Sâmbătă,
23.08.2025
Cer Senin
Acum
18°C

Intrare gratuită la Muzeul de Istorie din Sibiu, de 1 Decembrie. „Fenomenul Pitești. Adevărata față a comunismului în România”, expoziție eveniment, de marți

Intrare gratuită la Muzeul de Istorie din Sibiu, de 1 Decembrie.  „Fenomenul Pitești. Adevărata față a comunismului în România”, expoziție eveniment, de marți

Sibienii și turiștii prezenți la Sibiu de Ziua Națională a României pot vizita gratuit Muzeul de Istorie Casa Altemberger aflat în imediata apropiere a Târgului de Crăciun și a Palatului Brukenthal din Piața Mare. Programul muzeului este între orele 9 și 17.

„Toate instituțiile culturale din subordinea Ministerului Culturii au pregătit un program special de 1 Decembrie. De ziua românilor, accesul este gratuit pentru toți vizitatorii la Muzeul de Istorie-Casa Altemberger,” anunță joi reprezentanții Muzeului Brukenthal din Sibiu. 

Astfel, marți, 28 noiembrie, de la ora 12 va avea loc vernisajul expoziției Fenomenul Pitești, la Muzeul de Istorie-Casa Altemberge, iar în 29 noiembrie, va fi expusă lucrarea „Horea” de Ioan Constande.

În ziua de 1 Decembrie, programul va fi cel de mai jos:

9 - 17 Muzeul de Istorie-Casa Altemberger

9 - 17 Muzeul de Istorie Naturală

10 - 18 Palatul Brukenthal din Piața Mare

Muzeul de Artă Contemporană și Muzeul de Istorie a Farmaciei vor fi închise. 

Citește și Programul zilei de 1 Decembrie. În Sibiu vor fi spectacole, defilare cu trupe, tehnică militară și de intervenție și retragere cu torțe

„Fenomenul Pitești. Adevărata față a comunismului în România”

Începând de marți, 28 noiembrie și până în 27 februarie, Muzeul Național Brukenthal și Memorialul Închisoarea Pitești prezintă în premieră expoziția „Fenomenul Pitești. Adevărata față a comunismului în România”.

Expoziția itinerantă este bilingvă (română/engleză) și conține, pe lângă informații despre Fenomenul Pitești și cronologia represiunii din penitenciarul Pitești, obiecte originale din sistemul penitenciar comunist - mobilier de celulă, zeghe (uniforma deținuților), dar și fișe matricole penale, cărți poștale trimise de deținuții politic familiilor și fotografii inedite. În plus, curatorii au pregătit o secțiune specială dedicată sibienilor care au trecut prin violențele de la Pitești, dar și o zonă dedicată unde vizitatorii pot împărtăși gândurile și impresiile lor.

Vernisajul va avea loc marți, 28 noiembrie 2023, de la ora 12:00, la Muzeul de Istorie – Casa Altemberger, Str. Mitropoliei nr. 2, Sibiu. Invitatul special este domnul Sergiu Rizescu, fost deținut politic care a fost încarcerat timp de un an la Închisoarea Pitești, în perioada comunistă, fiind apoi transferat la alte penitenciare.

Vor prezenta expoziția curatoarele Maria Axinte (fondatoarea Memorialului Închisoarea Pitești) și Andreea Corca (muzeograf în cadrul Muzeului Național Brukenthal).

Evenimentul nu este recomandat copiilor sub 10 ani din cauza violenței deosebite a subiectului prezentat.

 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

1 comentarii

Tudor Vladimirescu

Acum 1 an

Cinste lor,celor care ne readuc in memorie Rezistenta Anticomunista.Am pierdut elite romanesti care ne puteau invata si educa.Si cand zic elita incep cu taranul care s-a impotrivit colectivizarii si termin cu intelectualii,ofiterii etc.Sa nu uitam de cei care au stat in munti pt acelasi ideal.Si cei pomeniti in articol,exterminati in lagare si inchisori.Bolsevicii veniti,neumann-roman(sic), pauker,nikolski,bruckner si alti ivani,etc,si-au facut bine treaba fata de stapanii de la moscova...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus