13.04.2024
Partial Noros
15°C

Hermannstadt pierde cu Cluj, pierde și play-off-ul

Otele a marcat în minutul 93 și a adus victoria CFR-ului în meciul cu FC Hermannstadt, în această seară, la Cluj, în ultima etapă a sezonului regulat din Superligă.

Chiar și fără golul lui Otele, chiar și cu o eventuală victorie a sibienilor, aceștia din urmă nu ar fi prins ”finala bună” a acestui sezon.

Ar fi avut același număr de puncte cu Farul Constanța, iar în această situație constănțenii ar fi fost cei care merg în play-off, din cauza primului criteriu de departajare, care e rezultatul din meciurile directe.

Cele două echipe au terminat la egalitate la Constanța, însă sibienii au pierdut acasă, 0-1. Meciul desfășurat în iulie 2023 a fost decis de golul marcat de Grameni, în minutul 57.

A fost un meci echilibrat, în care sibienii au avut câteva ocazii bune de a marca.

În prima repriză sibienii au jucat mult mai bine decât fosta campioană, însă în ciuda unei ocazii monumentale ratate de Bejan, scorul a rămas egal, fără gol marcat.

Sibienii încheie sezonul regulat pe locul 8, cu 40 de puncte, al doilea din play-out, după U Cluj.