Duminică,
05.12.2021
Innorat
Acum
-3°C

Primarul din Sfantu Gheorghe nu se vede in judet cu Sibiul. Johannis e relaxat

Primarul din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, spune că UDMR consideră inacceptabilă propunerea PD-L cu privire la reorganizarea administrativă a ţării. "UDMR nu va accepta niciodată o astfel de reorganizare", a spus primarul. El a adăugat că maghiarii din secuime au reuşit şi în 1968 să îşi apere interesele şi o vor face şi acum. "Judeţele Covasna, Harghita şi Mureş nu au ce să caute în aceeaşi regiune cu Braşov sau Sibiu, nu au nimic în comun. O astfel de reorganizare regională contrazice toate principiile dezvoltării regionale", a conchis Antal Arpad, preşedintele UDMR Sfântu Gheorghe.
Primarul Sibiului, Klaus Johannis, susţine că nu s-a "obosit" să vadă proiectul de împărţire a României în regiuni, deoarece consideră că discuţia este "o chestiune de campanie electorală", care "nu este argumentată temeinic", şi consideră că proiectul nu va fi pus în practică. "Este o discuţie care va dura destul de mult. Suntem la începutul unei discuţii care se reia din ciclu electoral în ciclu electoral. Întotdeauna înainte de alegeri vine cineva cu reîmpărţirea României. După alegeri, trecem mai departe. Vom vedea. Dacă discuţia devine foarte serioasă atunci o să formulez un punct de vedere şi al Forumului (Forumul Democrat al Germanilor din România, condus de Iohannis - n.r.)", a spus Johannis.
El a afirmat că discuţia referitoare la reîmpărţirea teritoriului României este "o chestiune de campanie electorală", care nu este argumentată suficient. "Trebuie să existe o argumentaţie bună. Deocamdată, nu am găsit în media decât că se doreşte reîmpărţirea fără să se explice de ce se doreşte. Povestea cu fondurile europene este destul de transparentă şi acum. România este împărţită în acele regiuni de dezvoltare care absorb fonduri europene. Aici argumentaţia nu stă în picioare", a afirmat Johannis.
Capitalele noilor judeţe, conform proiectului de reorganizare administrativ-teritorială a României, vor fi Cluj-Napoca, Braşov, Timişoara, Craiova, Constanţa, Iaşi, Ploieşti şi Bucureşti, a declarat, vineri, secretarul general al PDL, deputatul Ioan Oltean.

 

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

12 comentarii

sibianul

Acum 10 ani

Vreau sa fiu si sa raman SIBIAN, NU brasovean!
Raspunde

Mitica Europeanul

Acum 10 ani

Sezi linistit, sibian vei ramane. Johi este relaxat, stie el ce stie. Booon, si acum sa ne aducem aminte. Inca din 2005 Metrologia s-a restructurat fix pe aceste euro-regiuni, fara nici un sprijin de la PDL, sau UDMR sau PSD, sau FDGR, sau care gasca politica vreti voi. Acum trebuie sa fiti narozi sa credeti ca Metrologia are vreo influenta in politicul tarii. Pur si simplu imparteala asta a fost o directiva europeana, asa ca UDMR sau USL pot face cata spuma doreste fiecare, lucrurile au fost stabilite demult la Bruxelles. Nici PDL-ul nu trebuie sa se infoaie cu vreun merit. Trebuie sa ne obisnuim cu gandul ca acum soarele rasare nu de la Bucuresti, nici de la Budapesta, ci de la Bruxelles. Ceea ce nu-i tocmai rau.
Raspunde

tt

Acum 10 ani

intrebare: regiunea centru infiinteaza punct vamal la turnu\' spart pt mitici? ca astfel nu-i vad rostul.
Raspunde

sandu st.

Acum 10 ani

buey tt, tu ori ai o idee fixa, sau esti prost , sau ai prea multe gropi in fata. e vorba de o impartire administrativa, nu de dezmembrari teritoriale. in ambele cazuri zerouri ca tine nu primesc nimic, nici macar o bucatica, asa baga-te la munca si nu mai sta pe pensia ma-tii.
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

ar fi buna o astfel de impartire cu conditia ca toate venitirile castigate din impozite sa nu mearga la Bucuresti ci sa ramana in administrarea regiunii respective.dupa modelul german al Landurilor sau spaniol, cu posibilitate de a avea guvern autonom pentru a da legi adaptate la fiecare zona.
Raspunde

tara oltului

Acum 10 ani

orice s-ar intampla , capitala nu are voie sa fie brasovul cu puturosii lui de moldoveni si gazari. BV a fost dezvoltat arificial de Ceasca prin infintarea de colosi industriali.dar tot cu moldoveni au lucrat si vezi dupa revolutie cum a dat un oras intreg faliment. Daca ajung capitala astia o sa suga toata seva Sibiului , exact cum s-a intamplat pe vremea regiunii BV. Aduceti-va aminte !
Raspunde

callas

Acum 10 ani

pana acum v-ati luptat cu imputitii de unguri, de europeni, nemti, francezi, etc. care vor de la voi tot felul de \"sacrificii\" ca sa va dea bani, vor sa va ia teritoriul si bogatia nationala, sa va vindeti tara, de-acuma va luptati cu Brasovul, na bravo! O reimpartire administrativa de la 41 la 8 judete ar fi benefica pentru bugetul tarii, 33 de piramide de functionari ca surse de coruptie si nepotism, impreuna cu salariile lor, pot dispare si cel putin atunci veti constata ca Sibiul nu e buricul pamantului. Primarul, primadona care nu suporta concurenta, e deranjat deja de Medias, daramite sa se subordoneze Brasovului, de necrezut! Comparatia lui Alex cu Germania nu sta in picioare, Germania e un stat federal cu 16 landuri cu autonomie administrativa dar fara autonomie economica ( cele sarace sunt sustinute de cele bogate) , Romania e o republica, deci o mica Bavarie cu capitala la Sibiu ramane o poveste de adormit copiii. Dar imi inchipui ca in lipsa de alta preocupare, trebuie sa aveti un dusman, de ce nu Brasovul?
Raspunde

poienar

Acum 10 ani

mai callas , tu esti un fel de Stirbetz? atat ai inteles tu din ce scriem noi aici ? tu ai trait pe vremea regiunii brasov ?Astia vor sa elimine exact ce au ales oamenii altfel decat si-au dorit ( noi am ales in Sibiu FDGR si ei vor sa ne dea ce vor ei ) . Nu ti se pare ca ar trebui sa se intample un referendum ? Ca noi suntem proprietarii Sibiului ..Tu ai casa sau ap oin Sb .. deci esti un mic proprietar al Sibiului. Noi muncim ca angajati sau angajatori si producem si cheltuim bani , nemaivorbind de platile ce le efectuam fiecare din noi catre Bugetul pe care miticii ( acum) sau ( in viitor) brasovenii il vor distribui. Din mafiile locale mici vor naste mafii adevarate , de dimensiunile viitorelor regiuni( sic), iar tu , mare filozof vei trai din ce in ce mai rau !
Raspunde

bau-bau

Acum 10 ani

Ha,ha, asta de se da poienar face apologia FDGR-ului din Germania. Sasul daca nu-i prost, nu- sas!
Raspunde

roman

Acum 10 ani

..ce sa zica si ungurul ala din sf gheorghe !asa este cand le dai prea multa atentie....se pare ca multi au uitat ce sclavi au fost romanii cand am fost sub ocupatia lor.ce mai rea natie!!!!!!!!!
Raspunde

sibiu

Acum 10 ani

treaba asta cu reorganizarea teritoriala este o tampenie, si daca ar fi sa se faca, SIBIUL nu trebuie sa accepte sub niciun chip sa fie pe locul 2 si o sa va spun de ce; sibiul este mai bine vazut in afara, adica are un punct, principalul motiv pt reforma asta fiind cika fondurile europene, are o universitate mai puternica care aduna studenti din toata zona, chiar si din brasov, si cel mai important a reusit sa se ridice singur fara ajutor de la guvern cum au avut clujul si brasovul, indiferent de partidul aflat la putere. Dar tinta nu sunt banii europeni, ci se incearca restructurarea aparatului administrativ, dar ca de obicei se alege solutia cea mai compicata si mai tampita, cand s-ar putea reduce numarul de consilieri judeteni si locali si tot acolo s-ar ajunge! Asadar, NU IASOVULUI, adica SIBIUL incearca sa se ridice de atatia ani si acum sa ajunga la nivelul unui oras ca brasovul, pacat de el, bucurestenizat si moldovenizat, atunci eu cred ca cea mai buna solutie ar fi sighisoara, un oras neutru, aflat in centrul regiunii, si numai bun, daca tot se spuna ca orasul capitala nu va mai avea importanta celui de acum.
Raspunde

ion

Acum 10 ani

birocratii se vor face croitori iar consilierii agricultori, nu e rau, iar ungurasii vor invata in fine romaneste sa vorbeasca clar.
Raspunde