Luni,
05.12.2022
Cer Senin
Acum
1°C

Verdictul CUC: ULBS pe locul 36

Coaliţia pentru Universităţi Curate (CUC) a lansat, joi, Topul Integrităţii Universităţilor Publice. Grupul de lucru al Coaliţiei pentru Universităţi Curate a cooperat pentru acest exerciţiu de monitorizare şi benchmarking, evaluând, pe baza unui chestionar, universităţile la capitolele: transparenţă şi corectitudine administrativă; corectitudine academică; calitatea guvernanţei; management financiar.
Nici de această dată, la a doua evaluare a CUC, nici una dintre cele 42 de universităţi nu a obţinut numarul maxim de cinci puncte. În schimb câteva universităţi au reuşit să urce câteva poziţii, cel mai mare progres fiind făcut de Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad.
Fruntaşele clasamentului sunt universităţile de Medicină din Cluj-Napoca şi Târgu Mureş şi Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi. Din totalul de 42 de universităţi, 22 au obţinut trei puncte şi califiactivul bine, ceea ce înseamnă că este loc pentru îmbunătăţiri. Zece universităţi au primit două puncte, adica este "mult loc de îmbunătăţire". Şaşe au fost evaluate doar cu un punct - "insuficient, multe de făcut" - iar Universitatea de Stiinte Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti a fost singura care a primit zero puncte -"sub orice critică".
Universitatea sibiană nu a reuşit să urce în topul CUC, dar puctele forte găsite de evaluatori, precum încheierea de parteneriate cu universităţi străine, modernizarea spaţiilor de învatare şi atragerea de cadre didactice tinere, au ajutat-o să rămână la categoria cu un punct.
Principalele concluzii ale celei de a doua cercetări a Coaliţiei pentru Universităţi Curate arată că instituţiile de învăţământ superior din România au reuşit să evolueze cel puţin la două capitole: transparenţă şi prezenţă online.

CASETA:
Coaliţia pentru Universităţi Curate (CUC)- a luat nastere in 2007 la initiativa Societatii Academice din Romania (SAR). Alina Mungiu Pipidi presedintele SAR a conceput un proiect in care controlul corectitudinii universitare sa fie exerciata pe orizontala de catre comunitatile profesionale si de consumatori (studenti).Astfel a rezultata un grup format din treisprezce organizatii care au cooperat pentrui acest exercitiu de monitorizare si benchmarking, evaluand pe baza unui chestonar univers. La capitolele: Transparenta si corectitudine adminidtrativa, corectitudine academica, calitatea guvernantei, management finaciar.

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

24 comentarii

GOLANIILE RECTORULUI OPREAN DE LA ULB SIBIU

Acum 12 ani

• Pentru ca au avut curajul sa reclame mai multe dintre golaniile petrecute la UNIVERSITATEA ULB SIBIU , GOLANII PRODUSE DE RECTORUL CONSTANTIN OPREAN , doi profesorul E.M.P. de la Univ.Lucian Blaga din SIBIU a fost pur si simplu inlaturat si purtat prin tot felul de scandaluri care de care mai mediatizate • Ieri, judecatorii de la Tribunalul Iasi au constatat ca profesorul E.M.P. nu a comis infractiunea de plagiat • Singurul care a ramas acuzat este un asistent universitar care a primit o amenda administrativa de 800 lei
Raspunde

CORUPTIE LA ULB SIBIU

Acum 12 ani

La o săptămână după ce a fost dat afară din cadrul Facultăţii de Ştiinte Politice, Relaţii Internaţionale şi Studii de Securitate, profesorul Corvin Lupu lansează o serie de acuzaţii grave la adresa conducerii Universităţii „Lucian Blaga‟ Sibiu (ULBS). Într-un interviu acordat săptămânalului Expres Sibian, Lupu acuză \"neregulile şi nepotismele care se practică la nivel înalt în universitatea sibiană\", şi spune că principalul vinovat este rectorul Constatin Oprean.
Raspunde

Barnutiu Claudiu

Acum 12 ani

1) Nu este bine spus \"locul 36\", pentru ca si univ de pe locul 41 are tot numai un punct, ca si Blaga. Practic mai prapaditi ca ai nostri nu sunt decat agronomii de la Bucuresti. 2) In trecut, maciucarul Oprean dadea vina pe Lupu, Matei, Giura, Popa, Oancea pentru ca ULBS/ul este la periferie: imoralitate, clan mafiotic ceausisto/securist si abuzuri sistematice. 3) De vina sunt si ministerul si politicienii corupti din Sibiu care-l ocrotesc pe imoral. 4) De vina sunt si micimanii din jurul lui Oprean care nu pun piciorul in prag sa stopeze dictatura si abuzurile. Acuma poate sa rada Ciocoi ca a lasat comunitatea pe mana lor, incat perioada lui, plina de lipsuri, a ajuns un rai fata de Epoca Oprean.
Raspunde

oare?

Acum 12 ani

Barnutiu, cred ca exagerezi si te inseli cu inocentii de la 2. Va avea si Oprean partea lui de vina, insa cei pe care ii binecuvantezi nu au fost usa de biserica. Si-au aparat, indiferent de mijloace, interesele. Cat a fost bine, s-au purtat ca mieluseii. Cand au intrat in vizor, cu consfatuiri clandestine, au scos coltii. Acum fiecare e la locul lui, pe masura aportului academic.
Raspunde

OBSERVER

Acum 12 ani

OPREAN si gasca lui de CORUPTI ACADEMICI au adus ULB SIBIU PE ULTIMUL LOC ! BRAVOOOO!!!
Raspunde

PROF. DIN ULB SIBIU

Acum 12 ani

ULB SIBIU ESTE O SPOIALA DIDACTICA SI STIINTIFICA. Oprean , Duse ,Stoicescu s.a. vor raspunde pentru dezastru din universitate. SENATUL PAPITOILOR TREBUIE EXPATRIAT IN TANGANICA.
Raspunde

cetatean

Acum 12 ani

atita timp cit institutia este condusa de aceasi securisti in frunte cu Colonelul smaranda ,nepotul generalului Plesita nu ne putem mira de nimic oare de ce mai este tinut secretar sef acestsecurist la varsta de 70 ani ?raspunsul este unul singur duberos si rusinos
Raspunde

SALARII NESIMTITE PENTRU UNIVERSITARI INCOMPETENTI

Acum 12 ani

SALARII NESIMTITE PENTRU UNIVERSITARI INCOMPETENTI Top 100 salarii de lux la Unuiv. LUCIAN BLAGA DIN SIBIU 1. Muscalu Emanoil 36.921 lei/luna 2. Oprean Constantin 33.353 lei/luna 3. Bacaci Alexandru 31.167 lei/luna 4. Danciu Ioan 30.752 lei/luna 5. Novetschi Iulian 29.679 lei/luna 6. Les Ioan 28.264 lei/luna 7. Crisan Silviu 26.426 lei/luna 8. Dumitrescu Luigi Nicolae 25.355 lei/luna 9. Comaniciu Carmen 25.133 lei/luna 10. Popescu Dan 24.134 lei/luna 11. Marchian Sanda 24.091 lei/luna 12. Ungureanu Ovidiu 23.230 lei/luna 13. Duse Dan Maniu 22.354 lei/luna 14. Huditean Alexandru 22.119 lei/luna 15. Mihalache Manuela 22.013 lei/luna 16. Caraganciu Anatolie Vladimir 21.965 lei/luna 17. Tita Ovidiu 21.637 lei/luna 18. Cioca Lucian Ionel 21.310 lei/luna 19. Borza Sorin Ioan 20.992 lei/luna 20. Batar Dumitru 20.991 lei/luna 21. Jugastru Calina Felicia 20.893 lei/luna 22. Duse Carmen Sonia 20.867 lei/luna 23. Ilie Livia Puia 20.799 lei/luna 24. Rotaru Ilie 20.354 lei/luna 25. Burnete Sorin 20.276 lei/luna 26. Bandrea Ioan 20.055 lei/luna 27. Titu Aurel Mihail 18.937 lei/luna 28. Geamanu Radu Gheorghe 18.937 lei/luna 29. Baltes Nicolae 18.667 lei/luna 30. Grajdan Vasile 18.257 lei/luna 31. Dumitrascu Danut D–tru 18.082 lei/luna 32. Streza Liviu 17.938 lei/luna 33. Cosmescu Ioan 17.509 lei/luna 34. Morar Silviu 17.476 lei/luna 35. Badila Mircea Sandu 17.073 lei/luna 36. Rosca Liviu Ion 16.927 lei/luna 37. Simion Doina Maria 16.720 lei/luna 38. Oprean Letitia 16.661 lei/luna 39. Mihaescu Liviu Nicolae 16.436 lei/luna 40. Acu Dumitru 16.267 lei/luna 41. Stoicescu Gheorghe Dorin 16.190 lei/luna 42. Esanu Nicolae 16.159 lei/luna 43. Gutan Bianca Andrada 16.076 lei/luna 44. Vesmas Diana Maura 15.966 lei/luna 45. Nicola Iordan 15.758 lei/luna 46. Sanislav Mihai 15.716 lei/luna 47. Dur Ion 15.695 lei/luna 48. Cioaca Lucian Ionel 15.680 lei/luna 49. Oprean Camelia 15.463 lei/luna 50. Neamtu Leonida Mihai 15.404 lei/luna 51. Turcu Dionisie Marian 15.336 lei/luna 52. Darie Neli Pusa 15.296 lei/luna 53. Volovici Daniel 15.290 lei/luna 54. Brindasu Paul Dan 15.233 lei/luna 55. Ciocoi Pop Dumitru 15.230 lei/luna 56. Grozea Lucian 15161 lei/luna 57. Duse Dan Maniu 14.928 lei/luna 58. Sas Maria 14.898 lei/luna 59. Sava Raluca 14.825 lei/luna 60. Rusu Marcel Ion 14.795 lei/luna 61. Secelean Nicolae Adrian 14.496 lei/luna 62. Stoicesu Lucia 14.440 lei/luna 63. Tanasescu Cristina Roxana 14.275 lei/luna 64. Simion Carmen Mihaela 14.226 lei/luna 65. Cioca Marius 14.214 lei/luna 66. Nicolescu Catalin Vasile 14.140 lei/luna 67. Onet Cristina 13.664 lei/luna 68. Gutan Manuel 13.592 lei/luna 69. Duse Dan Maniu 13.328 lei/luna 70. Mihu Z. Ioan 13.23 lei/luna 71. Nicula Virgil 13.303 lei/luna 72. Ciortea Gligor 13.237 lei/luna 73. Ogrean Claudia 13.113 lei/luna 74. Marginean Silvia Cristina 13.079 lei/luna 75. Reff Radu 13.053 lei/luna 76. Bratu Iuliana 12.956 lei/luna 77. Jucan Cornel Nicolae 12.830 lei/luna 78. Cristescu Marian Pompiliu 12.809 lei/luna 79. Domnariu Carmen 12.805 lei/luna 80. Serb Stancu 12.800 lei/luna 81. Pavelescu Lucia Marilena 12.799 lei/luna 82. Gheorghe Monica 12.780 lei/luna 83. Tileaga Cosmin Virgil 12.705 lei/luna 84. Spinei Sebastian Constantin 12.641 lei/luna 85. Bratu Iuliana 12.544 lei/luna 86. Orastean Ramona 12.543 lei/luna 87. Denes Calin Ionel 12.483 lei/luna 88. Vintean Adriana 12.427 lei/luna 89. Petica Roman Corina 12.413 lei/luna 90. Moga Ilie 12.240 lei/luna 91. Moldovan Iosif 12.061 lei/luna 92. Bercan Nicolae 12.037 lei/luna 93. Simian Dana 12.011 lei/luna 94. Marza Stefan Ghe. Bogdan 11.933 lei/luna 95. Popa C. Emil 11.918 lei/luna 96. Kifor Vasile Claudiu 11.898 lei/luna 97. Bogdan Laurean 11.873 lei/luna 98. Butiuc Constantin 11.816 lei/luna 99. Ica Ioan 11.601 lei/luna 100. Herciu Mihaela –Ileana 11.445 lei/luna Nota redactiei: Acestea sunt salariile aferente lunii martie 2010, fara sporuri
Raspunde

Apropo de E.M.P.

Acum 12 ani

Nu stiu care e situatia cu judecatile, insa E.M.P. chiar nu are ce cauta ca profesor, habar nu are ce preda si personal nu am vazut vreun stundet interesat de prostiile care le dicteaza, ca de mai mult nu e in stare...
Raspunde

Si inca una...

Acum 12 ani

Universitatea e la nivelul lui E.M.P., probabil ca treaba cu el a fost doar o disputa intre gasti. ULBS e o rusine dpdv calitativ, in multe din partile sale... Cu mici exceptii o universitate comunista pana in maduva oaselor, compusa din clici care nu fac decat sa stea conectate la cash flowul pe care il genereaza studentii...
Raspunde

ALMA MATER

Acum 12 ani

La ALMA MATER gasiti profesori de profesori ! Acolo e o GASCA de profesori plecati de la...ULBS care produc calitate si competente.BRAVO GEORGESCULE !
Raspunde

FARMACIE VETERINARA

Acum 12 ani

ALMA MATER este ca o FARMACIE VETERINARA , unde VETERINARUL--LAIE , (N.G) ESTE FARMACIST VETERINAR , DOCTOR VETERINAR (dr.ing.ec samd) SI IN ACELASI TIMP SI ANIMAL-PACIENT (STUDENT ).Farmacia este conectata la cash flowul pe care il genereaza pacientii.RECTORUL LAIE este discipolul lui CIOCOI , OPREAN SI STOICESCU.
Raspunde

observer

Acum 12 ani

ESTI EXPIRAT POPICA .MAI SCHIMBA PLACA ,ESTI ATAT TARE PE FORUM IN REALITATE E VAI DE STEAUA TA.....................
Raspunde

FAN ALMA MATER

Acum 12 ani

Am fost student , profesor ,fondator etc. la ALMA MATER. MODELUL MEU DE VIATA ESTE DL.niculaie georgescu! UN OM DE MARE OMENIE SI CARACTER PUTERNIC!Acolo se face carte , nu gluma.
Raspunde

Regele Cioabă şi fiul său socializează pe Facebook

Acum 12 ani

Regele romilor Florin Cioaba si fiul sau au descoperit de curand reteaua de socializare Facebook si isi propun sa initieze cat mai multi rromi in tainele internetului, potrivit Realitatea. net. Contul regelui Cioaba a fost creat de secretare sa, dar in prezent el este incantat ca poate economisi bani discutand cu mai multi lideri ai organizatiilor de romi din intreaga lume fara cheltuieli prea mari. Regele Cioaba a vorbit jurnalistilor
Raspunde

Constatator

Acum 12 ani

Pe cat sunt de prapapditi, imorali si conduc intr-o mare mizerie morala uLB-ul, pe atat se tin cu gura pe forum... Nici gand sa vrea sa se ascunda, mizerabilii ! Semn ca au de gand sa ramana la conducere din tata in fiice, neveste si fii.
Raspunde

pentru 14

Acum 12 ani

A fost student, profesor, fondator la ALMA MATER si se decalra fan al modelului Georgescu. Ciudata logica! Cum a fost intai student si profesor si apoi a fondat Alma Mater? Asata e logica celor mai multi de la Alma Mater, pentru care chiar Nicolaie Georgescu ii poate invidia.
Raspunde

Regele Cioabă şi fiul său

Acum 12 ani

Regele Cioabă şi fiul său socializeaza cu Mailat? Dar cu Vanghelie, care este? Dar cu Bercea Mondialu? Ptiu, ca sila mi-e de muizmele astea!
Raspunde

CORUPTIE BISERICEASCA

Acum 12 ani

Înţelegere dubioasă între mitropoliţii Olteniei şi Ardealului. Nu merg la facultate, dar încasează sume consistente Irma Huculici 213 afişăriMarţi 27 iul 2010 Mitropolitul OltenieiÎn timp ce îşi vede liniştit de treburile Mitropoliei Ardealului, ÎPS Laurenţiu este şi decan de facultate şi predă şi la Craiova. Deşi nu a fost văzut niciodată la cursuri, susţin mai mulţi masteranzi, citaţi de săptămânalul Indiscret, Mitropolitul Ardealului ia aproximativ 33 de milioane lei vechi pe lună, ca profesor universitar de teologie liturgică. Nu este afişat pe site-ul Facultăţii de Teologie din Craiova, însă un document în format electronic, oficial, demonstrează acest lucru. Un profesor universitar are obligativitatea să se ducă cel puţin o dată pe săptămână la cursuri. Pentru că se pot câştiga bani frumoşi din învăţământul universitar, ierarhii Bisericii Ortodoxe Române (BOR) au îmbrăţişat repede această modalitate de a-şi rotunji veniturile. La fel se întâmplă şi în cazul mitropoliţilor Olteniei – ÎPS Irineu Popa şi Ardealului – ÎPS Laurenţiu Streza. Ambii sunt decani, primul la Facultatea de Teologie “Andrei Şaguna” din Sibiu, iar al doilea la Facultatea de Teologie din Craiova. taguricraiovaBORteologiemitropolitul oltenieiAvând în vedere relaţiile cordiale între cei doi (fac parte din aceeaşi tabără în Sinod, ÎPS Laurenţiu l-a aşezat pe tronul de Mitropolit al Olteniei pe ÎPS Irineu, la ceremonia de întronizare), s-a ajuns la o înţelegere despre care unele cercuri de pe lângă mitropolii şi facultăţi spun că este destul de suspectă, scrie săptămânalul Indiscret, în ediţia de marţi. ÎPS Laurenţiu predă teologie liturgică de la mare distanţă Mitropolitul Ardealului ia aproximativ 33 de milioane lei vechi pe lună, ca profesor universitar de teologie liturgică, doar masteranzilor. Nu este afişat pe site-ul Facultăţii de Teologie din Craiova, însă jurnaliştii de la Indiscret au publicat un document în format electronic, oficial, care demonstrează cele afirmate. Este vorba despre o dare de seamă din anul universitar 2008 – 2009, a Mitropoliei Olteniei către Patriarhia Română. La anexa a paisprezecea este trecută situaţia corpului didactic. La poziţia 1 apare ÎPS Irineu Popa, iar la 2 ÎPS Laurenţiu Streza. Documentul le-a parvenit jurnaliştilor cu ajutorul unei surse din cadrul Facultăţii de Teologie, pentru că nu face parte din categoria “la vedere”. Surse din BOR, citate de săptămânalul Indiscret spun că ÎPS Laurenţiu nu a fost văzut niciodată la cursuri. La fel zic şi cei câţiva masteranzi cu care au vorbit. Un profesor universitar are obligativitatea să se ducă cel puţin o dată pe săptămână la cursuri. Dar cum să le poată face pe toate ÎPS Laurenţiu, când este şi Mitropolit al Ardealului, decan de facultate şi mai predă şi la Craiova?
Raspunde

@9

Acum 12 ani

GEORGICA NU TE LASI PANA NU-TI SPARG \"fata\" DE APROZARIST SI TURNATOR LA SECU ! DOSARUL TAU ESTE PLIN CU DELATIUNI ! NU AM TIMP DE TINE ACUM....
Raspunde

Turnator activ

Acum 12 ani

Daca Georgica este \"turnator\", atunci Oprean ce este? Candva amici, acuma se pare ca-si dau la geoale pe sub masa, pe forum. Oricum, Oprean l-a sapat si pe Georgescu, subtil, in timp ce-l saruta pe fata. Jeg!
Raspunde

@21

Acum 12 ani

OPREAN este profesorul lui GEORGICA . Georgica poarte frica si respect fata de GOLANUL ULB_ului. Conform PROTOCOLULUI dintre ULBS si ALMA MATER , patrimoniul UAMS poate fi folosit in comum 100 de ani ! Georgica plateste OPREANULUI dijma , altfel PATRIMONIUL LUI DEVINE SVAITER !!!
Raspunde

@9

Acum 12 ani

Georgica ,draga , daca tu esti prost papuc si de o incompetenta rar intalnita , ASTA NU INSEAMNA NICI PE DEPARTE CA E.M.P. PREDA PROSTI . Dintr-un aprozarist si un turnator ordinar , ai ajuns sa faci aprecieri . NU te baga unde nu sunt vitei. IN CURAND VEI FII FALIT , si o sa-ti aduci aminte de timpurile cand ublai in tenisi si aveai un singur costum , si ala plin cu matreata , ca de altfel si acum....
Raspunde

JEGUL ULBS

Acum 12 ani

M-am linistit acum ca am vazut ca ULBS-ul are doar 1 punct, daca eram la categoria cu 3-4 puncte ma speriam si consideram ca e ceva neinregula cu mine ca si student in anul 3 la minunata universitate...deci multzam ca mi-ati confirmat parerea deplorabila care o aveam despre acest jeg de universitate :)
Raspunde