Vineri,
24.05.2024
Cer Senin
Acum
13°C

Bolid de lux filmat pe contrasens în Sibiu, la oră de vârf. Reacția Poliției

Bolid de lux filmat pe contrasens în Sibiu, la oră de vârf. Reacția Poliției

Șoferul unei mașini de lux riscă să rămână fără permis și o amendă de minim 990 de lei, după ce a fost filmat azi dimineață circulând pe contrasens în municipiul Sibiu.

Imaginile au fost realizate la oră de vârf în trafic, puțin după 08:00 dimineața, pe Calea Gușteriței, sensul de mers către Podul Gării. Autorul le-a transmis pe adresa redacției ziarului Turnul Sfatului.

Clipul arată cum șoferul bolidului intră pe contrasens, în loc să aștepte în coloană la semafor, la fel ca toți ceilalți participanți la trafic.

Reporterul Turnul Sfatului a transmis imaginile reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu.

”Conducătorul auto riscă sancționarea contravențională cu amendă cuprinsă între 990 și 1.320 de lei, precum și suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 60 de zile”, au informat oficialii IPJ Sibiu.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

12 comentarii

Locatar perplex

Acum 1 lună

Daca s-ar instala camere ca in Austria pe multe strazi din Sibiu, mai ales pe str. Strandului, politia ar aduce la buget 1 milion de lei minim pe zi de la rumânii ortodocși ținători de post, care merg sute de metri pe contrasens, ca doar motorina e scumpa!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cucurigu

Acum 1 lună

100% îți garantez eu că și românii neortodocși, și cei neținători de post, inclusiv cei care sunt perplecși și locuiesc, fac aceleasi măgării

Raspunde

Pralea

Acum 1 lună

Camere ultraperformante in numar de 130 buc au fost montate cand a fost Summit ul European in Sibiu . Politicienii se laudau ca e o investitie de multe milioane de euro . Probabil a fost o investitie vizibila doar pe hartie sau a fost de unica folosinta !

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Militienii tot militieni sunt !!!

Acum 1 lună

cand in 2021, kwi era singurul din tara ce purta masca doar cand avea chef, fiind filmat, fotografiat si reclamat ca a incalcat legea, militienii si-au gasit motiv sa nu-l amendeze, pentru ca nu au "constatat prin propriile simțuri săvârșirea unei fapte de natură contravențională". Evident nesimtitul din filmarea de mai sus, merita cea mai mare amenda si ridicarea permisului, dar aplicarea discriminatorie si preferentiala a legii e mai periculoasa!
Raspunde

Xxx

Acum 1 lună

Asta am.tot spus si eu cu aplicarea diferentiata a legii. Si culmea in cazul invocat de d voastra legal politia avea dreptate! De citeva zile am tot vazut pe siteurile de stiri ca se lucreaza la o lege care ar permite amendarea unor infractiuni pe baza filmarilor din trafic! Deci daca se lucreaza si se vrea adoptarea ei logic deocamdata nu i legal sa se aplice o sanctiune pt ca...nu agentul a constatat si filmat cu propriile simturi incalcarea legii! De cind tot cer parerea unui jurist care sa ne spuna clar cind s e aplica legea corect...in cazul explicat si de d voastra sau in n cazuri in care in baza filmarilor unor " perfecti" TS face sesizari??? Ca si d voastra primesc n voturi negative pt ca cei care fac asta au impresia ca sint pt ...nerespectarea legii cind de fapt sint tocmai pt respectarea ei dar nu diferentiat! Si iar intreb TS de ce in cazul in care nu stiu ce pers a fost filmata conducind cu tel in mina participind la sedonta nu a facut sesizare??? De ce in n cazuri in care scrie despre niste ...alesi si cond ai comunitatii ca au facut nu stiu ce ilegalitati n a facut srsizare???? Ei atita stiu sa si arate muschii cind cite un nea' Caisa face pe perfectul si pe turnatorul! As vrea sa se faca un studiu ca au fost n cazuri( asta e o curiozitate) sa stim in cite cazuri de...sesizari ...cei care filmeaza au masina...peste cei filmati. Cred ca n afara de cel cu autobuzul...nu i unul sa aiba sub cei care filmeaza si si asta spune multe despre " fibra si frustrarile" celor care filmeaza! Stiu ...pt asta o sa primesc iar n voturi negative pt ca iar ca si in cazul in care intrebam strict despre lege...unii nu inteleg decit ca ...x a incalcat legea deci.. amenda! Da...de acord dar...in fine...

Raspunde

Statul esuat roman

Acum 1 lună

Camere,camere,camere…cu amenzi drastice…...si un sistem eficient de executare silita…..adica Europa de Vest unde avem mult mai putine victime in accidente rutiere….
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

De ce? Pentru ca poate si pentru ca nimeni nu a luat atitudine. Probabil ca nu este la prima fapta de acest gen. Si ca el sunt multi. Si nu doar asta. Mergeti in parcarile marilor magazine sau pur si simplu priviti in parcari, ce masini sunt parcate pe locurile persoanelor cu dizabilitati, uitati-va ce masini sunt parcate pe cate doua locuri de parcare, in mijlocul trotuarelor sau chiar in sensurile giratorii lasate cu luminile de avarie aprinse. Se va observa ca masinile respective se aseamana, adica sunt masini scumpe care nu apartin unor muritori de rand. Cam asta este atitudinea acestor soferi fata de lege si societate ,, mi se rupe de voi, fraierilor care stati cuminti in coloana!"

Raspunde

Ftjfg

Acum 1 lună

doar risca pentru ca nu il va amenda nimeni mai mult ca sigur ca "nu a fost intregistrat cu aparat omologat" ca doar asa functioneaza lucrurile in tara noastra si cei care au bani fac p...i pe noi ceilalti care suntem simplu muritori....

Raspunde

Milu

Acum 1 lună

Pe langa camere , trebuiesc radare fixe. Radare, radare radare … . Numarul accidentelor va scadea drastic !

Raspunde

Gigil sibianu forta

Acum 1 lună

Ce minte au unii frate? Maine banda de BMW e trotoarul.

Raspunde

Mopri

Acum 1 lună

BMW era? Eu i,aș pune o dungă roșie în buletin și gata cu condusul. Un "terorist" ca ăsta pune zilnic în pericol viața altora.
Raspunde

Ion

Acum 1 lună

Câtă frustrare, bietul om! Se grăbea, cel mai probabil, doar nu făcea drifturi în târg. Sigur își va scuza ieșirea pe rețelele sociale, cu nume și prenume, fotografia, ocupația... Fiți toleranți, vin alegerile!

Raspunde