Sâmbătă,
16.08.2025
Partial Noros
Acum
32°C

A găsit un card de combustibil într-o benzinărie și l-a folosit pentru plăți personale. Cardul avea PIN-ul scris pe husă

A găsit un card de combustibil într-o benzinărie și l-a folosit pentru plăți personale. Cardul avea PIN-ul scris pe husă

Un bărbat în vârstă de 56 de ani, din Jina, a fost reținut pentru 24 de ore, fiind acuzat de fraudă informatică. 

„La data de 19 decembrie a.c., polițiștii Biroului de Investigații Criminale Sibiu au reținut un bărbat în vârstă de 56 de ani, din Jina, cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fraudă informatică,” transmit vineri reprezentanții Poliției Sibiu. 

În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că, în perioada 20 - 28 octombrie 2024, bărbatul ar fi efectuat mai multe plăți utilizând un card de combustibil aparținând unei societăți, card pe care bărbatul l-ar fi găsit în incinta unei stații de carburant. Codul PIN al cardului era notat pe husa acestuia, ceea ce a facilitat utilizarea neautorizată.

Prejudiciul cauzat este de 1.836 de lei.

În baza probatoriului administrat, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat unității de parchet competente în vederea aplicării unei măsuri preventive. Cercetările sunt continuate la nivelul Biroului de Investigații Criminale Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, precizează sursa citată. 

foto ilustrativă depositphotos.com

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

4 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Olingpia Gafosdea

Acum 7 luni

Baravo lui, cinstire căscatilor!…
Raspunde

Mircea

Acum 7 luni

Bai, voi sunteti prosti?!? Cand se fura in Romania atat de mult?!? Ar trebui sa va rusinati sa scrieti asa articol

Raspunde

Re:Mircea

Acum 7 luni

Tu nu ai înțeles Mircea, pt ca atat te duce capul pe tine, ești limitat, lucrurile astea trebuie mediatizate, ca un exemplu, cine fură azi un ou , mâine o să fure un bou.

Raspunde

Nelu din jina

Acum 7 luni

Auziti incadrare "frauda informatica" hahahahaha

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus