Comisia pentru buget a Bundestagului German a aprobat la jumătatea lunii noiembrie alocarea sumei de 2,3 milioane de euro pentru Fundația Biserici Fortificate din Sibiu. Contactați de reporterul Turnul Sfatului, reprezentanții fundației au explicat că banii vor fi folosiți atât pentru reparațiile urgente necesare în unele cazuri, cât și pentru punerea în valoare și introducerea în circuitul turistic a altor biserici.
Anunțul locării banilor a fost făcut recent de dr. Bernd Fabritius, împuternicitul guvernului federal german pentru minorităţi, în publicația de limbă germană Siebenbuerger.de. Fabritius a subliniat atât nevoia conservării și promovării patrimoniului cultural, cât și susținerea minorităților germane.
”Rezoluția bugetară demonstrează că Germania își asumă responsabilitatea față de minorități, persoane expulzate și persoane care s-au relocat. Sprijinul nu numai că va continua, ci va fi dezvoltat și consolidat în continuare în domenii cheie, cu o abordare orientată spre viitor. Acest lucru creează noi oportunități de întâlniri, înțelegere și schimb cultural. Rezoluția bugetară transmite un semnal clar pentru dezvoltarea durabilă a politicii privind minoritățile”, a declarat Bernd Fabritius, sibian la orgine.

Bernd Fabritius (Foto: Dbv Bundesfoto)
Contactați de reporterul Turnul Sfatului, oficialii Fundației Biserici Fortificate a explicat faptul că mai întâi se va stabili o listă cu prioritățile, abia apoi se vor putea cheltui banii. În orice caz, vestea este una primită cu entuziasm la Sibiu.
”Alocarea financiară de 2,3 mil. euro din partea Guvernului Germaniei ne-a bucurat și pe noi și sperăm ca prin aceasta să putem contribui în mod substanțial la conservarea și valorificarea tuturor bisericilor fortificate, la păstrarea acestui patrimoniu care definește zona de sud a Transilvaniei și care reprezintă un peisaj cultural unic, format din cele peste 160 de astfel de monumente.
Prioritățile Fundației Biserici Fortificate din acest proiect sunt menționate mai jos cu mențiunea că selecția obiectivelor în sine va fi realizată în 2026 urmând ca din 2027 să înceapă efectiv implementarea programului după trecerea prin toți pașii procedurali ceruți de partenerii germani.
Selecția se va desfășura în funcție de niște criterii prestabilite, va fi o procedură internă de tip scoring pentru a clarifica și justifica oportunitatea alegerilor făcute. În această etapă va fi ținut cont și de măsurile prin care s-a intervenit deja prin programele anterioare finanțate fie de Uniunea Europeană și co-finanțate de România sau alte programe externe, în acest caz fiind 46 de monumente istorice”, a declarat Cristian Cismaru, managerul FBF.

Cristian Cismaru, managerul Fundației Biserici Fortificate
Prioritățile Fundației stabilite deja în acest program sunt:
Salvarea a 25 de biserici fortificate aflate în diverse stadii de degradare prin următoarele programe:
- Program de reparații la acoperișuri - 15 obiective
- Program pentru facilitarea extinderii utilizării ansamblurilor fortificate in scop turistic și cultural – 10 obiective
În plus vor fi efectuate lucrări în cadrul programului pentru ceasurile din turn - 10 obiective
Activități complementare neconstructive:
- Inițierea unor proiecte de turism cultural pentru extinderea utilizării bisericilor fortificate.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 360


Ultimele comentarii
Acum 57 minute
Ion
Acum 58 minute
Ion
Acum 1 oră
Pol-Pot
Acum 1 oră
Alzara 1918
Acum 6 ore
Alex