Partial Noros
21°C

Doua meciuri, doua victorii

06 Octombrie 2009 11:18

Echipa de pe Cibin a reuşit să învingă cu scorul de 85-83 pe nou promovata Gladiator Cluj, luni, în deplasare. Primele minute au aparţinut clujenilor, care au dominat lupta sub panouri. Ca urmare, înainte de sfârşitul primului sfert Gladiator conducea cu 22-11, iar jocul părea să încline în favoarea gazdelor. Şase puncte consecutive apropie Sibiul de clujeni la finalul primului sfert. În cel de-al doilea sfert jocul slab al grupării de pe Cibin s-a schimbat. Aceştia au reuşit să îi egaleze pe clujeni şi să preia conducerea pentru prima dată. La jumătatea meciului, CSU Sibiu şi-a luat un avans considerabil, terminând primele 20 de minute cu scorul de 45-35. La ieşirea de la vestiare, CSU a şters tot ce construise în sfertul secund. Recuperările celor de la Gladiator i-au adus la numai un punct diferenţă înainte de începerea ultimului sfert, 62-63. În ultima parte a întâlnirii de la Cluj, jocul Sibiului nu a fost nici pe departe unul constant. Cu un start bun sibienii au pus 15 lungimi avans faţă de Gladiator şi victoria părea un lucru sigur. Relaxarea a dus însă la emoţii mari pe final, când Gladiator s-a apropiat la doar două puncte şi o aruncare de trei ratată cu câteva secunde înainte de final. 85-83 pentru CSU şi studenţii bifează a doua victorie consecutivă în această ediţie de campionat. Următorul meci al sibienilor va pe teren propriu cu Energia Rovinari, pe 10 octombrie. În meciul cu Gladiator Cluj Napoca s-au remarcat: Brown 24 (6x3), Smith 21 (2x3), Roland 14, Calotă 12, Johnson 7 (1x3), Summers 4 şi Ban 3 (1x3).