Miercuri,
24.07.2024
Cer Senin
Acum
19°C

Exclusiv: Soimii Satrei lovesc din nou! Graffiti imens pe strada Tribunei

Şoimii Şatrei s-au întors în Sibiu. De două ori mai talentaţi şi de două ori mai hotărâţi să-şi ducă treaba la bun sfârşit. După pictura de 63 de metri pătraţi din primăvară, vine una şi mai mare chiar pe zidurile exterioare al Galeriei de Artă Contemporană.

Azi au început munca şi toată ziua au stat în cocoţaţi în vârf de macara, pe strada Tribunei. „Aceasta este a doua parte a proiectului început în primăvară. Aşa a fost înţelegerea, mai întâi în interior şi acum pe exterior. Va fi o lucrare care îmbină foarte multe stiluri şi idei dar care se va potrivi perfect conceptului de Galerie de Artă Contemporană din Sibiu. O să vedeţi săptămâna viitoare ce va ieşi exact”, au declarat Şoimii Şatrei pentru Turnul Sfatului.

În primăvară Şoimii au realizat o pictură cu dimensiunile de 7 metri pe 9 metri, o reinterpretare a tabloului „Masacrul incocenţilor” de Peter Bruegel cel Bătrân (1525-1569). Diferenţa consta în personajele mitologice şi fantastice, situaţiile hilare şi ciudăţeniile văzute de Şoimi. Înatreaga creaţie inspira voie bună şi veselie şi lasa loc de interpretare.

Conducerea Muzeului Naţional spunes la acel moment că urmează ca astfel de picturi să apară pe clădiri mari şi importante din Sibiu. „O să mă căznesc să începem în Sibiu să colorăm şi clădiri după modelul oraşului Berlin”, a mai declarat Sabin Luca.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

13 comentarii

K.Samuel

Acum 13 ani

Pictura de 7x9m unde este?
Raspunde

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Acum 13 ani

JUGENDSTIL PUR 1901. RESTAURANT & CAFÉ UNICUM. sub acest titlu gasiti: 1. Istoricul numelui legat de liquer-ul UNICUM-ZWACK. 2. Istoricul Cladirii. 3. Despre Proprietarul KIRSCHER si adresa lui la 1901. 4. Poze de epoca, exterior si interior. 4. Poze comparativ-panoramice. Toate le gasiti in 2 topic-uri legate prin LINK-uri pe pagina de FORUM a prezentei NET numita SIBIUL.RO, la Sibiul Vechi. Dau LINK, dar in asa fel, incat server-ul sa nu ma arunce afara ca SPAM, deci adresa trebuie sa o recompuneti logic si normal, adaugand numai (h+t+t+p //: w+w+w) la: sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t==3898 Sper sa va lamuriti de ce este aceasta cladire PATRIMONIU ARHITECTURAL JUGENDSTIL si nu trebuia masacrata sistem Neppendorf/India Minor. Si asta o face GUSTUL ciudat zice-se artistic sub egida Museum Bruckenthal (care are si Galerie de arta cu Scoli : Italiana, Flamanda...iar acum..aici:Scoala Manelizata... TREBUIA REFACUTA JUGENSTIL-ul PUR ORIGINAL de la 1901. este Patrimoniu Arhitectural-Artistic. Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Raspunde

Georg Schoenpflug von Gambsaenberg

Acum 13 ani

Corectura LINK: mi-a iesit un = (egal) suplimentar, deci era ==: (h+t+t+p //: w+w+w)sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=3898 Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Raspunde

io

Acum 13 ani

este o pictura francmasona. alo se aude
Raspunde

miha

Acum 13 ani

corect, este o fresca masonica si are elementele tipice; piramida fara varf, berbecul ca simbol satanist,templul,etc...
Raspunde

un sibian

Acum 13 ani

sigur e francmasona!! lipseste doar un paranoic spanzurat de scoc, si e gata pictura!!!
Raspunde

pt. un sibian

Acum 13 ani

Esti dovada vie a ignorantei si prostiei care este regula in tara orbilor unde chiorul este imparat.
Raspunde

vio

Acum 13 ani

Miha, ignoranti sunt cei care se dau drept masoni si se aduna prin crasme sa se salute ciudat si sa discute despre ce masini tari au ei pentru ca alt subiect inteligent nu-l pot discuta. Cat despre mazgalitura de pe peretele unei cladiri istorice, reprezinta o lipsa de talent a unor copii (probabil copii de masoni lasati in voia soartei), o lipsa de visiune si spirit artistic elementar. Politia comunitara trebuie sa le traga o amenda iar parintii lor (probabil masoni) sa faca bine sa vopseasca peretele cum a afost inainte
Raspunde

callas

Acum 13 ani

Buna crestere ma opreste sa-i atribui directorului de muzeu epitetele pe care le merita! Grafitti sunt in Berlin la marginea orasului, pe cladiri care altfel si-ar arata neputinta de a concura cu cele contemporane, nu pe MONUMENTE ISTORICE!! Iar ceea ce a vazut domnul neinitiat in cultura, daca a fost in Berlin si a cascat ochii, este poate \"trompe-l´oeil\", adica \"iluzie optica\", dar nici asta pe monumente ci pe blocurile staliniste restaurate din estul Berlinului. Ce face el in Sibiu este o blasfemie de neiertat, puteti sa va economisiti banii cu documentatia de UNESCO daca mitocanii si prost-gustul ataca si putinele monumente valoroase care au scapat pana acum. ARTA inseamna altceva, domnule director de muzeu!
Raspunde

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Acum 13 ani

UNICUM ERA pE LISTA MONUMENTELOR de PATRIMONIU ARTISTIC-ISTORIC. Stirea o am (total intamplator descoperita!)nu din Turnul Sfatului, nici din Tribuna, nici din Sibianul, care se ocupamai mult sau mai putin de PERSOANE si personaje...ci din Sibiu 100%... Sub titlul NOI MONUMENTE. Am marcat-o ca atare si pe FORUM la (w+w+w.)sibiul.ro Este publicata in 05.07.2010 MONITORUL OFICIAL. Deci in momentul mazgalirii sub egida directorului Muzeului Bruckenthal era deja de doua luni in mod OFICIAL MONUMENT de PATRIMONIU ARTISTIC-ISTORIC. Un director de muzeu, cu o vestita Galerie de Arta sub mana lui...da ordin sa se mazgaleasca o CLADIRE de PATRIMONIU... JUGENDSTIL PUR 1901 devenit MANELOSTIL 2010. Sfidand PATRIMONIUL si stricand tot ASPECTUL Orasului Istoric..domina tot CORSO... Ce naiba de Lista UNESCO vor unii? Graffitti pe LISTA UNESCO? Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Raspunde

comunistu

Acum 13 ani

ce blană sunteti toti, cu comentariile voastre tipic stilizate comuniste. eu cred ca habar nu aveti ce este aceea masoneria. si dovezi iar nu aveti vorbiti pe stilul \"asculta-ma pe mine, stiu eu ce zic\", argumentul suprem al romanului. daca nici sa argumentati nu stiti, mai bine lasati-o balta. iar ca cladire istorica atata de laudata, de ce ati lasat-o sa fie masacrata de bancorex? cu termopane (halal - leitmotiv la români) în sala mare???? Cred că Georg Schoenpflug von Gambsenberg s-ar fi sinucis dacă ar fi ştiut cum arată clădirea astăzi (29. sept, 2010) cu cadranul alb. acuma îmi zic şi eu părerea ca tot românu: sunteţi nişte fosile comuniste, şi abia aştept să ajungeţi împăiaţi printr-un muzeu de istorie naturală
Raspunde

arta peste arta

Acum 13 ani

spiritul conservator al unora limiteaza evolutia in mai multe domenii. oare o simpla pictura murala care ar fi dat o pata de culoare si inovatie orasului( si culmea pe peretele Muzeului de Arta CONTEMPORANA) strica asa mult imaginea medievalului oras ? de ce nu au lasat publicul sa isi exprime parerea? cum s-a vopsit ieri peste pictura, la fel se putea vopsi si peste o luna, timp in care sibianul isi putea exprima parerea ca pana la urma orasul e al cetateanului nu al catorva baroni locali si a altor \'fosile comuniste\'. Dar intradevar albul peretelui din prezent lasa mintea trecatorului sa si expuna propria imagine despre arta contemporana...e un alb foarte inspirat, foarte contemporan imbinandu-se in acelasi timp cu stilul de inceput de secol 20... pana la urma arta asa incepe ...cu o foaie/perete/panza etc alba.... de ce sa evoluam cand putem sa punem piedici la tot ce e nou?
Raspunde