Duminică,
24.01.2021
Cer Senin
Acum
8°C

VIDEO: Johannis: E OK ca a plecat Trihenea. Imi amintesc de putine actiuni ale sale

Primarul Klaus Johannis salută plecarea din funcţia de prefect a lui Constantin Trihenea, schimbare de care spune că a aflat înainte de a se produce din presă. "Nu m-a preocupat (n.r. ştirea privind plecarea prefectului Trihenea din funcţie). Este OK că a plecat. Am citit în ziar că va pleca", a declarat Johannis. Turnul Sfatului a scris despre această schimbare cu două săptămâni înainte de a se produce.
Întrebat dacă este bună plecarea prefectului pentru cariera lui personală sau pentru comunitate, Johannis a răspuns: "Îmi amintes de puţine acţiuni ale prefectului. Dar unele sunt că a atacat hotătârea cu vânzarea Voinţa, că  a atacat creşterile salariale pentru angajaţii primăriei", a răspuns Klaus Johannis. Privind acţiunile pozitive ale prefecului, Johannis nu-şi aminteşte vreuna. "Aşa repede nu-mi vine în minte niciuna", a mai spus primarul.
Constantin Trihenea este de câteva zile consilier al ministrului Economiei, Ion Ariton, urmând se pare să fie numit într-o funcţie de conducere în cadrul companiei Hidroelectrica. La sfârşitul acestei săptămâni, liderii PD-L Sibiu se întâlnesc pentru a decide cine este viitorul prefect de Sibiu.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

=)) =))

Acum 10 ani

I-a dat de l-a julit !
Raspunde

sas

Acum 10 ani

sas retardat, uiteti-va la el, nici nu vorbeste bine romaneste, zici ca e robot :))))
Raspunde

pt sas

Acum 10 ani

las ca vorbesti tu bine romaneste si sa presupun ca esti la fel de competent in activitatile pe care le desfasori
Raspunde

@ sas

Acum 10 ani

Daca taceai....
Raspunde

www

Acum 10 ani

chiar ca Johannis vorbeste ca un retardat, uite cine vroia sa ajunga prim-ministru!
Raspunde

dit

Acum 10 ani

Daca nu ataca Trihenea HCL Sibiu cu vanzarea stadionului Vointa, sibienii ramaneau fara o baza sportiva importanta. Se pare ca pe primarul Sibiului nu l-a interesat baza sportiva - CONFORM LEGII - ci vanzarea ei, cu orice risc si efect asupra comunitatii sibiene. Dar despre asta nu scrie presa sibiana. si-atunci de unde sa stie oamenii daca primarul lor minte sau se face ca nu stie adevarul.
Raspunde

Gufanul

Acum 10 ani

Ma raliez celor care au vazut adevarata fatza a lui Klaus!! Orice primar care ar fi avut ,,proptelele\" lui Johanis ar fi facut cea facut el! Acest ,,cocalar\" local care ne sfideaza din masina lui tunat, care parcheaza unde vrea , care refuza audientele, care e mai mult plecat sa-si bea cafeaua in Germania, care e ,,pazit\" de comunitari pe banii nostrii , care ... .. ma opresc aici! Sunt curios ce va face dupa ce-l debarcam!! Sasii au fost SASI, acest burgermeister e ,,metis\"! Forumul e varianta locala a UDMR de-a ramane cu orice pret la conducere, luand culoarea camelonului! e mai bine in politica decat un biet profesoras . E cam cazul sa incercam si alte variante politice in Sibiu. M-am saturat pe priceputii de profesori, Martin si Klaus!!
Raspunde

cora

Acum 10 ani

Iohannis era prea ocupat sa-si culeaga laudele pe cand altii munceau.alti au facut pentru ca trebuia el a facut doar ca sa-si faca imagine.mai bine se abtinea si statea in banca lui
Raspunde

psihologul

Acum 10 ani

Il studiez pe Klaus Johannis din anul 2000, urmarindu-i comportamentul, exprimarea si mimica la toate aparitiile televizate. Personajul acesta are probleme psihice evidente. Se vede dupa felul in care-i fug ochii in cap ca este complexat si cu constiinta nu tocmai curata.Acest comportament este tipic si pentru persoanele cu devieri sexuale. In ceea ce priveste vorbirea monotona, cu pauze mari intre cuvinte, nu este o dovada de maturitate sau inteligenta, ci, dimpotriva, omul are mari carente culturale , un vocabular sarac si deficit de logica. In ultima vrme boala s-a accentuat si se vede ca-si impune un calm fortat, dar acesta nu poate masca rabufnirile din interior. In schimb, nervozitatea excesiva a dus la aparitia unor ticuri evidente. A se vedea ce face cu mainile in timp ce vorbeste!
Raspunde

pentru psiholog

Acum 10 ani

psihologule locul tau îi la Nr. trei cunoști locația marș la locul tau de nuț îmbrac cămașa albă.
Raspunde

marius_sibiu

Acum 10 ani

....dupa ce v-a facut orasul frumos si faimos ,il inproscati cu noroi pe primar.are 7 case, si ce daca?..atata timp cat isi face treaba de primar nu ma deranjeaza.orice in locul lui ar face si pt el ceva.se gasesc cativa lingai de PDL-isti sa scrie aiurea.sa fiti bucurosi ca ne conduce el si nu vreun PDL-ist.
Raspunde

subscriu

Acum 10 ani

subscriu marius_sibiu (asa-i romanul, ce ne mai mira??)
Raspunde

xyz

Acum 10 ani

Pt.\"Psihologul\" : AI DREPTATE!!! pt nestiutori: a fi psiholog nu inseamna a avea probleme cu capul! Mai \"Marius_sibiu\" :pai cu ai cui dracului bani a facut orasul \"frumos\"? adica a refacut fatade, desi fondurile erau pt toata cladirea...De cand dracului obligatiile de serviciu au devenit favoruri?si , nu te ofensa..dar 7 Case cam bat la ochi! se vede ca tu ii ai inchisi.....dar, de unde sa stii mai Marius...de altfel...de asta a si ajuns Romania in stadiul acesta de mizerie..pt ca oamenii sunt creduli...asa ca tine mai Marius...
Raspunde

adi

Acum 10 ani

Parerile, dupa cum e si normal, sunt atat pro cat si contra. Johanis a facut o treaba buna pentru orasul nostru, mai mult pana in 2007- pentru Capitala Culturala. De atunci, trendul a devenit ulul descendent. Nu am fost de acord cu multe permise/autorizatii de constructie aprobate cam orbeste de primarie. S-au dat pe \"ochi frumosi si scumpi\". Cred ca Sibiul are un potential mare, se pot aduce mult mai multi investitori aici si se pot extinde zonele industriale cu diverse fabrici patronate de mari branduri din orice ramura a economiei. Asta ar putea fi unul din scopurile principale ale orasului nostru. Altul poate fi turismul. De ce nu facem din Paltinis cea mai tare statiune de ski din tara???!!! Sa rupem gura targului ! Sa vina Ungaria si Cehia si Serbia si Bulgaria sa schieze la noi si romanii tot la noi, nu sa mearga in Austria. DE CE NU FACEM ASTA DOMNULE PRIMAR???!!! Promovarea orasului Sibiu, a istoriei sale ar putea atrage tot atatia turisti anual ca in 2007, daca s-ar face un marketing cu cap. DECI , nu zic ca nu a facut nimica, DAR AR MAI FI FOARTE MULTE LUCRURI MARI DE INFAPTUIT IN SIBIU ! Poate e nevoie de o schimbare. S-a tot rafuit cu Maricuta, primarul Selimbarului unde sa fie granita intre cele 2 localitati si pe cine sa ia impozitele centrelor comerciale de la Mall, Real etc. De ce nu a \"tras\" un mega mall pe terenul gol de langa mag Dumbrava, langa fosta Manotanta ? Sau o alta locatie centrala, ca sunt. Independenta e de vanzare de atata timp ... si altele. Cam asta s-ar putea face in Sibiu daca s-ar dori ! Cele bune dragi concitadini si Sarbatori Fericite !
Raspunde

xyz

Acum 10 ani

Pai daca nici cand Sibiul a fost Capitala Cultural Europeana..nu facea nimic din fondurile primite...pai chiar isi dadea foc la valiza!!! .....ma tot uit la TULIP si ma gandesc...cum dracu o fi putut sa isi puna semnatura pe autorizarea unei asemenea constructii...a eliminat un sens de circulatie(dintr-o strada publica!!!!!)ca sa ii creeze parcare PRIVATA!!!ca sa nu mai vorbim de stabilitatea constructiei....!!!
Raspunde

Dan

Acum 10 ani

Pentru XYZ: banii au fost si ai tai, e drept. dar banii aia puteau fi si mai multi daca toti ar plati impozite, daca nu ar munci la negru sau daca ar si plati parcarea... si asa mai departe. e frumos sa stai in spatele unui monitor si sa spui ca nu se face nimic, sau ca ar fi loc de mai mult.
Raspunde

nationalist

Acum 10 ani

Si uite cum se adevereste opinia mea si a multor altora ca am fost prea darnici cu primit olteni si moldoveni la noi in oras.Deja am devenit un soi de Brasov.Cei ,,foarte duri,, ar merita mutati in afara arcului Carpatic ... si sa i-l ia cu ei si pe Condurat, cel mai vajnic primar al Sibiului de dupa 1990, sa aiba parte de el.Sa ne pupati pe toti sasii...stiti voi unde
Raspunde

@nationalist

Acum 10 ani

sa va pupam pe voi sasii in creier. doar ca n-aveti.
Raspunde

pt. nationalist

Acum 10 ani

Tu sti nationalist german, nazist, nu? Cel putin asa se intelege din balbaiala ta!
Raspunde

marius_sibiu

Acum 10 ani

...normal ca din banii nostrii a facut toata treaba dar fata de alti primari chiar a folosit banii pt comunitate in mare parte.eu nu sant fan johannis dar trebuie sa-i dam credit pt tot ce a facut.cati isi mai aduc aminte cum arata sibiu-ul pana in 2000?daca nu va place cum conduce orasul aveti ocazie sa-l schimbati la urmatoarele alegeri...dar sa nu plangeti daca vine unu care chiar ne va face de ras.
Raspunde

Om Bun,

Acum 10 ani

Las\' ca vine D.Diaconescu la putere si atunci o sa beliti... ochi-n patru! Fraierilor! Va pune el un primar de o sa-l tineti minte. Cata prostime s-a adunat in orasul asta, nici nu-i de mirare ce comentarii posteaza unii.
Raspunde