Duminică,
12.10.2025
Innorat
Acum
14°C

Record în Șelimbăr: 67% din taxele locale sunt plătite online. Primar: ”Este doar o mică parte din ceea ce înseamnă Smart Șelimbăr”

Record în Șelimbăr: 67% din taxele locale sunt plătite online. Primar: ”Este doar o mică parte din ceea ce înseamnă Smart Șelimbăr”

Administrația locală din Șelimbăr anunță că în primele luni ale anului 2023 67% din taxele plătite către primărie au fost achitate online. Pe tot parcursul anului trecut, mai mult de jumătate din bani au venit electronic, anunță Primăria Șelimbăr. 4,29 de milioane de lei este suma virată în conturile administrației locale din Șelimbăr, în 2022, prin mijloace electronice, ceea ce face această comună să fie una dintre cele mai ”smart” localități din județ, anunță administrația din Șelimbăr.

”Încurajarea plății taxelor și impozitelor prin intermediul sistemelor electronice este doar o mică parte din ceea ce înseamnă Smart Șelimbăr. O lungă serie de modernizări ale sistemului fac parte din strategia de dezvoltare a Șelimbărului 2021- 2027, iar aici intră info-chioșcurile și docubox, ca să dau doar câteva exemple, prin care cetățenii pot interacționa mult mai rapid cu autoritatea locală, la orice oră”, susține primarul comunei, Marius Grecu.

Posibilitatea plății impozitelor și taxelor online a fost una din primele facilități pe care le-a oferit Primăria Șelimbăr în cadrul strategiei ”smart”.

Se poate plăti astfel orice taxă, simplu, de acasă, din fața unui calculator sau chiar de pe telefon.

Conform datelor transmise de Primăria Șelimbăr, procentul de plată prin sistemul electronic a fost în 2021 de 48,2%, în 2022 de 52,4%, iar în 2023 este, până în acest moment, de 67,94%.

În acest an, dintr-un total de 2,19 milioane de lei încasate, 1,49 de milioane au intrat prin mijloace electronice.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

5 comentarii

Adrian

Acum 2 ani

intrebarea este ce facem cu banii? de ex mai multa curatenie prin achiziționarea unei masini noi (sau chiar 2),de spalat străzile ....care sa ajunga cel tarziu săptămânal pe fiecare strada sau monitorizarea strica a șantierelor de construcții...se iasa la greu cu basculante murdare Sau cum facem noi spatii verzi
Raspunde

Un cititor

Acum 2 ani

Logică rurală: comună smart, condusă de stupid.
Raspunde

“Urrrraaaaa”!!!!

Acum 2 ani

La primaria Selimbar sa fi smart de fapt inseamna sa furi la greu, sa dai teapa Sibiului, sa dai contracte grase rudelor si apropiatilor si sa nu faci nimic, nimic, nimic!!!!
Raspunde

Ranga Bianca

Acum 2 ani

Am plătit online impozitul pe clădire, teren,masina și salubrizarea dar chitanță nu am primit prin mail și nici nu o pot descarca de pe aplicație.......
Raspunde

Emil

Acum 2 ani

Spiritul mioritic nu dispare, pentru crime, talharie si hotie romanii si hunii se unesc sa atace precum lupii.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus