Fosta mare sportivă Ruxandra Dumitrescu, considerată una dintre cele mai mare voleibaliste din istoria României, a murit duminica trecută la vârsta de 46 de ani. Ruxandra Dumitrescu antrena echipa Alpha Volleyball din Sibiu.
În urma ei a rămas un băiat, minor, care acum este în grija bunicii. Tatăl a decedat și el, în urmă cu un an și jumătate.
Academia de volei Pîrv11, condusă de Cristina Pîrv – în trecut cea mai bună jucătoare din Europa, a lansat o campanie de strângere de fonduri pentru susținerea financiară a fiului rămas orfan.
”Duminică seara, la doar 46 de ani, ne-a părăsit Ruxi Dumitrescu, o fostă mare jucătoare care a evoluat atât pentru naționala României, cât și pentru cea a Greciei. Fiul ei, Filip, a rămas orfan. Daca doriți să contribuiți cu orice sumă pentru a putea sa îl ajutăm pe Filip, găsiți în postare contul Doamnei Dumitrescu, bunica lui Filip. Mulțumim pentru ajutorul dumneavoastră”, anunță Academia de volei.
Cine vrea să ajute găsește mai jos datele bancare pentru donație:
Născută la Rm. Vâlcea, Ruxandra Dumitrescu a jucat în prima ligă la Dacia Pitești. Apoi a plecat în Grecia, a fost căpitan la Panathinaikos Atena și cea mai bună jucătoare a Greciei la Jocurile Olimpice de la Atena 2004. În semn de respect, grecii au retras tricoul cu numărul 10 în momentul în care ea a anunțat că nu va mai juca volei.
După ce a revenit în țară era antrenoare la Alpha Volleyball Sibiu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: ruxandra dumitrescu , Sibiu , sport , donatii , orfan ,
Vizualizari: 3155
Ultimele comentarii
Acum 14 minute
R
Acum 30 minute
Emil
Acum 54 minute
Newman
Acum 57 minute
Newman
Acum 58 minute
C