Marţi,
15.06.2021
Parțial Noros
Acum
11°C

Atat de aproape

Degringoladă totală în fotbalul românesc. Scandalul licențelor din prima ligă, ce deja a afectat cinci echipe, Poli Timișoara, Gloria Bistrița, Craiova, Victoria Brănești și Urziceniul, a dat peste cap atât liga I dar și seria Vest al ligii secunde, din care face parte și Voința Sibiu. Potrivit Federației Române de Fotbal, în urma retrogradărilor pe bandă rulantă din prima ligă, seria Vest va trimite în prima divizie trei echipe, în loc de două. Astfel, chiar și matematic, deși mai este o etapă de disputat, în prima ligă vor promova Petrolul Ploiești, FC Bihor și Dacia Mioveni. În cazul în care Voința ar fi reușit să păstreze cadența în ultimele trei etape, s-ar fi aflat în coasta plutonului fruntaș și ar fi putut spera la o minune în ultima etapă. Pe de altă parte, județul Sibiu are de câștigat din acest scandal al licențierilor pentru că Gaz Metan Mediaș va juca în Europa League în sezonul următor. Găzarii au ocupat la final de campionat primul loc sub linia cupelor europene, retrogradarea Timișoarei aducând echipa de pe Târnava pe loc de Europa League.

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

10 comentarii

CipSB

Acum 10 ani

Chiar daca ar fi terminat pe locul 3,ar fi vandut locul,Primaria nu vrea sa investeasca in fotbal la Sibiu,vezi starea stadionului nicidecum de liga1!Unde sa jucam?
Raspunde

viva

Acum 10 ani

foaret bine asa.in fotbalul din liga lui mitica numai spaga conteaza..........halal campionat?
Raspunde

CipSB

Acum 10 ani

Asa ramane si Sportul in Liga1 inca o echipa din Bucuresti!!!Hotii,vor sa elimine toate echipele din Ardeal!!Ar trebui sa ne facem un campionat al nostru in Transilvania!!PS De 20 ani Mitica si Mircea au terminat fotbalul romanesc!!!
Raspunde

viva

Acum 10 ani

bai cipi pipi pt ce trebuie primaria sa investeasca in fotbal?sunt alte lucruri de facut nu investitii in sportul ala de rahat .
Raspunde

Investitie in fotbal

Acum 10 ani

Ba nu! Eu sunt de acord ca primaria sa investeasca in fotbal. Sa ia banii necesari de la reparatia strazii si canalizarii (+iluminat public, + curatenie + transport in comun + etc) unde sta Cipi si microbisti ca el.
Raspunde

Victor

Acum 10 ani

Sportul nu e o prioritate, dar face cinste orasului nostru. Cred ca totusi ar fi bine sa se investesca in sport, dar nu in fotbalul de rahat de la noi din tara, ci la baschet. Daca s-ar investii acolo mai multi bani, unde e deja o baza solida s-ar putea obtine performante notabile ca cele din trecut. Spre exemplu Clujul a luat campionatul. Cu ceva bani mult mai putini decat in fotbal putem fi noi acolo, baschetul e un sport pt Sibiu, fotbalul e pt mitici. Oricum nu e primaria obligata sa investesca in sport, ea are alte prioritati, dar putin pt o buna reprezentare a orasului se poate face.
Raspunde

CipSB

Acum 10 ani

Viva lucrezi in Primarie?Ti-e frica ca nu-ti mai dai sasii salariul daca investesc in stadionul Municipal?Sti ce inseamna Municipal nu?Daca nu sa-l dea la privati!!
Raspunde

viva

Acum 10 ani

da buey bulendreo io lucrez la sasii de la primarie. cu ce te deranja pe tine daca eu am activitate la sasi? adica io le sug pulile si ei mio trag prin basanau, intro armonie multietnica remarcabila.
Raspunde

viva adevarat

Acum 10 ani

tilica cu ip 8710613884 mai sugeos .nu uitasos sa o aduces pe ma tas de pe traseu.mi a papat toti banii ieri k am tinuto 2 ore in masina.mi a povestit k taticul tau e un turcos tirist dar nui mai stie numele.
Raspunde

adrian

Acum 10 ani

atata timp cat la federatie se afla dragomir si sandu sibiul nu o sa aiba echipa in liga 1.sezonul acesta a fost un sezon bun.
Raspunde