Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vâlcea desfășoară o amplă intervenție miercuri pentru stingerea unui incendiu de vegetație izbucnit pe Valea Oltului, în zona localității Câineni.
28 de pompieri militari vâlceni și 7 autospeciale de intervenție, precum și 26 de persoane din cadrul Ocolului Silvic Câineni, Obștii Greblești și SVSU Câineni acționează, în aceste momente, pentru localizarea incendiului.
Incendiul de vegetație uscată (frunze și doborâturi) a afectat până în acest moment cel puțin 10 ha, în fondul forestier al localității Câineni (pădure de fag și stejar), punctul Pârâul Sec.
Fiind o zonă de munte, foarte greu accesibilă, în cursul zilei de ieri a fost solicitat și un elicopter. Nu sunt persoane sau gospodării afectate.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: elicopter , video , valea oltului , TSTV
Vizualizari: 10171
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Un cititor
Acum 2 ore
Xxx
Acum 4 ore
Iwebvdm
Acum 4 ore
Emil
Acum 5 ore
Dan