Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

VIDEO Călin Georgescu, trimis în judecată pentru promovarea cultului unor persoane vinovate de crime de război. E acuzat că i-a promovat pe Ion Antonescu și Corneliu Zelea Codreanu

Alin Bratu
2
calin-georgescu-si-corvin-lupu-2-briu

Procurorii l-au trimis miercuri în judecată pe fostul candidat cu discurs pro-rus și pro-legionar Călin Georgescu pentru propagandă legionară şi cultul unor persoane vinovate de crime de război, potrivit unui comunicat al Parchetului general.

Publicitate
Publicitate

Călin Georgescu a citat din Corneliu Zelea Codreanu, fondatorul mișcării legionare din anii ‘30, într-o emisiune de la Realitatea Plus în luna mai 2025, după ce procurorii deschiseseră deja dosarul penal.

Mai mult, George Simion, prezent și el în emisiune, zâmbea aprobator și l-a completat pe Georgescu în timp ce rostea citatul, după cum a scris la acel moment G4Media.

Mișcarea Legionară a fost un fenomen criminal din perioada interbelică, care folosea asasinatul ca armă politică și care a fost responsabilă de uciderea a patru premieri și de pogromul sângeros al evreilor din București.

În timpul unui miting din timpul pandemiei, Călin Georgescu l-a imitat pe Ion Antonescu și i-a reprodus cuvintele.

IMAGINILE COMPARATIVE POT FI VĂZUTE AICI

În plus, procurorii au deschis un nou dosar împotriva lui Georgescu pentru iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob.

Procurorii îl acuză pe Georgescu că „a aderat și a sprijinit organizaţia cu caracter fascist, rasist și xenofob formată din Marian Motocu și alte persoane”.

E vorba de „Mișcarea 41 pentru România”, o organizație de extremă dreapta înființată de Marian Motocu, un bărbat din Dolj, trimis de asemenea în judecată pentru  propagandă legionară şi antisemită pe reţelele de socializare.

Publicitate

Ce scrie în rechizitoriul dosarului în care a fost trimis în judecată:

În perioada 16 iunie 2020 – 16 mai 2025, la diferite intervale de timp și în baza aceleiași rezoluții infracționale, la momentele temporale 16 iunie 2020, luna septembrie 2020, 02 octombrie 2021, 01 septembrie 2024 și 16 mai 2025, inculpatul a promovat în public, prin diverse mijloace, idei, concepţii și doctrine fasciste, legionare și xenofobe, precum:

  • mobilizarea în masă a națiunii în vederea regenerării și renașterii acesteia prin palingeneză – crearea omului nou, sub cupola misticismului creștin ortodox, inclusiv prin acceptarea implicită a folosirii unor mijloace violente;
  • necesitatea emergenței unui lider carismatic, predestinat și autoritar, apt să pună în operă acest proces;
  • glorificarea excesivă a trecutului istoric prin contrast cu situația prezentă, caracterizată de afectarea profundă a demnității comunității naționale și de plasarea acesteia în sfera statutului de victimă, ca urmare a acțiunilor unor inamici ai statului, artificial identificați sub forma unor actori statali externi,
  • ultranaționalismul populist având la bază un nucleu mitic creștin;
  • cultul mareșalului Ion Antonescu, persoană condamnată definitiv pentru crime de război, elogiind persoana acestuia, prezentându-l drept erou național și reproducând, prin imitație, aproape până la identitate, nu doar cuvintele, ci și gesturile și tonul vocii sale și efectuând salutul legionar cu ocazia unui discurs susținut în fața unei mulțimi de protestatari la adresa restricțiilor impuse în contextul pandemiei de coronavirus, organizat în Piaţa Universităţii din Bucureşti, la data de 02 octombrie 2021.

În mod concret, s-a reținut că inculpatul a afirmat de-a lungul timpului, în interviuri, declaraţii ori postări în mediul online, consecvența sa ideologică pro-legionară/legăturile în mediul neolegionar cu promotori ai ideologiei neolegionare, cu scopul de a produce o schimbare de percepție cu privire la încadrarea istorică a Mișcării Legionare într-o încercare de normalizare și revitalizare a legionarismului și a figurilor istorice conexate acestei ideologii, sens în care acesta a făcut mai multe afirmații cu caracter elogiativ/laudativ la adresa lui Corneliu Zelea Codreanu, Ion Antonescu, Ion Moța ș.a.

Rechizitoriul a fost transmis Judecătoriei Sectorului 1 București, instanță competentă să judece cauza în fond.

Al doilea dosar: ”a aderat și a sprijinit organizaţia cu caracter fascist”

Procurorii au deschis un nou dosar împotriva lui Călin Georgescu pentru iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, potrivit rechizitoriului întocmit de procurori.

Aceștia îl acuză pe Georgescu că „a aderat și a sprijinit organizaţia cu caracter fascist, rasist ori xenofob formată din Marian Motocu și alte persoane”. E vorba de „Mișcarea 41 pentru România”, o organizație de extremă dreapta înființată de Marian Motocu, un bărbat din Dolj, trimis de asemenea în judecată pentru propagandă legionară şi antisemită pe reţelele de socializare.

Ce scrie în rechizitoriu:

Infracțiunile pentru care se va dispune disjungerea cauzei și a materialului de urmărire penală

Prin ordonanța din data de 26 februarie 2025, suspectul Georgescu Călin a dobândit calitatea de inculpat și sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:

– iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup, faptă prev. de art. 3 alin.1 din O.U.G. 31/2002, constând în aceea că a aderat și a sprijinit organizaţia cu caracter fascist, rasist ori xenofob formată din Marian Motocu și alte persoane;

– iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter antisemit, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizaţii, faptă prev. de art. 6 alin. l din Legea 157/2018, constând în aceea că a aderat și a sprijinit organizaţia cu caracter fascist, rasist ori xenofob formată din Marian Motocu și alte persoane, a elogiat Mișcarea Legionară, pe liderul său, Corneliu Codreanu ori pe mareşalul Ion Antonescu, inclusiv prin reproducerea integrală, în data de 02 octombrie 2021, în public, a discursului acestuia.

Sub aspectul acestor infracțiuni, se constată că probatoriul administrat cauzei nu este suficient pentru pronunțarea unor soluții în acord cu art. 5 Cod procedură penală, care consacră principiul aflării adevărului, sens în care este necesară completarea acestuia, activitate care impietează un final rezolutiv pentru celelate două infracțiuni reținute în sarcina inculpatului, motiv pentru care, în vederea bunei desfășurări a procesului penal, se va dispune disjungerea cauzei în vederea continuării cercetărilor față de inculpatul Georgescu Călin (….) pentru infracțiunile prev. de art. 3 alin.1 din O.U.G. 31/2002 și art. 6 alin. l din Legea 157/2018.

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Emil
    Emil

    Legile si Justitia sunt sub comanda infractorilor PNL-PSD. S-au razbunat pe Basescu cu lozinca lui ,, arde-i pe corupti” si l-au deposedat de bunuri si privilegii acum ca e de partea coruptilor ii restituie tot. La fel va fi si cuCalin Georgescu daca adera la clubul crimei organizate institutionale.
    https://adevarul.ro/stiri-interne/evenimente/ccr-a-decis-ca-traian-basescu-sa-primeasca-inapoi-2454682.html

    10
    2
    1. Avatar USRozeta
      USRozeta

      (Acest mesaj a fost șters din cauză că nu are nicio legătură cu subiectul)

      1
      0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate