşan, după ce în zonă s-a produs o avalanşă, scrie Agerpres.

„În urma solicitării turiştilor de la unitatea de cazare, se deplasează forţele de intervenţie ale pompierilor argeşeni cu o autofreză de zăpadă multifuncţională, o ambulanţă SMURD de prim ajutor calificat, o autospecială de transport persoane şi victime multiple, două autospeciale de primă intervenţie şi comandă şi două microbuze", se arată într-o informare transmisă de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Argeş.
 
 
Conform aceleiaşi surse, la intervenţie participă şi salvamontişti, jandarmi şi angajaţi ai Secţiei de Drumuri Naţionale.

Reprezentanţii ISU Argeş precizează că se va încerca evacuarea turiştilor până la o altă unitate de cazare, care se află la kilometrul 104 al Transfăgărăşanului, până unde şoseaua este oficial deschisă iarna.
 
Știre inițială. Mai multe avalanșe au fost anunțate de salvamontiști în ultimele ore. O avalanșă masivă a avariat o cabană și mașinile din parcare în județul Argeș. De asemenea, urme de avalanșă au fost observate și la Bâlea Lac. În munții Făgăraș riscul de avalansă este de 5 din 5. 
 
O avalanșă de mari dimensiuni a lovit cabana Capra și parcarea din fața cabanei, informează reprezentanții Salvamont Argeș. Din fericire nu au fost înregistrate victime, dar au fost înregistrate pagube materiale atât la cabană cât și la câteva mașini aflate în parcare.

 
Potrivit salvamontiștilor, avalanșa a curs pe vâlcelul ce coboară dinspre Cota 2.000 (Căldarea Berbecilor), în seara de sâmbătă, 4 februarie.
 
În urma ninsorilor masive cu vânt din ultima perioadă riscul de avalanșă este mare în toată zona de gol alpin a munților Făgăraș.
 
Cei din Argeș spun că și în munții din județul Sibiu au fost observate avalanșe. 
 
„De asemenea, la Bâlea Lac au fost observate urmele unei avalanșe mari în zona Saua Doamnei (Curmătura Balii). Cel mai probabil această avalanșă a curs de sub vârful Paltinul și a traversat zona șeii Doamnei. Cum ninsorile și vântul continuă este de așteptat să se producă mai multe avalanșe declanșate spontan, chiar și în zona montană de sub 2.000m, unele dintre acestea de dimensiuni mari”, scriu salvamontiștii.
 
Foto: Raluca Maria Romanov
 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus