În cadrul elaborării primului plan urbanistic pentru zone construite protejate care să acopere ansamblul piețelor și piațetelor din centrul istoric al Sibiului, Primăria a lansat un chestionar care se adresează tuturor categoriilor de utilizatori ai zonei. De la locuitori, la turiști, investitori sau angajați.
Planul urbanistic pentru zone construite protejate (PUZCP) aflat în curs de elaborare are drept scop reglementarea „modului de construire în zona istorică, de a defini funcțiunile admise și cele nepermise, condițiile pe care trebuie să le întrunească spațiile pentru desfășurarea activităților economice, precum și îmbinarea acestora cu zona de locuire”. „Un alt scop al acestei documentații este de a studia și îmbunătăți condițiile de trafic și de parcare a autovehiculelor pe domeniul public și privat și de a propune alternative viabile de mobilitate in zona istorică ce face obiectul studiilor”, se arată într-un comunicat remis de Primăria Sibiu în atenția cititorilor Turnul Sfatului.
PUZCP este elaborat în cadrul unui contract încheiat cu KXL Studio, contract care prevede și colectarea opiniilor tuturor celor interesați despre centrul istoric al Sibiului. Opiniile sunt strânse prin intermediul unui chestionar online (care poate fi accesat aici) și la care răspunsurile sunt așteptate până pe 15 august.
Întrebări pentru toți: despre terase, acces sau restricții
Chestionarul elaborat are seturi de întrebări specifice fiecărui tip de „utilizator” al centrului istoric al Sibiului: locuitor al zonei, locuitori al altor zone din Sibiu, lucrător în centru, investitor sau turist.
Întrebările comune tuturor respondenților vizează frecvența tranzitării centrului istoric, cu ce mijloace de deplasare, cum apreciază transportul public din zonă, dar și cât de facil sau dificil este accesul și parcarea cu mașina personală, inclusiv în funcție de zilele din săptămână.
Respondenții sunt rugați să răspundă și dacă doresc interzicerea circulației auto în zona centrală, dar și care le este opinia referitoare la terasele amplasate pe domeniul publoc
Prin chestionar este solicitată opinia respondenților referitor la activitățile care nu ar fi de dorit să se mai desfășoare în centrul istoric, dar și asupra „modului ideal de amenajare a Zonei Construite Protejate - Centrul Istoric Sibiu?”. „Cât de important considerați că este amenajarea de spații publice de întâlnire pentru comunitate dotate cu mobilier urban?”
Deimitarea zonei supusă studiului
Întrebările „cu dedicație”
Cei care bifează că lucrează în centrul istoric sunt întrebați despre percepția lor asupra celor mai des întâlnite tipuri de locuri de muncă, despre principala problemă pe care o întâmpină în timpul programului de lucru (aglomerația, lipsa locurilor de parcare, zgomotul și securitatea etc), dar și despre evoluția activităților economice din centrul istoric în ultimii ani.
Turiștii sunt întrebați despre durata șederii, zona în care au fost cazați, sumele pe care sunt dispuși să le cheltuiască pe cazare, precum și bugetul alocat deplasării la Sibiu, dar și motivele care au stat la baza alegerii acestei destinații (turism cultural, gastronomie, festivaluri și evenimente, shopping etc). Turiștii sunt invitați să spună care sunt atracțiile vizitate, calitatea informațiilor primite, calitatea serviciilor din restaurante și cafenele, curățenia din centru, oportunitățile de „shopping”, experiența generală, dar și cât de probabil ar fi să recomande Sibiul altor turiști.
Cei care declară că actori economici (proprietari sau chiriași) sunt rugați să dea detalii despre proprietăți (număr, destinația spațiilor, investiții realizate, motivele care au stat la baza acestor decizii), dar și constrângerile normativelor în vigoare. „Considerați oportună impunerea comercianților ca spațiile extinse pe spațiul public să fie amenajate într-un stil comun pentru uniformizarea imaginii urbane?”, este una din întrebările adresate comercianților, cărora li se cere și opinia referitoare la tipurile de sprijin pe care Primăria sau alte instituții le-ar putea aloca pentru dezvoltarea turismului în Sibiu: de la sprijin financiar, la promovare și marketing, consultanță și training, reglementări favorabile și parteneriate și colaborări.
Locuitorii din zona centrală (proprietari sau chiriași) sunt îndemnați să își exprime părerea referitor la calitatea vieții din centrul istoric al Sibiului, calitatea serviciilor de colectare a deșeurilor, impactul zgomotului, implicarea autorităților locale în amenajarea infrastructurii. „Cât de importante sunt pentru dumneavoastră inițiativele de conservare a patrimoniului cultural și istoric în zona centrală Sibiu?”, mai sunt întrebați locuitorii din centru, următoarea întrebare din chestionar fiind cea referitoare la evaluarea reglementărilor privind renovările și construcțiile din centru. Locuitorii sunt îndemnați să evalueze și oferta imobiliară din zona centrală a Sibiului, dar și principalele nevoi urbanistice (spații verzi suplimentare, restaurarea clădirilor istorice, infrastructură de transport îmbunătățită) și gradul de implicare în consultările pe subiecte.
Sibienii care locuiesc în restul municipiului Sibiu sunt întrebați despre cât de des tranzitează municipiul.
La anul
”În următoarele etape de elaborare a Planului Urbanistic Zonal, firma angajată va realiza ridicări topo și studii istorice, contractul urmând să se finalizeze în 2025”, mai transmit reprezentanții administrației locale, care arată că fondurile necesare elaborării acestui PUZCP au fost atrase prin PNRR. Viitorul plan ar urma realizat în format digital (GIS). Contractul semnat cu KXL Studio are o valoare inițială de 590.000 de lei, la care se adaugă TVA.
Chestionarul poate fi completat urmând această adresă: https://forms.gle/HDf9AtvcT3egmgxM9
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: activitati centrul istoric sib , chestionar primaria sibienilor , terase centru sibiu , centru istoric sibiu
Vizualizari: 3634
Ultimele comentarii
Acum 4 ore
Adi Gliga
Acum 4 ore
Calitate nu cantitate
Acum 5 ore
Pastor Marginas
Acum 5 ore
Nemo
Acum 5 ore
Ion Iliescu