Vineri,
12.09.2025
Innorat
Acum
21°C

Cel mai mare protest din județ, la cea mai bogată companie: „Noi, cei 5.500, nu suntem eficienți și muncim prost, nu merităm nimic. De aici pleacă totul”

Cel mai mare protest din județ, la cea mai bogată companie: „Noi, cei 5.500, nu suntem eficienți și muncim prost, nu merităm nimic. De aici pleacă totul”

Sute de persoane – peste 500, în aprecierea sindicaliștilor – au protestat luni la prânz în fața și în interiorul sediului Romgaz de Mediaș. Angajații spun că sunt deja ani de când nu le mai sunt ascultate revendicările și că în acest an li se reduc salariile. Conducerea - a cărei demisie este cerută de protestatari - arată că nici vorbă să reducă anul acesta salariile și că, de fapt, câștigul mediu al fiecărui salariat a crescut cu 24% în ultimii trei ani.

Sute de angajați ai Romgaz, atât din Mediaș, cât și din Mureș sau alte sucursale ale companiei, s-au strâns luni, la prânz, la sediul central al companiei. Protestul derulat pe perioada a aproximativ două ore a fost nu doar cel mai zgomotos, ci și cel mai mare dintre cele derulate în județ în cursul acestui an. 

„Am estimat inițial un număr de 500 participanți, dar cred că sunt mai mulți. Protestăm din cauza faptului că ni se reduc salariile cu 5,82%. Noi trebuie să tragem un semnal de alarmă și rugăm Ministerul Energiei, Guvernul și domnul premier să ne ajute să menținem puterea de cumpărare a angajaților cu contract individual de muncă. Noi n-am cerut creșteri salariale, ci menținerea puterii de cumpărare a salariaților”, a declarat Ioan Stoicovici, lider al Sindicatului Liber Romgaz Mediaș.

Angajații societății cu sediul central la Mediaș care au venit la protest arată că este mai dificil de explicat, din punct de vedere tehnic, modul în care construirea bugetului societății pe anul în curs va duce la diminuarea salariilor lor. „E o formulă rudimentară de calcul al productivității pentru salariați. Administratorii noștri au criterii de performanță foarte bune, vor lua și bonusuri, noi, cei 5.500 de angajați, nu suntem eficienți și muncim prost, nu merităm nimic. De aici pleacă totul”, a declarat Alexandru Dîmbean, inginer în cadrul Romgaz.

Călin Trifa, de asemenea inginer în cadrul Romgaz, spune că tensiunile s-au acumulat în rândul angajaților societății de mai mulți ani. „Deși suntem o societate cu profit, avem resurse proprii, deși nu avem datorii, deși avem o contribuție importantă la bugetul țării, niciodată nu au fost acceptate revendicările oamenilor. Am fost în pragul declarării grevei anul trecut. Și acum nu se pot indexa salariile oamenilor, mai mult, veniturile salariale sunt diminuate. Suntem într-o perioadă dificilă pentru țară, dar nu este corect să fie aplicate unități de măsură diferite. Adică tot ceea ce înseamnă salariat trece printr-o diminuare a salariilor cu 5,82%, iar tot ceea ce înseamnă management pe contract de mandat și-a îndeplinit obiectivele. Revendicările noastre nu au fost nicicând transmise la București”, a declarat Trifa.

Protestatarii spun că vor continua acțiunile în funcție de rezultatul discuțiilor programate pe 31 martie, la Ministerul Energiei.

Protestul s-a derulat și în exteriorul, și în interiorul clădirii

Conducerea Romgaz: „Salariile de încadrare nu vor fi diminuate”

După ce a discutat cu liderii sindicali, conducerea Romgaz a emis un comunicat în care arată că bugetul societății pe anul în curs respectă legile în vigoare. Și că acest buget nu prevede reduceri salariale. „Pe parcursul anului 2024 nu vor fi diminuate salariile de încadrare, astfel cum a fost comunicat de către reprezentanții Sindicatului Liber Romgaz Mediaș salariaților. Fondul de salarii Romgaz a crescut în ultimii trei ani cu cca. 20%, iar câștigul mediu brut/salariat a crescut cu 24%. Nutrim speranța că Sindicatul Liber Romgaz Mediaș va înțelege să promoveze orice discuție legată de drepturile salariale, inclusiv cele referitoare la amendarea legii bugetului de stat, într-un cadru amiabil și propice unor negocieri constructive”, se arată în comunicatul societății.

Document în care se arată că, de fapt, fondul de salarii al Romgaz pe anul trecut a fost consumat aproape integral prin acordarea de prime în luna decembrie. „Primele și alte adaosuri prevăzute de contractul colectiv de muncă (altele decât salariile de încadrare), acordate salariaților Romgaz pe parcursul anului 2023, au însumat aproximativ 31 milioane de lei. În luna decembrie 2023 a fost acordată angajaților Romgaz o primă de 670 lei/salariat care, alături de restul primelor plătite pe parcursul anului 2023, a determinat realizarea unei execuții bugetare de 99,01% din sumele prevăzute în anul 2023 în bugetul de venituri și cheltuieli pentru recompensarea angajaților Romgaz”.

În primele nouă luni ale anului trecut, grupul Romgaz a înregistrat o cifră de afaceri de 6,8 miliarde de lei, în scădere cu 37,02% faţă de primele nouă luni ale lui 2022. Profitul net a fost de 2,1 miliarde de lei, cu 3,09% mai mic decât în perioada similară a anului anterior. Este cea mai mare companie din județul Sibiu, atât prin prisma numărului de angajați, cât și raportat la cifră de afaceri și profit.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

6 comentarii

Corporatist nehipster

Acum 1 an

Pai la Romgaz, Transgaz, Electrica si toate companiile cu capital integral sau majoritar de stat, ceea ce fac actualii angajati, se poate face lejer cu maxim 1/3 dintre ei.
Raspunde

Emil

Acum 1 an

In domeniul petrolier si gaze naturale din UE nu exista salariu sub 3000 euro. Crima organizata institutionala romaneasca chiverniseste de pe fraieri, nu de pe infractori.
Raspunde

Frikirikimiki

Acum 1 an

Pai or fi avand 3000 de eur si poate si mai mult... directorii. Daca isi mai dau si prime si al 13-lea, al 14-lea salariu....
Raspunde

Aristide

Acum 1 an

Și la Romgaz media salariilor este cam 3000 euro.
Raspunde

Un sibian vero

Acum 1 an

ma umfla rasul....3000euro? nici macar un redneck(este termenul pt ce-a mai de joasa pozitie din organigrama unei sonde) nu castiga banii astia...de la 5000 mai vb!!!!daca mai adaugam conditiile de munca pt cei care lucreaza efectiv in foraje si extractie pornim de la 8000-10000 euro!!!!Oricum cei mai mari hoti is statul si companiile straine!!!Statul pt ca el incaseaza prin taxe si impozite 60%din pretul gazului(si40 %se duce inapoi la Romgaz, pe care tot statul il confisca sub forma de beneficiu pe actiuni fiind actionar majoritar) iar companiile straine(gen Eon sau GDF) care isi pun niste adaosuri de 100% de aduc pretul gazului la pretul de import(cu acordul statului ca doar cine incaseaza TVA-ul) !!!!
Raspunde

Medesan

Acum 1 an

Culmea nesimtirii. Astia fac greva ? Incompetenti, angajati pe pile, 2-3 pe un scaun. La fel ar merge treaba si daca jumate din ei ar sta acasa de maine.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus