Asociația Dram Center 07 Sibiu a organizat sâmbătă, 5 octombrie, la Centrul de Tineret Rășinari, un atelier de electronică la care au participat 12 copii și tineri din Rășinari și Sibiu. Atelierul s-a derulat în cadrul proiectului Centrul de Tineret Rășinari – Spațiu de dezvoltare a tinerilor.
Copiii au aflat în prima parte câteva noțiuni teoretice legate de componentele electronice, ce este o rezistență, un condensator, o dioda, o bobină, o placă cu circuit integrat, precum și informații legate de funcționarea acestora în cadrul unor sisteme.
„De asemenea, li s-a prezentat câteva din echipamentele și materialele folosite la montajul componentelor electronice: pistol de lipit (letcon), cositor, multimetru.
În a doua parte a atelierului, copiii, ghidați de instructor - Laurențiu Buși, au trecut la montajul unor kituri de roboți urmăritori de linie, învățând tehnica cositoririi primelor componente montate pe PCB”, au transmis organizatorii evenimentului.
Atelierul va continua în 12 octombrie cu învățarea folosirii unui multimetru, identificarea/ măsurarea componentelor și amplasarea acestora în circuit conform schemei electrice. La final copiii vor testa funcționalitatea robotului obținut.
Proiectul este finanțat de Primăria Comunei Rășinari în cadrul Agendei Culturale 2024 prin Asociația Dram Center 07 Sibiu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 940
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Sibianul vesel
Acum 3 ore
Unsibian
Acum 3 ore
PUTEREA
Acum 4 ore
La noi la sat reactionam, nu preintampinam
Acum 5 ore
Sibian