Am mers zilele trecute la ”7 tei” pentru că pe rețelele sociale pare locul perfect pentru un brunch sau o cină la răcoare: Este la poalele cetății Cisnădioarei, este înconjurat de pădure și umbră, iar pe rețelele sociale are numai fotografii apetisante. În realitate... viața bate filmul.
Să vă explic pe scurt: Ei anunță în program că deschid de la 10:00 și te gândești că este numai bine pentru un brunch leneș pe răcoare, însă nu scrie nicăieri că bucătăria se deschide de la 12:00, deci nu ai ce mânca. Pe urmă, deschid ei bucătăria la 12:00, însă preparatele delicioase cu care se laudă abia atunci încep să fie gătite, ceea ce înseamnă că vor fi gata pe la 13:00 sau chiar 14:00, în cel mai bun caz. Omletele și altele lucruri simple sunt doar pentru cei cazați, dacă vii de afară nu le găsești în meniu. Și ca să pună capac la oala cu nemulțumiri, ți se spune sec: Bucătăria e închisă, veniți altădată!
Trecând peste cele descrise mai sus, am reușit să negociez după ora prânzului o porție de cârnați la grătar cu legume și o salată Cesar, cu o limonadă și o cafea. Senzația generală nu este că oamenii se bucură de clienții care le trec pragul, ci mai degrabă că îți fac o favoare punându-ți o farfurie în față.
Până să vină mâncarea am putut admira împrejurimile și terasa. Într-adevăr, locul este frumos, pădurea se află peste drum, se simte umbra dealului. Și printr-un colț poți vedea urcușul spre cetate, probabil cel mai cunoscut reper al Cisnădioarei.
Localul este clasic rustic transilvănean, cu mult lemn, copaci zdraveni, cu coroane bine dezvoltate – care și dau numele restaurantului ”7 tei”. Terasa era aproape jumătate ocupată de turiști cazați și se pare că ei au întâietate, ceilalți trebuie să aștepte.
Meniul conține foarte multe sortimente de pizza, trei ciorbe, un gulaș, precum și diferite cărnuri la grătar cu legume. Tot ce presupune un timp mediu de gătire este gata doar în a doua parte a zilei, deci nu vă grăbiți la gulaș.
Ce am mai observat este că se fumează intens la fiecare masă și cum mesele sunt destul de apropiate poate fi deranjat pentru cei care merg cu copii. Și erau câțiva astfel de turiști care vorbeau germana la masa vecină. De asemenea, muzica poate fi deranjantă, până la urmă nimeni nu merge în Cisnădioara ca să asculte radio dat tare în difuzoare, ci mai degrabă să se bucure de liniște și atmosfera relaxantă.
Revenind la mâncare, cârnații au fost decenți, dar nici nu poți să ai pretenții de delicatesă de la niște cabanoși tăvăliți prin muștar de la găleată. Tot decent este și cuvântul care descrie cel mai bine salata. Și este păcat să pleci cu impresia că ai mâncat ceva rezonabil dintr-un loc cu potențial uriaș.
Pe cârnați, legume, salată, limonadă și cafea am plătit puțin peste 100 de lei. Mult, având în vedere că nu am degustat nimic deosebit. Ba m-am simțit mai mult tolerat pe acolo decât bine venit.
Concluzia mea este că nu vreau să-i mai deranjez și altă dată. Am plecat cu un gust amar pentru că la baza cetății din Cisnădioara putea fi o oaza de liniște, răcoare și relaxare, un spațiu unde să poți degusta preparate autentice delicioase. Dar am găsit o terasa ca oricare alta, agitată, cu muzica și prețuri de Piața Mare.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 8839
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
O sibianca
Acum 5 ore
Eu
Acum 6 ore
Kokos
Acum 6 ore
LOL
Acum 6 ore
Hermannstadt