Vineri,
30.07.2021
Cer Senin
Acum
17°C

Interzis la messenger si Solitaire

Primăria Municipiului Sibiu va tăia în curând accesul angajaţilor instituţiei la tot ceea ce nu vizează strict activitatea lor de serviciu. Adică adio mailuri, adio messenger, adio Solitaire şi reţele de socializare. Iar primăria e decisă să plătească 2.5 milioane de lei în acest nou sistem informatic.

Decizia administraţiei locale vine după ce în repetate rânduri, serverul Primăriei a fost virusat din PC-urile legate în reţea. Practic, acest nou sistem este compus din terminale legate direct în server. Iar datele vor putea fi stocate doar pe acest server. „Aceste terminale funcţionează doar pe server şi pot fi folosite doar pentru prelucrarea datelor deja instalate. Astfel, funcţionarii vor putea face pe aceste terminale doar ce este prevăzut în fişa postului. Şi cel mai important lucru, acest sistem nu poate fi virusat”, spune primarul Sibiului, Klaus Iohannis.

Pe lângă aceste avantaje, Primăria Sibiu va reduce costurile de funcţionare în domeniul informatic dar şi a celor de exploatare a echipamentelor de calcul, cum ar fi energia electrică. Back-up-ul datelor se realizează instantaneu, fără a fi resimţit de utilizatori, iar erorile din sistem pot fi rezolvate într-un timp redus. În plus, munca de administrare a departamentului IT este simplificată la maximum prin intermediul unei singure interfeţe de control. „Activitatea departamentului IT din cadrul Primăriei Sibiu este mai puţin vizibilă ca atare dar este foarte importantă dat fiind că acest serviciu gestionează o bază de date foarte amplă şi gestionează un întreg sistem electronic de creare, elaborare şi stocare de documente. În ultimii ani departamentul IT al Primăriei a realizat o serie de îmbunătăţiri importante care vor duce, odată cu implementarea proiectelor demarate, din care unul pe fonduri structurale, la o mai mare eficienţă în eliberarea de acte, efectuarea de plăţi, emiterea de adeverinţe şi acorduri de funcţionare ” mai spune Iohannis.

Contractul de furnizare a acestor echipamente a fost încheiat cu firma care a câştigat licitaţia electronică pe SEAP, valoarea acestuia fiind de 2.500.000 de lei. Condiţiile contractuale, foarte stricte, au facut ca la licitaţie să participe doar o singură firmă care a şi câştigat licitaţia - Industrial Software Sibiu. Plata se va face trimestrial, în rate egale,pe parcursul a trei ani de zile iar echipamentele au fost deja livrate. Primăria Sibiu este prima din ţară care implementează acest sistem.

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

18 comentarii

Zio

Acum 11 ani

asa aruncam 25 de miliarde, destept primar. Azi-maine se va muri de foame iar astia arunca banul nostru pe... Mie scarba de tara asta
Raspunde

EU

Acum 11 ani

Intradevar ... nu se poate sa nu iti fie scarba de tara asta si de prea bunii nostri conducatori.... O astfel de solutie se poate face cu mult mai putin bani... O mica analiza: -- cate calculatoare poate sa aiba primaria?, sa zicem 300 (cred ca sunt mai putine) -- se poate folosi o solutie de genul: High Availability Samba Service... care presupune configurarea unui cluster alcatuit din, sa zicem , 4 servere -- cele 4 servere pot fi, de exemplu, Dell PowerEdge R710, de exemplu (pe piata se gasesc la preturi mai mari de 2000euro) ... dar in cazul nostru vor costa 10000 de euro bucata -- ca sistem de operare se va folosi o distributie de linux, gentoo sau debian ... care nu costa nimic -- soft-ul folosit pentru realizarea solutiei este tot gratis ... suntem pe linux ... -- instalarea si configurarea celor 4 servere este de 10000 euro -- instalarea si configurarea statiilor windows , cele 300 , sa zicem ca pretul este de 100 euro/statie (pret enorm de mare) Total: 80000 de euro costul echipamentelor si costul configurarii tuturor pc-urilor si a serverelor. Preturile data de mine sunt mult umflate tocmai pentru a arata domensiunea marlaniei. De asemenea acest cost urias putea fi evitat daca primaria avea un departament IT competent ... nu o suma de incompetenti platiti ,cu siguranta, cu salarii prea mari pentru ce stiu sa faca...
Raspunde

ptr EU

Acum 11 ani

intotdeauna cand se face ceva apar destepti care cred ca fac mai bine....doar cu vorba insa ... ca daca ii pui la treaba dau bir cu fugitii
Raspunde

mihai tanase

Acum 11 ani

Zio draghe, pe ce planeta traiesti ? Despre care miliarde graiesti ? Nu ai vazut ce scrie în articol ? "...valoarea acestuia fiind de 2.500.000 de lei...". Daca nu pricepi cifrele, hai sa-ti citesc eu : doua milioane cinci sute de mii de lei.
Raspunde

mihai tanase

Acum 11 ani

"...Total: 80000 de euro costul echipamentelor si costul configurarii tuturor pc-urilor si a serverelor..." Deci în aritmetica româneasca : 80.000 euro x 4 Lei = 3.200.000 Lei. EU ala care scrie zbiara tot timpul EU sunt român, EU le stiu pe toate, EU sunt cel mai desptept, EU am inventat apa calda, EU am creat sfoara de taiat mamaliga si asa mai departe. Pune-ti bre CVul la Victoria, cauta aia destepti ca sa scoata tara din rahat.
Raspunde

ioan

Acum 11 ani

bine ca se face si asa ceva...sisteme informatice performante. Ca exista solutii alternative....sunt sigur de acest lucru.....insa doar ca sa limitezi/interzici accesul la msg/navigare pe net/solitaire, exista solutii simple si gratuite. Instalararea de soft gratuit de spionaj al activitatii angajatilor. O luna le-as urmari activitatea, dupa care i-as chema la o discutie intre 4 ochi in care le-as spune: Acesta e nivelul de productivitate adus, atat meriti sa primesti leafa. Ori iti schimbi atitudinea ori zbori....si atunci cand ved ca esti cu ochii pe ei si ca isi pot pierde slujba sigura oricand, altfel privesti locul de munca.
Raspunde

nelu popa

Acum 11 ani

o noua afacere a primarului ajutat de consilierii forumului german . Imputitii de conilieri locali romani psd, pnl,pdl tac chitic. Comisionul incast de porci este 532 mii euro. Nu angajatii incarcam nota de cheltuieli. Este a 9 a licitatie la care participa doar o firma care apoi si castiga. ATENTIE 9 x 500 mii euro= 4,5 milioane euro spaga. Felicitari votanti iohANNUS si FDGR Sesizare din oficiu curtea de conturi si DNA ? Sigur in alta tara, in Romania NU
Raspunde

pentru mihai tanase

Acum 11 ani

2.500.000 ron sunt 25 de miliarde lei vechi adica circa 7-8 sute de mii de euro. Nu stai bine cu matemica, ori esti vreun handicapat pe bani publici de prin primaria aia.
Raspunde

Gogu

Acum 11 ani

De ce nu se spune exact cata economie se face la bani cu acest nou sistem? Cu ce ma ajuta pe mine care nu lucrez in primarie? Daca angajatii se joaca pe compuetere, de ce nu sunt concediati? Eu, la munca, daca ma joc pe computer, patronul ma da afara, nu cumpara un alt computer...
Raspunde

me

Acum 11 ani

da si skype-ul merge la fel de bine
Raspunde

open office

Acum 11 ani

problema e ca nu conteaza messengerul sau jocul pentru handicapati , ci ceea ce fac angajatii primariei. usor - usor se ajunge la a numara de cate ori iese la toaleta unul sau altul, daca mananca o data (dar mult) sau de mai multe ori (cate putin). trebuie doar ca angajatii sa-si faca datoria ("intocmai si la timp"). si da, linuxul este o solutie deosebit de ieftina! :)
Raspunde

tanase

Acum 11 ani

daca ai timp treci prin clasa a 4 sa te invete aia sa folosesti un calculator de masa (a nu se intelege coputer) , numai la tine 80000 x 4,2 poate sa de cu 10 ori mai mult. pana mea de zugrav.
Raspunde

ptr tanase

Acum 11 ani

tanase esti dobitoc cu acte in regula 80000+80000 fac 160.000 + (80.000+80.000) fac 320.000 Pai mai mult de zugrav nu ai cum sa fi dobitocule, te mai si semnalezi ca esti un cretin cu 2 clase.
Raspunde

Flavius

Acum 11 ani

Esti un dobitoc tanase
Raspunde

EU

Acum 11 ani

Este normal ca intr-o problema sa fie mai multe solutii... Eu imi asum solutia pe care am dat-o... si sunt convins ca se poate face cu cei 80000 de euro fara probleme ... chiar cu mult mai putin . De exemplu aruncati o privire asupra acestui articol: news.cnet.com/8301-1001_3-10209580-92.html si o sa vedeti cum a procedat google in realizarea unor ferme de servere... Solutia este fantastic de ingenioasa, simpla , eficienta si , foarte important, ieftina ... Daca google lucra cu sume similare celor vehiculata de romani credeti ca ar fi ajuns in topul companiilor de succes din lume?
Raspunde