02.12.2022
Ceata
2°C

Egal cu FCM Tg. Mures. Vointa e pe locul 6

CSU Voinţa Sibiu a remizat, astăzi, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu FCM Târgu Mureş, într-un meci din etapa a III-a a Ligii I, în care a evoluat în inferioritate numerică din minutul 56. Golurile au fost marcate de Forika '86 pentru Voinţa Sibiu, respectiv Astafei '75 pentru FCM Târgu Mureş. Astafei a deschis scorul, în minutul 75, cu un şut de la aproximativ şapte metri. Forika a egalat, în minutul 86, trimiţând cu capul mingea în poartă. Voinţa Sibiu a ratat în minutul 38, prin Beza, un penalti acordat pentru un fault al lui Issa Ba la Popa. Sibienii au jucat în inferioritate numerică, în minutul 56, când Bunea a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

După acest joc, și înainte de terminarea meciului dintre FC Brașov și Sportul Studențesc, ultimul al etapei, CSU Voința Sibiu se află pe locul 6 al clasamentului Ligii I, cu 5 puncte. Voința rămâne alături de Dinamo, Steaua și eventual Sportul Studențesc, neînvinsă în acest campionat.

Voinţa Sibiu: Dănălache - Forika, Apostol, Beza, Grigore - Tătar, Dâlbea (Măjer '83), Bunea - Popa, Neguţ (Coman '63), Antohi (Nicola '60). Antrenor: Alexandru Pelici

FCM Târgu Mureş: Balauru - Nicu (Kallisse '62), Ghionea, Iencsi, Szilagy - Ilyeş, Issa Ba, Fl. Dan (J. Mohamed '69) - Didi (Vagner '14), Pădureţu, Astafei. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Bunea '37, '56, Grigore '60, Coman '88 / Astafei '76, Szilagy '81, Iencsi '88

Cartonaş roşu: Bunea '56

Arbitri: Andrei Chivulete - Mircea Orbuleţ, Vasile Marinescu - Viorel Cojocaru.

Observatori: Alexandru Crişan, Emeric Dembrovski

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.