Miercuri,
17.04.2024
Partial Noros
Acum
18°C

FDGR a dat-o afară pe Corina Bokor. ”De asemenea, FDGR îi retrage sprijinul politic pentru funcția de viceprimar”

FDGR a dat-o afară pe Corina Bokor. ”De asemenea, FDGR îi retrage sprijinul politic pentru funcția de viceprimar”

Conducerea Forumului Democrat al Germanilor din România, întrunită miercuri seară, a decis excluderea Corinei Bokor și retragerea sprijinului politic pentru funcția de viceprimar.

Decizia vine după ce Corina Bokor a anunțat în această dimineață trecerea la PSD.

„În seara zilei de 3.04.2024 s-au întrunit președinții FGR Sibiu, FDG – Organizația Județeană Sibiu, FDG Transilvania și FDGR pentru a discuta situația creată de înscrierea dnei Corina Bokor, viceprimar al municipiului Sibiului, în PSD.

S-a decis excluderea d-nei Bokor din FDGR.

De asemenea, FDGR îi retrage sprijinul politic pentru funcția de viceprimar.

În calitate de consilier local, d-na Bokor nu va mai reprezenta FDGR.

Aceste decizii se vor supune validării Consiliului director al FDG, organizația municipală Sibiu”, a transmis Dr. Paul-Jürgen Porr, președinte FDGR, într-un comunicat de presă.

Context

Bogdan Trif, președintele organizației județene a PSD, a anunțat în această dimineață că doamna Bokor s-a alăturat social-democraților.

”Este o onoare pentru mine să mă alătur unei echipe foarte dinamice și dornice să dezvolte Sibiul! Am fost și sunt o persoană implicată. Am văzut aceeași implicare și la colegii social-democrați și de aceea am decis să mă alătur tinerei echipe a PSD Sibiu. În cei 12 ani în care am fost consilier local și viceprimar al municipiului Sibiu am muncit și mi-am dat toată silința pentru a realiza proiecte importante pentru sibieni. Doresc să-mi împărtășesc experiența cu colegii social-democrați, să pun la dispoziția echipei din care fac parte toată experiența dobândită în cariera mea, astfel încât să-mi duc proiectele la bun sfârșit și să realizăm împreună noi proiecte, pe care sibienii le așteaptă de la aleșii locali”, a explicat Corina Bokor.

Citește și:

ACTUALIZARE Sibiul are, de azi, viceprimar PSD. Corina Bokor: „Este o onoare pentru mine”. Paul Porr: „A vrut să își continue afacerile”

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Vizualizari: 3205

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

26 comentarii

Vivi Dragan

Acum 1 săptămână

Pe Iohannis cand il dati afara din Forum ca si el a plecat la PNL. Sau Porr ia masuri doar cum vrea muschi lui ? Iar Gabi Tisher e doar o papusa pusa presedinte la municipiu ? Vai de capul vostru daca luati 5 mandate ziceti bodaproste.
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 săptămână

Bogdaproste
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Grețos

Acum 1 săptămână

Pai cine e Johannis si ce a realizat in oras si cine e dna bokor...?ce comparatie e si asta? Dna bokor e pa, cu tot cu psd. Desi s-a creat aceasta marlanie in aceste vremuri, așa-zisă asociere la ciolan intre pnl si psd, cu zile numarate, oricum o iei psd aici in oras a fost si va fi spre zero barat. Asa ca dl trif, aduna tu toate ciurucurile de pe toate amarastenele de sate sau chiar aici in oras, de la alte partide, ca oricum nu interesează pe nimeni.
Raspunde

Emila

Acum 1 săptămână

Când se desființează haur! No zi tu, că ești insider
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 săptămână

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului calomnios folosit)

Raspunde

Claudiu

Acum 1 săptămână

Toți au fost "de paie" de la început și până acum, la sfârșit. Vagoane trase de locomotiva Iohannis&Fodor Au boierit, au încasat, nu le-a prea păsat că e posibil sa vină și iarna trăind bine-mersi niște ani buni. Iar acum, ajunși deja pe linia moartă din gară realizează că nu prea au soluții. Așa se întâmplă în politica de grupa mică .
Raspunde

Emil

Acum 1 săptămână

Daca insusirea caselor cu acte de proprietate falsifificate de autoritati, daca interventia personala la premier in ,,curatarea bubelor'' infractorilor afiliati cu dosare penale deschise de MAI si PG pentru jaf si acte de distrugere pentru a fi promovati in functii publice, lucru recunoscut de premierul Orban si MCV, daca implicarea in linsajul sefei DNA in stil mafiot prin cererea anticipata a demisiei, etc, nu reprezinta performanta infractionala de exceptie, atunci aveti dreptate, onestitatea, adevarul si loaialitatea sunt calomnii aduse statului de drept esuat. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/statul-a-esuat-romanii-nu-mai-au-incredere-in-liderii-tarii-am-decis-sa-plecam-mincinosi-si-hoti-mi-am-pierdut-patriotismul-2420917
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 săptămână

Inca odata se dovedeste ca a fost o executie a lui Porr cel care asa cum Iohannis distruge PNL asa a distrus forumul. Sa ajungi de la 10-12 consilieri la 4-5 asta se numeste distrugere.
Raspunde

Claudiu

Acum 1 săptămână

Nu, dragă domnule. Cam așa se întâmplă când te alieze cu "echipa galbenă, câștigătoare" și apoi aceasta te lasă baltă înghițind broasca și aliându-se cu PSD ul la ordinele fostului tău președinte de forum. Căruia ajunge să nu-i mai pese de strutocamila pe criterii etnice care nu da bine la poza de la Bruxelles. Nu s-au distrus. Au fost doar puțin uciși . Cu boltă. În consacrat-o stil mioritic, cu mici trădări tradiționale fiind destul de naivi sa creadă că "unul de a lor" nu le va face pocinogul.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 săptămână

Balamuc nemtesc demn de usa cortului.
Raspunde

Emila

Acum 1 săptămână

E cam departe cortul tău
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 săptămână

Să nu ne isterizăm ; a făcut și dna Bokor “ Marea (sa ) Coaliție “ , atâta timp cât avem război la graniță și avânt ( între timp dezumflat … la timp !) al extremiștilor de dreapta … La urmă-urmei doamna B nu putea să facă un deserviciu mai mare aliaților liberalilor mei .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Înghețată cu lămâie

Acum 1 săptămână

No v ati trezit de rusine sau ce ? V a tras o corinuta se dovedeste ca viata bate filmu ! Scaunul si linistea sunt mai importante decat convingerile valorile si principiile. Cum dreacu sa o mai voteze ci eva cand clar umbla sa si securizeze viitorul job ! Corinuta iti recomand sa ti pui surtul si sa treci la masina de facut inghetata Vezi ca prin zona va trece si tanti astrod sa o servesti cu o cupa la gramaj
Raspunde

Sergiu Diminte

Acum 1 săptămână

Intrebarea al carui raspuns ar fi interesant, si la care s-ar preta o ancheta jurnalistica, este : cu ce o au la mana de au convins-o?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pastor marginas

Acum 1 săptămână

Plangem cu lacrimi de krokodil dupa Bokoristan. Hai, ejectati-o si pe aialalta bunicuta cu sufixul "-stan" si din functia pe care o detine si din partid.
Raspunde

Sibian

Acum 1 săptămână

Aoleu! Sa treaca doamna la PSD! Vine sfarsitul lumii...
Raspunde

Sparrow

Acum 1 săptămână

Ce rāi sunt oamenii, doamna Bokor vrea doar binele urbei, nu cautā vreun interes personal or apartenenta la o gascā politicā prin care sā îsi pāstreze popoul pe o functie. Nuuu, vrea doar sā poatā performa in cadrul " unei echipe tinere, motivate, orientate cātre rezultate in folosul cetātenilor" pāi nu ?
Raspunde

AMN114

Acum 1 săptămână

În germană nu e "Corina", ci "Korina". Iar "Bokor" este nume unguresc. De unde prima întrebare: ce are de-a face această femeie,***** cu FDGR-ul? Chiar așa, orice "tanti" ***** poate ajunge viceprimar la Sibiu, singura condiție fiind să i se pună o etichetă "FDGR" pe frunte?! A doua întrebare: nu s-a sesizat nimeni, printre votanții FDGR-ului, că tanti Corina este de fapt o româncă neaoșă, dinaia de se pricepe la ciorbe și sarmale, nicidecum o săsoaică? Cum explică votanții FDGR-ului faptul că au ales o româncă având un nume unguresc? Am înțeles că votează FDGR pentru că le put românii. Dar românii deghizați în sași, cu nume maghiar, sunt numai buni de votat. Finalul poveștii este mioritic, la fel ca tanti Corina, la fel ca Primăria Sibiu, la fel ca orice țeapă:)) 

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului calomnios folosit)

Raspunde

Marko

Acum 1 săptămână

Vezi că și Iohannis nu prea are nimic în comun cu germanii, e tot român neaoș, dar introvertit
Raspunde

Nonick

Acum 1 săptămână

Esti constient ca e casatorita si are numele sotului?
Raspunde

Df

Acum 1 săptămână

pai si logic ar fi ca acum sa fie scoasa si din Consiliul Local ca doar a participat pe listele FDGR nu a fost votata individual deci trebuie sa nu mai fie nici consilier...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Raus!

Acum 1 săptămână

tot cuibul de viespi din primaria cumetriilor ar trebui extirpat !
Raspunde

Filar Monika

Acum 1 săptămână

Sau inmultit sacalii si in politika rumaneasca !
Raspunde

Asa ceva...

Acum 1 săptămână

FDRG-ul s-a sesizat tarziu dupa ce le-a facut imaginea praf...prietenii stiu de ce! Interesant ca nu la peneleu se duce, credeam ca acestia au avut nevoie de cele mai multe PUZ-uri solicitate/ sustinute din primarie- arhitecta sefa poate spune mai mult vizavi de eventualele ingerinte in treaba dansei , ci la pesedee! Unde daca incepe sa spuna ce stie...vai si amar!
Raspunde

Tot cuibul de viespi trebui extirpat !

Acum 1 săptămână

drum bun
Raspunde

Gazetarul amator

Acum 1 săptămână

Nu că aș îndrăgi-o pe madam Bokor sau pe madam Fodor dar corect e ce faceți? Aplicați preferențial represalii pe line de partid? Păi cum vă justificați atitudinea fată de electorat luând măsuri preferențiale cu cei care se leapădă de partid? Tot așa procedați și față de cetățenii sibiului, contractorii primăriei, numirile pe funcții etc ? "Nu frumos este!" Nu mai prezentați nici o garanție, nici una nici cealată ! Așa să vă ajute electoratul! Să aveți o zi faină și lipsită de evenimente neplăcute!
Raspunde