Luni,
18.08.2025
Partial Noros
Acum
21°C

8000 de lei pentru "Sus pe muntele din Jina"

Consilierii județeni vor aloca joi 8000 de lei pentru festivalul „Sus pe muntele din Jina”. Festivalul este organizat de comuna Jina în fiecare an. Proiectul de hotărâre este inițiat de Comisia pentru cultură, învățământ și alte culte din cadrul Consiliului Județean. Comuna Jina a solicitat această sumă la mijlocul lunii iulie. „Festivalul folcloric „Sus pe muntele din Jina” este un festival cu tradiție, este reuniunea tuturor locuitorilor din Jina care își au obârșia pe aceste meleaguri. În cadrul festivalului vor participa formații artistice cu tradiții păstorești, fiind considerată una dintre cele mai mari manifestări pe timp de vară din Mărginimea Sibiului”, arată consilierii județeni din Comisia de cultură în proiectul de hotărâre supus dezbaterii. Suma va fi alocată prin intermediul Centrului Județean „Cindrelul - Junii Sibiului”. Festivalul va avea loc, ca în fiecare an, în ultima duminică a lunii iulie (31 iulie). „Sus pe muntele din Jina” a ajuns la cea de-a 41-a ediție. La ora 11 va avea loc parada portului popular, la ora 11:30 deplasarea în Șesul Jinarilor iar programul artistic va începe de la ora 12:30.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

1 comentarii

noi

Acum 14 ani

sa manance si sa bea ca porcii in cortul lor (cotet) !!!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus