Elevii care au obținut nota 10 la examenul de bacalaureat, precum și elevii care au obținut locurile I, II, III, în cei patru ani de liceu, la etapele naționale și internaționale ale olimpiadelor școlare, recunoscute de Ministerul Educației, vor fi recompensați cu câte un laptop, dacă vor urma unul dintre programele de studii ale Universității „Lucian Blaga” din Sibiu. Această inițiativă de susținere a performanțelor în educație se adaugă celor 128 de burse de studiu oferite de ULBS viitorilor studenți la programele de licență și master.
„Ne dorim să atragem la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu cât mai mulți tineri valoroși, motiv pentru care în ultimii ani am adoptat această initiativă care să susțină procesul educational. Pe acestă cale, doresc să îi felicit pe toți elevii care au promovat examenul de bacalaureat și să le transmitem faptul că îi așteptăm la ULBS, o universitate cu deschidere europeană”, transmite Sorin Radu, rectorul ULBS.
Amintim că în acest an niciun elev din liceele sibiene nu a reușit să obțină nota maximă la bacalaureat, iar Vlad și Eva, tinerii cu cele mai mari medii, au spus că nu contestă notele primite.
Admiterea la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu a început în această săptămână.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: admiterea 2023 ulbs , admiterea la ulbs
Vizualizari: 1288
Ultimele comentarii
Acum 28 minute
Piulita
Acum 35 minute
Allahu akbar
Acum 42 minute
Nicoleta
Acum 53 minute
Hermannstadt
Acum 57 minute
K.Samuel