Spre deosebire de anul 2023, în acest an numărul proiectelor ce vor primi bani din bugetul local al Sibiului în cadrul Agendei pentru Tineret aproape s-a triplat. A crescut și valoarea totală pe care Primăria o propune spre alocare.
Primarul Sibiului va propune în ședința Consiliului local din 25 aprilie lista proiectelor care pot beneficia de finanțare nerambursabilă din fonduri publice în anul 2024 incluse în Agenda pentru Tineret.
Potrivit proiectului de hotărâre, în cadrul apelului din acest an au fost depuse opt proiecte, toate fiind declarate eligibile. În total, pentru acestea este propusă alocarea sumei de 141.200 lei, suma solicitată fiind de aproape 300.000 lei.
Cel mai mult va primi Asociația Urban Bike Revolution pentru proiectul „Unstoppable – sport și mobilitate pentru tinerii cu nevoi speciale” - 22.600 lei, acesta fiind și proiectul care a acumulat cele mai multe puncte. Pragul de 20.000 lei este trecut și de proiectul Asociației Interakt Arts, „Anti-bullying!”, cu o valoare de 20.600 lei. Aceeași asociație va primi bani și pentru proiectul „„NU violenței domestice!”, 17.900 lei. Aceste trei proiecte au fost și singurele finanțate în agenda de anul trecut.
„Copiii revoluției, copiii speranței”, „Grafică Digitală” sau „Provocări digitale” sunt alte proiecte aflate în lista celor opt care vor primi bani din bugetul local.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 714


Ultimele comentarii
Acum 14 ore
Ion Iliescu
Acum 14 ore
Iancu
Acum 14 ore
Luca
Acum 15 ore
Bangladeju
Acum 15 ore
Aci Duțu