12.04.2024
Partial Noros
15°C

FOTO Hermannstadt bate Dinamo: 3-0. Sibienii sunt pe locul 2 în play-out

Hermannstadt a dezasamblat Dinamo București în prima repriză, iar piesele nu au putut fi rearanjate în a doua parte a jocului. Așa a arătat o nouă victorie clară a sibienilor, acasă, în fața bucureștenilor. Istoria meciului s-a scris în prima repriză, în a doua parte a jocului sibienii jucând doar pentru a conserva avantajul din primele 45 de minute.

După această partidă, Hermannstadt se află pe locul 2 în clasamentul play-out-ului, cu 23 de punte, la 3 puncte diferență de UTA, care încă nu a jucat în această primă etapă.

Următorul meci al sibienilor va fi vineri, 29 martie, peste două săptămâni, la Ilfov, împotriva echipei Voluntari.

În prima repriză, Hermannstadt i-a dominat total pe dinamoviști: 62% posesie, 15 ocazii de gol, 7 șuturi pe poartă, un gol anulat și alte trei înscrise și pe tabela de marcaj, conform datelor Flashscore.ro.

FC Hermannstadt face poate cea mai bună repriză din acest sezon și a condus-o pe Dinamo București cu 3-0 la pauză, un scor absolut normal după ce s-a jucat. De cealaltă parte, ”câinii” roșii nu au avut niciun șut pe poarta sibienilor, iar momentele în care au trecut de jumătatea de teren adversă au fost extrem de rare.

În minutul 9, Hermannstadt a marcat prin Ianis Stoica, însă golul a fost anulat pe motiv de offside, după intervenția VAR. Urmează o repriză de coșmar pentru bucureșteni. 1-0 în minutul 38, marchează același Ianis Stoica. 2-0 în minutul 42, marchează Raul Opruț. 3-0 în minutul 45+1 după golul marcat de Neguț.

O repriză care a arătat că într-adevăr Sibiul găzduiește ”Școala de câini”, cea reală, din Pădurea Dumbrava (Centrul Chinologic "Dr. Aurel Greblea" Sibiu), dar și cea fotbalistică, în care ”câinii roșii” nu reușesc în acest sezon să se impună aici.

În turul campionatului sibienii au bătut Dinamo cu 4-0, în octombrie 2023. Au marcat atunci Balaure de două ori, Jipa și Alhassan.

Sursa foto: Turnul Sfatului