28.02.2021
Innorat
-1°C

CSU Vointa a invins cu 2-1 pe Gloria Bistrita II

În ultimul meci din acest an pe teren propriu, CSU Voinţa a bătut pe Gloria Bistriţa II, într-un meci în care spectacolul nu a lipsit. Sibenii au marcat încă din minutul 3 prin Ciprian Suciu. Startul bun nu a fost doar o întâmplare pentru că echipa de pe Cibin a continuat jocul bun până la finalul primei reprize, punând presiune în permanenţă pe poarta lui Botoşek. Entuziaşti, sibienii s-au culcat pe o ureche şi au început repriza a doua relaxaţi. Din această cauză, în minutul 47 au fost egalaţi de Gloria Bistriţa II printr-un şut al lui Curtuiuş. Portarul Zăvoi a fost surprins neatent. Gazdele au încercat să ridice nivelul de joc, să atace poarta oaspeţilor, însă, Bistriţa îşi învăţase deja lecţia din prima repriză şi nu a mai permis celor de la Sibiu să preia conducerea. Atacurile bistriţenilor au venit pe partea stângă, flancul stâng fiind urmărit de vizitatori, din cauza neputinţei extremelor sibiene de a-şi ocupa bine postul. Spre finalul partidei, în minutul 80, CSU Voinţa a revenit surprinzător tot prin vârful Ciprian Suciu, acesta marcând golul victoriei în ultimul meci de acasă din anul acesta şi din tur. Ultimele minute au fost spectaculoase pentru că sibienii au prins curaj, însă a fost prea târziu pentru a duce scorul la 3-1. Elevii lui Marius Baciu au terminat, astfel, seria meciurilor de pe tren propriu fără nicio înfrângere. „Am avut emoţii la 1-1, însă, mă bucur că până la urmă am câştigat. Meciul băieţilor a fost slab, am luat acel gol din neatenţie. Am avut şi trei meciuri într-o săptămână şi a fost greu, iar terenurile au fost proaste”, a declarat Marius Baciu, tehnicianul CSU Sibiu. Acesta a mărturisit că mijlocaşul Vasile Grădinar va pleca în Singapore în pauza de iarnă. La întâlnire a fost prezentă nou-înfiinţata „Peluza Sud”, ultraşii cântând pe tot parcursul meciului şi aprinzând deja torţe în cinstea Zilei Naţionale a României.