Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Din noul imprumut BERD, cartierul Resita e "castigatorul" reabilitarilor de strazi in 2011

Traian Deleanu
5

Cele 11,5 milioane de euro împrumutate acum o lună de municipiul Sibiu de la BERD vor fi cheltuite eșalonat, pe parcursul următorilor trei ani. Câte 3,8 milioane de euro vor fi investite în reabilitarea de străzi (și construirea unui pod) în 2011 și 2012, iar în 2013 vor fi cheltuiți restul de 3,9 milioane de euro.
Pentru anul viitor, cele 3,8 milioane vor fi alocate pentru modernizarea a 12 străzi și ridicarea podului peste Cibin, în prelungirea străzii Neculce.

Publicitate
Publicitate

12 străzi, lăturalnice

Cele 12 străzi propuse pentru reabilitare din noul credit BERD sunt, în majoritate, străzi folosite mai ales în interiorul cartierelor. Consilierilor locali le va fi propusă în ședința de joi împărțirea acestor 12 zone în două pachete: pachetul Calea Dumbrăvii – Turnișor și pachetul Lupeni – Terezian.
Cei mai câștigați sibieni vor fi cei care locuiesc în cartierul Reșița, zonă în care sunt propuse pentru a intra în reabilitare patru străzi: Anina, Moreni, Gh. Doja și I.P. Bănățeanu. Tot în acest pachet Lupeni – Terezian mai intră și strada Muncii (situată în spatele Gării Sibiu) și str. I.L. Caragiale, care face legătura între recent reabilitata. Str. Câmpului și strada Lungă.
În pachetul de străzi propuse spre reabilitare Calea Dumbrăvii – Turnișor, intră străzile Horia și Cloșca, aflate în vecinătatea Cimitirului Municipal, Agricultorilor (în spatele blocurilor ANL) și Anghel Saligny și Marius Struza, legate una de alta și aflate în apropierea Căii Cisnădiei. În fine, cea de-a șasea stradă a acestui pachet este Cimitirului, de departe cea mai costisitoare: 2,2 milioane de lei, fără TVA, este estimată investiția pentru modernizarea străzii de la marginea cartierului Turnișor.
Valoarea estimată a lucrărilor din pachetul Calea Dumbrăvii Turnișor este estimată la 6,43 de milioane de lei, fără TVA, iar cea a reabilitărilor din pachetul Lupeni – Terezian, la 6,66 milioane de lei.

Noul pod peste Cibin

Primăria Sibiu a anunțat că, în planurile de viitor, intră și construirea a două noi poduri peste Cibin: unul în zona McDonald’s și celălalt în prelungirea străzii Neculce. Acest al doilea pod va intra în lucru de anul viitor. Valoarea lucrărilor este estimată la 5,73 de milioane de lei. Potrivit indicatorilor tehnico-economici, podul va avea o structură mixtă oțel – beton, o lungime totală de 36 de metri și o deschidere de 23 de m, cu trei benzi de circulație. Podul va fi dotat și cu o pistă pentru bicicliști lată de 1,5 metri, iar cele două trotuare vor măsura câte 2,25 de metri. Perioada de realizare a acestui pod este estimată la 7,5 luni.

Publicitate

Încă două străzi, dintr-un împrumut mai vechi

Anul viitor vor mai intra în reabilitare încă două străzi din Sibiu: Smârdan şi Luarea Bastiliei. Cele aproximativ 1,864 de milioane de lei, fără TVA, aproximate a fi necesare pentru reabilitarea acestor străzi sunt asigurate tot dintr-un împrumut BERD, doar că unul semnat încă din 2006. Atunci, Primăria Sibiu a accesat un credit de zece milioane de euro, pentru reabilitarea a 41 de străzi. „Valoarea contractată a fost de 8,9 milioane de euro, din care s-a realizat o economie de aproximativ 480.000 de euro. Cu acordul Băncii, din această sumă urmează să fie finanţată reabilitarea unui nou pachet de străzi”, se arată în raportul ce însoţeşte proiectul de hotărâre pentru reabilitarea străzilor Smârdan şi Luarea Bastiliei.

Străzile, pe valoare

Pachetul Calea Dumbrăvii
Strada Horia: 777.000 de lei
Strada Cloșca: 943.000 de lei
Strada Anghel Saligny: 945.000 de lei
Strada Marius Sturza: 745.000 de lei
Strada Cimitirului: 2,278 milioane de lei
Strada Agriculturilor: 742.000 de lei

Pachetul Lupeni – Terezian
Strada Muncii: 915.000 de lei
Strada Anina: 1,449 milioane de lei
Strada Moreni: 894.000 de lei
Strada Gheorghe Doja: 970.000 de lei
Strada I.P. Bănățeanu: 896.000 de lei
Strada I.L. Caragiale: 1,533 milioane de lei

Notă: Sumele de mai sus nu conţin TVA. Costurile finale ale lucrărilor vor fi stabilite, însă, după atribuirea lucrărilor de licitaţie, a căror atribuire este preconizată pentru prima parte a anului viitor

 

Publicitate
Publicitate

Traian Deleanu
Traian Deleanu

Investigații, Administrație

0740 039 148

traian[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

5 răspunsuri

  1. Avatar sibian dm
    sibian dm

    Domnule redactor, cred ca nici macar din curiozitate nu te/ai uitat pe harta ca sa vezi daca strazile Anina, Moreni, Gh. Doja și I.P. Bănățeanu au vrio legatura cu cartierul Resita. Iti spun eu: nu sunt nici macar drumuri de acces in carterul Resita. Strazile mentionate sunt din cartierul Lupeni.
    Ar fi fost mai normal sa asfalteze strazile de acces in cartierul Resita decat sa asfalteze toate stradutele. Iar dupa ce asfaltezi toate strazile principale de acces poti sa asfaltezi si stradute si fundaturile

    0
    0
  2. Avatar ce are sula cu prefectura?
    ce are sula cu prefectura?

    foarte corect. daca redactorul se uita mai bine, ar fi observat ca aceste patru strazi dau ori in moara de scoarta (strada asfaltata), ori in teilor(jumatate praf si pulbere, jumatate doar praf) sau eventual in resita case, deci nici o legatura cu cartierul. ar fi fost normal sa se asfalteze ori viitorului, ori teilor pentru o mai buna legatura, asa?

    0
    0
  3. Avatar Resitean
    Resitean

    Aceste strazi nu au nimic in comun cu cartierul Resita. Daca era vorba de macar una dintre Viitorului, Teilor sau Resita – puteati folosi acest titlu (si poza) pentru articol. Va rog corectati! (Noi raminem sa folosim cele 3 strazi de care primaria a uitat.)

    0
    0
  4. Avatar teilor
    teilor

    starda teilor apare in actele primariei ca asfaltata pentru ca un secretar de partid din trecut a obtinut aprobari sa o asfalteze, dar de la fabrica de sapun a cotit-o pe Anina spre resedinta lui… astfel strada Teilor a ramas jumatate asfaltata si restul vai si amar (mai nou si plina de noroi dupa ce au venit cei de la gaz cu noua conducta).
    Poate aude cineva…

    0
    0
  5. Avatar me
    me

    aude pe saracia. nimeni nu este interesat sa auda. s-au strans semnaturi la greu dar degeaba. n-ai pile, nu se asfalteaza.

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate