Sâmbătă,
24.01.2026
Innorat
Acum
-1°C

Parcarea pe străzile Școala de Înot, Victoriei, Zaharia Boiu, Transilvaniei, Crișanei, Coșbuc va deveni cu plată. Primăria anulează gratuitățile pentru șoferi pe încă 16 străzi

Parcarea pe străzile Școala de Înot, Victoriei, Zaharia Boiu, Transilvaniei, Crișanei, Coșbuc va deveni cu plată. Primăria anulează gratuitățile pentru șoferi pe încă 16 străzi
Foto arhiva Turnul Sfatului

Primăria Sibiu a început demersurile pentru includerea mai multor străzi din afara centrului istoric în lista celor pe care parcarea va deveni cu plată. În acest sens, a cumpărat serviciile firmei Neo Plan, cu 71.000 de lei, pentru a elabora documentațiile tehnice necesare obținerii avizelor de circulație.

Documentațiile tehnice necesare obținerii avizelor de circulație vor fi folosite pentru solicitarea avizelor de la Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu și Comisia de Circulație pentru următoarele 16 străzi:

Țesătorilor, Banatului, Crișanei, Dealului, Dr. Ioan Rațiu, Dr. Ștefan Stanca, George Coșbuc, Justiției, Rennes, Școala de Înot, Someșului, Transilvaniei, Victoriei, Zaharia Boiu, Onisifor Ghibu și Turismului.

Conform anunțului, firma contractată va elabora studiile topografice și documentațiile tehnice necesare pentru obținerea avizelor, urmând să asigure și demersurile pentru obținerea efectivă a acestora.

Extinderea parcărilor cu plată face parte din strategia municipalității de a extinde parcările cu plată din Sibiu, anunțată acum un an. Până la finalul lui 2025, aproape 80 de străzi vor fi incluse în sistemul parcărilor cu plată, atât în zona centrală și adiacent acesteia, cât și în zonele Hipodrom, str. Moldoveanu, Trei Stejari și str. Autogării, transmiteau reprezentanții municipalității la o solicitare a Turnul Sfatului.

Citește și: Fodor despre desființarea mai multor locuri de parcare din centrul istoric: „Admirăm ce se întâmplă în alte țări, este nevoie și aici să schimbăm ceva”

Inițial, a fost anunțată intenția pentru cinci străzi din Orașul de Jos - Liviu Rebreanu, Nicolae Teclu, Pielarilor, Pietrarilor și Nouă.

Ulterior, au fost făcute publice alte 18 străzi pe care parcarea urmează să devină cu plată: Andrei Șaguna, Armelor, Constituției, Croitorilor, Dogarilor, Felinarului, Funarilor, Pânzarilor, Plopilor, Rotarilor, Săpunarilor, Târgul Fânului, Târgul Peștelui, Târgul Vinului, Turnului, Valea Mare, Victor Tordosan și Zidului.

Iar în luna mai alte 16 străzi din oraș au fost anunțate pentru a fi incluse în acest sistem: 9 Mai (de la intersecția cu strada Constituției până la Piața 1 Decembrie), Abatorului, Blănarilor, Regele Ferdinand, Uzinei, Berăriei, Constantin Negruzzi, Constantin Noica, Frații Grachi, Gimnasticii, Hegel, Hermann Oberth, Independenței, Izvorului, Spartacus și Ștefan cel Mare.

Recent, în luna septembrie, același lucru a fost anunțat și pentru străzile Centumvirilor, Movilei, Școlii și Piața 1 Decembrie.

Se mai așteaptă automatele de plată

Licitația de atribuire a contractului de furnizare și montare a celor 43 de automate necesare extinderii parcărilor cu plată a fost anulată la jumătatea lunii trecute, informația fiind făcută publică de administrația Sibiului în cursul zilei de ieri.

„Toate ofertele, cererile de participare sau proiectele au fost retrase sau au fost considerate inadmisibile, ofertele depuse de către ofertanți au fost neconforme și inacceptabile. În conformitate cu prevederile art. 212, alin (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă are obligația de a anula procedura de atribuire”, se arată în anunțul publicat pe 30 septembrie de către Primăria Sibiu prin intermediul portalului dedicat achizițiilor publice.

Mai multe detalii în materialul de mai jos - 

Extinderea parcărilor cu plată în jurul centrului Sibiului mai așteaptă: Primăria a anulat licitația de un milion de euro pentru cele 43 de automate de parcare necesare extinderii

 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

25 comentarii

Ion

Acum 3 luni

O parcare subterana in centru nu face

Raspunde

Progresist

Acum 3 luni

Autoritățile din toată UE au luat-o razna și acționează doar împotriva cetățeanului pe care pretind că-l reprezintă !!! Bunurile comunității sunt taxate și banii se duc la o mână de funcționari sinecuriști fără scrupule , zilnic ni se taie drepturile în numele democrației și a binelui comun, dacă sunt parcările orașului atunci să fie gratuite pentru ca e domeniul public , taxam totul să adunăm bani pentru a avea ce împărți …
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 3 luni

Du-te la țară, că acolo nu plătești nimic, poți parca liniștit în noroie ...
Raspunde

Unul

Acum 3 luni

Chestia este ca primaria nu a creat si a construit ea acum locuri de parcare, se taxeaza locurile de parcare existente de zeci de ani! Si atunci pentru ce sa-mi ia banii??? Da, intelegeam daca se construiau niste parcari noi. Dar asa este doar jaf la drumul mare!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibiu.Adrian

Acum 3 luni

Parcarea cu plata ar trebui impusa doar celor care vin din alte judete care nu contribuie cu nimic pentru masinile lor in orasul asta, ca sa nu mai spun cum isi parcheaza masinile prin oras sau nu le muta cu saptamanile din loc de parca sunt la masa pe ulita.
Raspunde

Newman

Acum 3 luni

Pe strada Justitiei se afla Biserica din groapa si cimitirul aferent.Stiu ca este o biserica ortodoxa si " frau" vrea sa taxeze romanii care vin la biserica si la cimitir.Este un mare castig pentru primarie daca taxeaza acele cateva locuri de parcare? Nu ajung banii sa construiasca gardul poligonului militar din Daia, unde nu are nici o treaba primaria Sibiu? Ce pazesc consilierii asa zisei opozitii? S-au vandut toti?

Raspunde

D.M.

Acum 3 luni

NU exista consilieri, NU exista interesul cetateanului, NU exista conceptul de a administra urbea pentru cetateni - de a le asigura un minim de calitate a vietii. In CL sunt doar NEVERTEBRATE care fac doar ce li se ordona.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 3 luni

Bisearica ortodoaxă nu plătește taxe statului, au afaceri babane și mai adună și banii fraierilor care cotizează pentru căsoaiele popilo. Să îți plătească popimea locul de parcare când te duci să pupi moaștele.
Raspunde

Taxe, taxe, taxe, pentru ce??

Acum 3 luni

Ce oferă primăria la schimb sibienilor in schimbul taxelor de parcare? Vă planta măcar un copac anual pentru fiecare loc de parcare taxat ? Sau creează aurora un fond din taxele de parcare care va fi folosit exclusiv pentru crearea de noi spații verzi în orașul ăsta prăfuit și plin de noxe?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 3 luni

Ai citit degeaba și n-ai înțeles ... Pentru taxa de parcare îți oferă locul de parcare.
Raspunde

Luca

Acum 3 luni

Strazile Moldoveanu si Stefan cel Mare vor fi cu plata iar Str Negoi , nu . Din ce cauza este exclusa din lista ? Locuieste cineva important pe aceasta strada ?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Hermannstadt

Acum 3 luni

Sper că și tarifele sa fie pe măsură,sa nu mai vad mașinile turiștilor că sufoca străduțele din centrul Sibiului doar pentru că se zgârcesc să plătească într-o parcare mai mare.Cat despre ăștia cu regim hotelier și care promit parcare că așa le-a lăsat moștenire măsa,sa ii .....
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dan

Acum 3 luni

Toti sunteti impotriva acestei masuri, dar chiar nimeni nu spune ca starzile sunt sufocate de masini parcate? Strazi unde sunt case si nimeni nu isi tine masina in curte. Blocuri cu garaje dar acestea sunt folosite ca boxe de depozitare, pt ca masina poate sa stea gratis pe trotuar. Bloc cu apartamente de 2 camere dar unii locatatri au 4 masini. Hai sa ne cicilizam, toti vrem o tara ca afara dar noi sa nu avem nici o obligatie.
Raspunde

@

Acum 3 luni

cand o administratie colecteaza taxe, trebuie sa ofere ceva la schimb cetatenilor - de aia sunt platiti tot din banii nostrii. aurora si CL doar deterioreaza constant si iremediabil conditiile de viata din Sibiu (pierdem fiecare din noi 9 zile anual, in traficul blocat pentru ca nu exista interes, viziune-dezvoltare). Pentru masinile parcate ilegal pe trotuare, exista legislatie, dar cei de la militia rutiera isi iau leafa degeaba, nu fac nimic. Daca zilnic ar aplica sute de amenzi in astfel de cazuri, bizonii s-ar civiliza.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Didulescu

Acum 3 luni

absolut corect! Orasul ii efectiv sufocat de masini, parcate pana si pe trotuar. Sibiul este un oras foarte mic, daca ar avea o infrastructura adecvata de biciclete, de exemplu, ai putea parcurge orasul dintr-un cap in altu' in 20-25 min, cel mult. sa cerem infrastructura de tren care penduleaza prin oras ar fi prea mult...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dan

Acum 3 luni

Aici e greseala ta in gandire: politia nu da amenzi pt trotuare blocate tocmai pt ca sa nu supere cetatenii cu drept de vot, iar de cate ori primaria a facut parcari gratuite prin transformarea unei strazi cu sens unic pt a face loc de parcari a incurajat sa se mai cumpere cateva masini, sa nu isi bage masina in curte ... si acum te plangi ca stai blocat in trafic, pai si tu esti traficul. Toti platesc taxe, chiar si cei fara masini, tu crezi ca strazile sunt asfaltate, reconfigurate etc doar din impozitul pe masina? Esti din cei care prefera sa creasca la toti impozitele pe proprietate doar ca sa ai tu parcare gratuita?
Raspunde

@Dan

Acum 3 luni

Si care e problema ta ca unul are 4 masin? Sau si tu esti vre-un ofticat ce nu poate dormi noaptea ca unul se poate descurca mai bine ca el! Are 4 masini si plateste deci 4 impozite in plus fata de tine care nu ai, plateste acciza la combustibiul pe care tu nu o platesti dar beneficiezi bani de pe ea si in general plateste catre oras si stat mai multe taxe decat tine deci este mai profitabil dect tine pentru stat! Primaria asta incompetenta ce incaseaza o gramada de bani si nu face nimic cu ei, ca se trezeste Aurora la sfarsit de an cu excedent mereu, ar trebui printre altele sa faca si parcari subterane sau supraterane, ca sa fie ca afara asa cum va tot umpleti voi gura mereu facand spume ca vreti o tara ca afara. Ce sa vezi, Aurora e vai de capul ei de incompetenta si nu face nimic dar taxeaza tot! Ce-ar fi sa va mai duce-ti si ****ului cu figurile astea ale voastre de progresisti obositi ca s-a saturat lumea de voi! Voi sunteti doar o minoritate cu gura mare si atat! Voi sunteti de fapt o problema!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dan

Acum 3 luni

Am 4 case, din care 3 puse la inchiriat si imi gasesc greu chiriasi ca toti lenesii blocheaza zona, deci eu sunt mai barosan ca el. Daca are 4 masini si doar atat, ca in rest sta la garsoniera sa isi palteasca parcare, si asa nu mai e el smecher cu harburile luate de la mana a 5-a din germania si avem si noi strazi mai aerisite, ca afara.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Barosanu

Acum 3 luni

Hopa, ce s-au urzicat bizonii! Eu aș fi interzis complet mașinile pe unele străzi din centru, dar e bine și așa, deocamdată. O măsură binevenită, care pe viitor va trebui extinsă în tot orașul. Mașina e un lux, nu un drept, la fel și parcarea pe domeniul public. „Vai, dar noi plătim deja impozit” - da, și o să plătim din ce în ce mai mult, că ăsta-i trendul, din păcate spațiul nu se dilată ca să ne facă nouă loc cu mașinile noastre tot mai multe și mai mari. Cereți transport public sigur și accesibil, nu parcări gratuite în centru!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

DanyM23

Acum 3 luni

Respect, orasul e pentru oameni, nu pentru masini. Vrei sa vii cu masina in centru sa poluezi, platesti
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@Barosanu

Acum 3 luni

micule comunist, mereu in comentarii ai demonstrat ca esti un frustrat si jumatate, probabil un individ marunt care are un job de rahat, pe salariu de rahat ( asa mai pe asistenta sociala pt ca vad ca nu te prea duce intelectul). Un job care il urasti maxim si care se afla jos la baza piramidei de comanda adica tu esti ala caruia i se arunca in cap toate mizeriile pentru ca oamenii s-au prins ca esti de toata jena! Micule comunist, asa-i ca ti-ar placea sa se materializeze ideile tale onirice? Pai bai progresist marunt si nesimnificativ, din cauza celor ca tine apare exacerbarea extremismului...pentru ca aia care ar trebui sa decida in incompetenta primarie Sibiu dar si la nivel de tara, gandesc doar pentru astia ca voi fara sa tina cont ca majoritatea vrea altceva. Si o sa vina vremea platii pentru toate cretinismele astea cand din pacate puterea in Romania o sa ajunga pe mana unora ca Georgescu si sa te vad atunci Bolovane...scuze Barosane ( desi primul apelativ era cel corect)!!!
Raspunde

Barosanu

Acum 3 luni

@@Barosanu: Ce aud eu: „Smiorc, smiorc, nenea ăla rău iar a scris ceva ce nu-mi convine dar sunt prea limitat ca să-l combat cu argumente așa că o să las aici toate etichetele și scenariile apocaliptice pe care le-am auzit și eu pe la Digi poate-poate o să se simtă jignit.” PS: Ai vrut să scrii „Un job PE care il urasti maxim”, nu-i așa?
Raspunde

CSB

Acum 3 luni

E ok, dar asta inseamna si ca parcarea rezervata pentru hotelul Golden Tulip de pe Scoala de Inot revine sibienilor si clientii lor platesc la fel ca si noi?
Raspunde

Unul

Acum 3 luni

Buna intrebare!
Raspunde

Mafia de pe cibin, astia sustin masurile anti populatie !

Acum 3 luni

Asta inseamna ca pe malul Cibinului, masinile parcate pe banda 1, inca vor mai parca gratis ! desi sunt firme care au locuri de parcare in curti, masinile angajatilor stau in strada, blocand banda 1 de circulatie ! E firesc acest lucru ? Ati vrut oras de 15 min, voi ce credeati ? acum sa vedeti cand va vor pune taxa pentru ca iesiti din cartier cu masina !!! Nah, luati, banane si blugi, ca voi i-ati sustinut pe astia,*** !

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus