Duminică,
18.05.2025
Innorat
Acum
8°C

Martin Freinademetz, locul 30 la Dakar

Austriacul Martin Freinademetz, organizatorul Redbull Romaniacs este pe locul 30 la clasa Moto în faimosul raliu Dakar după primele patru etape. Aceasta este cea de-a doua participare a austriacului stabilit în Sibiu la cel mai faimos raliu din lume. Freinademetz, care concurează cu licenţă din partea Federaţiei Române de Motociclism, a participat la startul oficial din Buenos Aires. Cum în prima etapă (Colon-Cordoba) s-a pornit în ordinea numerelor de concurs, el a fost al 110-lea rider în startul probei speciale. "Am reuşit să am un ritm bun şi să mă concentrez în cei 30 de kilometri de dune. Busola şi roadbook-ul mi-au fost cei mai buni prieteni în prima etapă cu nisip", spune Martin Freinademetz, despre primele etape petrecute în raliu. În 2 ianuarie, la Buenos Aires, a început Dakar 2010, o competiţie care prespune parcurgerea, pentru categoria moto, a 8.937 de kilometri, din care 4.717 de kilometri reprezintă lungimea totală a probelor speciale.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

3 comentarii

norica

Acum 15 ani

super tare !! succes !
Raspunde

Dakar în Argentina

Acum 15 ani

Da, ce sa-ti spun, foarte tare maniacul asta cu sporturile lui tembele prin Paltinis. De din astia are nevoie România ca sa scoata turismul din rahat. Care i-o prezinta pe blonda ?
Raspunde

Nelu

Acum 15 ani

Invidia e mare la unii..
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus