Un bărbat de 49 de ani din Sibiu a fost reţinut de poliţiştii clujeni după ce a înşelat cu 1,4 milioane de lei un clujean de 70 de ani, anunță Agerpres.
"La data de 13 mai a.c., poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, au pus în executare două mandate de percheziţie domiciliară, în municipiul Sibiu, într-un dosar penal ce vizează săvârşirea infracţiunii de înşelăciune în formă continuată (639 de acte materiale). Activităţile au fost desfăşurate în urma unor cercetări complexe care au vizat activitatea infracţională prin care un bărbat de 49 de ani ar fi indus şi menţinut în eroare, pe o perioadă de aproximativ 11 ani, un bărbat de 70 de ani, sub pretextul unor investiţii financiare fictive", se arată într-un comunicat trimis, marţi, de IPJ Cluj.
Din probatoriul administrat a reieşit că persoana cercetată ar fi folosit identităţi false şi calităţi mincinoase, pretinzând că este contractor al unei instituţii bancare, determinând astfel persoana vătămată să efectueze, în mod repetat, plăţi în scopul obţinerii unor presupuse câştiguri. De asemenea, aceasta ar fi solicitat sume de bani sub pretextul achitării unor "taxe" legate de transportul fondurilor rezultate din aşa-zisele investiţii, utilizând inclusiv apeluri telefonice mincinoase în care se prezenta un fals "robot bancar", cu scopul de a conferi credibilitate demersurilor sale.
"Astfel, persoana vătămată ar fi fost determinată să transfere, în 639 de tranşe, peste 1.400.000 de lei (aproximativ 300.000 de euro), sumă pe care persoana cercetată şi-ar fi însuşit-o pe nedrept. În urma percheziţiilor, au fost descoperite şi ridicate bunuri cu valoare probatorie, iar bărbatul a fost condus la sediul I.P.J. Cluj pentru audieri şi continuarea cercetărilor. Ulterior, acesta a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, în vederea dispunerii altor măsuri preventive", se mai arată în comunicatul IPJ Cluj.
Cercetările continuă în vederea documentării întregii activităţi infracţionale şi identificării tuturor persoanelor vătămate. Activităţile au fost desfăşurate cu sprijinul poliţiştilor din cadrul Poliţiei municipiului Sibiu - Biroul de Investigaţii Criminale, Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi Serviciului Criminalistic din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sibiu.
Sursa foto: Pixabay
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: un clujean pacalist de un sibi , sursa de investitii , sibian trimis in judecata , un sibian a inselat un clujean
Vizualizari: 1385
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Jean
Acum 5 ore
Un sibian
Acum 5 ore
Un sibian
Acum 6 ore
Anomis
Acum 8 ore
Dth