Reprezentanții clubului Fain, din centrul Sibiului, au obținut o ordonanță președințială care le permite să redeschidă localul, închis pentru abateri repetate de la legislația care interzice fumatul tutunului în spațiile interioare. Argumentul care a convins judecătorul ține de faptul că închiderea clubului a fost o măsură luată înainte ca proprietarii localului să primească sancțiunea pentru o abatere anterioară.
Judecătoria Sibiu a decis, printr-o hotărâre pronunțată zilele trecute, suspendarea provizorie a măsurii de închidere a clubului Fain, mai precis a spațiului de la etajul II al restaurantului cu același nume, unde erau organizate și petreceri.
Instanța a avut în vedere un argument care pune sub semnul întrebării modul în care Poliția Județeană Sibiu a aplicat sancțiunile progresive pentru fumat în interior. Decizia este provizorie și rămâne în vigoare până la finalizarea unui proces separat, pe fond.
Trei controale, trei amenzi, o închidere
Conform informațiilor din hotărârea judecătorească, Poliția Județeană Sibiu a sancționat clubul Fain de trei ori, în decurs de trei luni, pentru aceeași faptă: clienți care fumau în interior, iar personalul tolera sau facilita acest comportament, prin amplasarea unor scrumiere pe masă.
Prima sancțiune a vizat o faptă din noaptea de 7 spre 8 februarie 2026 și a constat într-o amendă de 5.000 de lei. A doua a vizat o faptă din noaptea de 29 martie 2026: amenda a fost de 10.000 de lei și suspendarea activității până la remedierea situației.
Cea de-a treia sancțiune a fost aplicată pentru o faptă constatată pe 3 mai 2026, ora 02:30, când polițiștii au găsit patru clienți fumând, cu scrumiere pe mese. Sancțiunea dispusă a fost amendă de 15.000 de lei și închiderea unității.
Firma care deține restaurantul, Pritax Invest SRL, a contestat ambele sancțiuni complementare și a cerut instanței suspendarea lor provizorie până la soluționarea plângerilor contravenționale.
Măsuri luate între timp
Conform celor declarate în fața instanței, după primirea procesului-verbal din 6 mai 2026, reprezentanții clubului au luat mai multe măsuri pentru a preveni fumatul în interior. Potrivit motivării instanței, firma a contractat servicii de pază prin intermediul unei societăți specializate și a instalat un sistem de supraveghere video care acoperă perimetrul de servire. Activitatea a fost suspendată voluntar până pe 9 mai 2026, după care evenimentele s-au desfășurat cu personalul de pază prezent, fără incidente consemnate.
Instanța a reținut că aceste măsuri nu pot influența legalitatea sancțiunilor aplicate pentru faptele anterioare, însă pot reduce riscul producerii unor noi încălcări pe durata suspendării provizorii a închiderii.
Argumentul care a convins instanța
În decizia de a permite redeschiderea restaurantului până la finalizarea pe fond a procesului prin care se contestă sancțiunile, judecătorul de caz a avut în vedere cronologia documentelor care i-au fost puse în față. Astfel, fapta care a dus la închiderea restaurantului a fost constatată pe 3 mai 2026, iar procesul-verbal pentru abaterea anterioară – cea din 29 martie 2026 – a fost întocmit abia pe 6 mai 2026, adică la trei zile după data faptei care a atras închiderea.
Legea privind prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun (Legea nr. 349/2002) prevede un sistem sancționator progresiv, menit să ofere celui sancționat posibilitatea de a-și corecta comportamentul între etape. Instanța a apreciat că succesiunea temporală a documentelor pune sub semnul întrebării dacă restaurantul a beneficiat efectiv de această posibilitate. „Faptul că abaterea reținută prin procesul-verbal contestat este anterioară procesului-verbal prin care a fost aplicată sancțiunea complementară precedentă pune sub semnul întrebării însăși premisa că reclamanta ar fi beneficiat de o oportunitate reală de conformare înainte de aplicarea noii sancțiuni”, se arată în sentința publicată în format anonimizat prin ReJust.ro.
Executorie
Hotărârea pronunțată în 10 iunie 2026 este executorie de la pronunțare și putea fi atacată cu apel la Judecătoria Sibiu în termen de 5 zile. Procesul pe fond – în care se va judeca legalitatea proceselor-verbale și a sancțiunilor aplicate – este înregistrat la Judecătoria Sibiu și rămâne în derulare.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
Un răspuns
-
Un abuz marca poliția Sibiu…
Un abuz la comanda unor “șmecheri” care nu și au mai luat taxa de protecție de la cluburi care au intrat în faliment și s-au închis!
Să explice poliția Sibiu de ce a luat măsuri fără să respecte legea!
Cum și a permis și la comanda cui a acționat încălcând legea?
Cine a aplicat măsurile contravenționale și complementare și pe baza cărui temei juridic ori la ordinul cui?
În fapt se cunoaște adevărul și realitatea… finul a rămas fără loc de muncă și trebuie validat la noul loc de muncă!
***(Acest comentariu a fost moderat din cauza limbajului licențios/jignitor)
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
E grele , nu? Să citești ceva și să nu înțelegi!
Halal creștere economică, una bazată pe consum! Șobolanii roșii se tot leagă de scăderea consumului , dar nu spun că…
Nu e nevoie de sens giratoriu, trebuie arși bine și regulat cei care nu respectă limita de viteză. La urma…
Un abuz marca poliția Sibiu… Un abuz la comanda unor “șmecheri” care nu și au mai luat taxa de protecție…
Despre președintele Iohannis, el susține că se vor afla mai multe lucruri bune în viitor. ”Sunt trist. Se simțea că…













Lasă un răspuns