Sâmbătă,
13.04.2024
Partial Noros
Acum
15°C

Lucrările la pista de biciclete Tropini-Rășinari au ajuns la un grad de realizare de 21%

Lucrările la pista de biciclete Tropini-Rășinari au ajuns la un grad de realizare de 21%

Lucrările la pista de biciclete Tropini-Rășinari au ajuns la un grad de realizare de 21%, transmit reprezentanții CJ Sibiu. Termenul de finalizare este luna august, dar autoritățile speră că vor fi gata mai devreme.

În prezent, se lucrează la canalizarea ce va prelua apele pluviale de pe suprafața drumului județean 106 A Sibiu – Rășinari, cât și la terasamentul pistei amplasate pe partea dreaptă a șoselei, în direcția Rășinari, conform unei actualizări transmise de reprezentanții administrației județene.

„Pentru construirea celor două segmente de pistă, amplasate de o parte și de alta a drumului, în lungime de câte 1,6 km și lățime de 1,5 m, Consiliul Județean Sibiu a alocat, din bugetul propriu, peste 6 milioane lei”, mai amintesc aceștia.

Mai devreme, Turnul Sfatului a scris că primarul din Rășinari vrea să prelungească noua pistă prin centrul localității. „Sibienii și turiștii care vin la plimbare cu bicicleta în Rășinari oricum nu se opresc în capătul pistei, ei continuă fie spre Păltiniș, fie spre traseele de cicloturism pe care le avem. Și atunci ne-am propus să marcăm o buclă, pe străzile cu sens unic. În felul acesta vor fi mai vizibili pentru șoferi și puțin mai protejați. Deocamdată cei de la Poliție ne-au cerut mai multe documente și rămâne să vedem dacă ne vor aproba”, ne-a spus primarul Bucur Bogdan.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Vizualizari: 1109

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

13 comentarii

Comuna turistica

Acum 2 săptămâni

Haideti dl primar cu asfaltul in Rasinari, faceti drumul ala ca arata ca dupa război, arata la fel si inainte de șanțurile pe care le faceti acum pt utilități. Gropi, guri de canale 10 cm sub asfalt, cubica lăsată toata si care nu mai are ce cauta pe sosea ci trebuie mutata la trotuare si alei, lipsa marcaje, iluminat slab și prost gandit (desi e in mare parte led), zona centrala lasata de izbeliște ca-n anii 90. Scuze nu ar trebui sa mai existe, ca aveți mai multe mandate unu dupa altul. La ultima asfaltare Terra (evident, ca doar suntem cu totii prieteni cu dna Campean) stratul turnat a fost sub orice critica, lucrare de super mântuială. Exista f multe comune in judet, cu importanta mult mai mica, neturistice, la km mulți de Sibiu, fara sa apara in topuri si fara asa o cultura bogata si unde lucrurile arata mult mai bine. Va tine dna Campean pe post ca sunteți f ascultător, ca altfel eram cu totii mai câștigați, venea altu care stia sa acceseze fonduri, sa se implice, sa lucreze cu firme serioase si sa schimbe fata comunei...dar așa, vedem cu totii cum arata satul.
Raspunde

Dan

Acum 2 săptămâni

Deci in Rasinari se poate face pista pe ambele sensuri, dar in sibiu si mai ales in zona muzeului s-a facut o gluma proasta de pista ingusta care tine loc si de trotuar, si la final s-a si trasat cu vopsea pe mijloc sa faca 2 sensuri mai inguste ca un ghidon
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 săptămâni

De acolo a invatat CJ din greseala pe care a facut-o :))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 2 săptămâni

Cât de gras să fii, să nu încapi? Ai bicicletă?
Raspunde

Dan

Acum 2 săptămâni

Gras nu-s, bicicleta am, in schimb nu am o tara in care se respecta marcajul pista de biciclete si lumea nici nu se da la o parte cand ii claxonezi pe pista de biciclete, ba te mai si injura ca ce cauti pe acolo ca ei considera ca e trotuar. Si mai sunt si o gramada de incepatori care au probleme pe o pista atat de ingusta.
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 săptămâni

Chinezii o faceau in 3 zile. Cica 21% :))))))

Raspunde

Cibu

Acum 2 săptămâni

KuruKuru nulitatea voastră USR-ista nu ajunge nici pana la sediul primăriei .Ea e buna la lins Câmpeanu și Drula .Lăsați profesioniștii sa se ocupe de lucruri importante. Voi cu Kurkubeul!
Raspunde

Papa di Gio

Acum 2 săptămâni

Lucrări de mântuială și fără judecată, nu credeam niciodată că o să văd asemenea panarame de,,modernizări ",,,reparații"și ce or mai fi ele în acest oraș,județ unde înainte se mai făceau aceste lucrări cu cap sau cap coadă. Acum vai de ele,la un an doi ele se degradează deja și trebuie să intre din nou în reparații.Alți bani altă distracție, alt disconfort,alte artere,trotuare blocate etc. Vezi neaparat acest exemplu negativ în cartierul Ștrand aproape peste tot unde sau făcut aceste lucrări de modernizare și în special pe Str.Ștrandului unde locuiesc eu. Înfiecare zi se sparge,taie asfaltul ,trotuarele care au fost refăcute noi ,acum un an-doi și lucrările de reparații se fac după...zile bune chiar și săptămâni și niciodată la stadiul final cum erau înainte de...numai lucru de mântuială, iar cartierul este deja tot un petic,dâmb,groapă,denivelări ,canalizări sub nivel ce mai,un dezastru. Așa este și cu pistele de biciclete, despre care se scrie și se tot vorbește și cu multe alte lucrări executate în acest oraș al ,,lucrului bine făcut". Mă întreb și vă întreb cât va mai dura acest circ??? Chiar nu mai există firme,ingineri,muncitori etc,???responsabili să facă un lucru de car să ți fie drag,haznă cum zice ardeleanul??! Nu răspunde nimeni de recepția,garanția acestor lucrări??au voie cei de la apă canal ,dupăce au făcut lucrarea cap coadă de înlocuire a rețelelor de apă coductă nouă,canalizarea conductă nouă, să vină la puțin timp să taie din nou asfaltul,trotuarul etc.să lucreze și să petecească din nou??să mai facă o cârpeală și să lase un șantier de nedescris câteva zile la rând?????la fel cei cu cablurile de telefonie ,internet și ceo mai fi,la fel cei de la iluminatul public și toți care nu și au făcut treaba atunci când trebuia, atunci când strada și trotuarul a fost înlocuit cu cel vechi când am suportat luni ,ani tot disconfortul creat,praful și mizeria de șantier,escaladarea bordurilor,gropilor cu bagaje cărucioare cu copii, parcarea mașinilor la 2,3 stăzi distanță și multe altele în speranța că vom avea un cartier frumos, modernizat și bla,bla câte și mai câte.... Dar la final și peste câteva luni ce să vezi apar tot felul de probleme, avarii,defecțiuni și nu există săptămână fără șantier în zonă. Doar atât am să vă transmit:RUȘINE SĂ VĂ FIE!!! tuturor celor implicați și responsabili ptr.toate aceste lucrări care se fac în acest oraș,doar de fațadă întradevăr nu mai avem meseriași nici la noi în județ și nici prin țară,dar nici cine să i verifice și să i controleze. Cine poate STOPA acest jaf,din banul public???
Raspunde

Gigi

Acum 2 săptămâni

Hai să-i zicem pistuță. Pistele de biciclete se fac de către consilii județene serioase, nu de amatori.
Raspunde

Bambolero

Acum 2 săptămâni

Hai să zicem că nu bei tot ajutorul și economisești de bicicletă
Raspunde

Un sibian

Acum 2 săptămâni

Pistele astea NU cred că au câte un metru pe sens (minimul LEGAL!) și nu înțeleg de ce se încăpățânează să le construiască în ambele sensuri NUMAI pe o parte, în loc să fie amenajate pe ambele părți ale șoselei, pe DREAPTA în sensul de deplasare. Din lene, prostie, incompetență ... Mai grav e când sunt construie astfel în interiorul orașelor.
Raspunde

Comuna turistica

Acum 2 săptămâni

#comunaturistica Rasinari, satul turistic mult laudat, condus indoielnic si vremelnic devine incet incet o localitate prafuita. Strazi distruse, simboluri distruse, sperante distruse. Centrul istoric este plin de carpeli, acea piatra cubica pavata si repavata si iar repavata arata groaznic. Acele balustrade recent montate sunt pline de rugina si tot asa minunatul nostru sat rugineste. Ne inecam in gropi, si ajungem sa ardem ca sobolanii din cauza drumurilor atat de proaste incat nici pompierii nu au loc sa ajunga. Faptul ca dupa atatia ani nu este posibil sa fie deschise publicului cele doua case memoriale arata cat de incapabili sunt cei care vremelnic au fost uitati pe un scaun. Fonduri europene? Ce sunt alea? Hai sanatate! #comunaturistica
Raspunde

Rasinarean

Acum 1 săptămână

In uniunea europeana strazile in lucru o data terminate sunt reasfaltate ziua urmatoare , in Rasinari , S-au asfaltat strazile pricipale, sa nu credeti ca toate! In nici un caz , Mai mult de jumatate sunt fara asfalt si vai de mama lor ( asfalt de ochii lumii ) iar acuma sunt toate gaurite de jumatate de an , pentru a baga gazul , trebuia asfaltat mai intai ( nu aveau ce sparge/ taia daca nu ) . Prima data se baga , Gazul , apa&canalizare , curentul si numai dupa aceea se asfalteaza , dar cu o singura tranzactie se fac mai putini bani daca ma intelegeti , asa intra bani de la primul , asfalt , acuma de la al doilea asfalt iar daca iese din nou primar va sparge din nou pentru a baga curentul prin pamant si sa mai facut o tranzactie 16 ani de conducere degeaba dupa parerea mea ce a facut a stricat ca sa refaca din nou si nu ca ar fi facut mult , macar ma bucur ca Turnul Sfatului a facut sesizare de cat de intretinute sunt raurile Comunei Rasinari pline de tigle, mortaciuni si tot felul de deseuri si ce sa va mai spun ca domnul Primar Bucur Bogdan a trimis prin posta o Notificare locatarilor care au proprietatea langa rau cum ca , pana in data de 05-04-2024 sunt obligati sa curete albia raului daca nu vor fi sanctiuni , DAR in acea scrisoate nu pune si comform legii NR. din Data . Deci ma gandesc ca acea notificare e abuziva si mincinoasa ( Tare mi-ar placea sa stiu daca e legala ) . Cu stima Rasinarean&Patriot100%.
Raspunde