Miercuri,
19.06.2024
Cer Senin
Acum
16°C

Nicu Ștefănuță, aproape de pragul de a intra în Parlamentul European. ”Sunt mândru de orașul meu și de sibieni”

Nicu Ștefănuță, aproape de pragul de a intra în Parlamentul European. ”Sunt mândru de orașul meu și de sibieni”

Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță este foarte aproape de a intra în Parlamentul European, după votul din 9 iunie. Conform datelor strânse după ce s-au numărat aproximativ 90% din voturi, Ștefănuță are peste 3%, pragul necesar pentru accederea în legislativul european.

”Le mulțumesc sibienilor pentru votul pe care mi l-au acordat duminică. Din ce am înțeles, am fost clasat pe locul 3 în Sibiu, se pare că am avut peste 13 procente în municipiul Sibiu. Eu sunt europarlamentar sibian, așa voi rămâne, și voi continua să lupt pentru ce am făcut și până acum: politicile de sănătate, de mediu, cele educaționale sau de luptă pentru statul de drept vor române în atenția mea. Sunt mândru de orașul meu și de sibieni”.

Din diaspora, Nicu Ștefănuță a strâns 12.404 voturi, conform datelor prezentate de Biroul Electoral Central, ceea ce reprezintă 5,91% din totalul voturilor românilor care au mers la vot la secții din străinătate.

PSD și PNL au obținut cele mai multe voturi de la românii stabiliți în străinătate. 21,23% a obținut alianța dintre liberali și social-democrați, conform datelor culese de la Biroul Electoral Central.

AUR și SOS, cele două partide extremiste au însă împreună mai multe voturi decât PNL și PSD. Astfel, românii din diaspora au votat AUR în procent de 14,68%, iar SOS România a primit 13,55% din voturile numărate până la această oră. Alianța Dreapta Unită a strâns din diaspora 34.257 de voturi, ceea ce reprezintă 16,34%, iar REPER are 20.360 de voturi (9,71%).

Sunt numărate 209.556 de voturi din totalul de 216.002 exprimate, conform site-ului BEC.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

Emil

Acum 1 săptămână

In Romania, cei ce nu fura, nu sunt corupti si nu dezinformeaza precum infractorii PSD-PNL sunt considerati extremisti.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gic@

Acum 1 săptămână

Emile, fă negația propoziției din postul tău si vezi ce iți iese. Mergi pe logică. Nu e greu.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Andrada Răgălie-Lorgean

Acum 1 săptămână

In sfarsit, Sibiul va deveni un puternic centru al valorilor Pride!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gic@

Acum 1 săptămână

Putini se dau pride sa le fie bine lor si nevestei... E de apreciat :)
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nicolae CAPRIORU

Acum 1 săptămână

Mă bucur! De la familia mea a avut cinci voturi. Și nu sunt sibian...
Raspunde

Darius88

Acum 1 săptămână

De ce este AUR partid extremist? Pentru ca apara adevaratele valori europene pe care s-a cladit acest continent si ca nu e de acord cu toate ineptiile de la Bruxelles?
Raspunde

Darius88

Acum 1 săptămână

Astia care dati dislike, veniti cu argumente...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 1 săptămână

Băi Darius, tu aduci informații noi cu adevărat prețioase! De când apără HAUR valorile europene? :)))
Raspunde

Darius88

Acum 1 săptămână

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului care incită la ură)

Raspunde

Darius88

Acum 1 săptămână

Sfatul meu pentru tine e sa te duci prin Franta, Suedia, Belgia, in cartierele NoGo sa vezi si tu rezultatele imigratiei ilegale. Sper sa te intorci cu bine de acolo si vezi ce inseamna multiculturalismul pe care il apara papagalul asta de Stefanuta.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Silviu

Acum 1 săptămână

Felicitari Nicu Stefanuta, mult succes!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ciprian

Acum 1 săptămână

Esti singurul de pe 5 buletine in care am avut incredere si a castigat. Suportul pe care l-ai primit din partea mea este datorat de Dragos Patraru de la Starea Natiei.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dany

Acum 1 săptămână

Felicitari Nicu! Singurul candidat care a stiut sa vorbeasca pentru tineri, respect.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dany

Acum 1 săptămână

Felicitari sibienilor, si datorita voua a reusit Nicu un nou mandat. A fost locul 3 la europarlamentare pe Sibiu
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 1 săptămână

@Ștefănuță: Te-am votat la limită, să nu ți-o iei în cap. Sper că vei uita gargara populistă debitată înainte de alegeri, cu tragerea la răspundere a Gruplui Louis Vuitton pentru cămășile inspirate din iile din Mărginime.
Raspunde