Miercuri,
25.05.2022
Acum
0°C

A fi bisexual in Sibiu: sport extrem

A te declara metrosexual şi bisexual într-o societate cu o toleranţă sexuală fragilă, înseamnă asumarea unor serioase dezavantaje sociale. Lucru pe care Paul Rădulescu şi-l asumă pentru că are un principiu: acceptându-te aşa cum eşti, faci primul pas spre fericire.

Paul Rădulescu are 24 de ani şi ceea ce îi place să facă cel mai mult şi din care totodată îşi câştigă existenţa este hair-styling-ul. Este din Sibiu şi aici şi-a petrecut marea parte a vieţii, deşi a muncit pentru o perioadă în Italia, la Milano şi s-a distrat în Spania, la Ibiza. Are o optică deschisă până la extrem de a vedea lucrurile şi nu permite niciunui tabu să-l limiteze. Dubla lui orientare sexuală nu şi-o acunde, ci din contră, o lasă foarte uşor de ghicit. Pe străzile Sibiului, stilul lui efeminat e afişat cu multă dezinvoltură, chiar dacă oripilează cea mare parte din trecători. Reacţii stârnite de tricourile mulate, pantalonii scurţi de damă sau botinele pe care le poartă ostentativ. „Faptul o că haină aparţine unui gen sexual opus, n-ar trebui să fie o piedică în folosirea ei”, crede Paul, iar importantă ar trebuie să fie adoptarea unui stil care să reflecte interiorul fiecărei persoane.

„Ce nu mă omoară...”

Pentru a-şi permite această libertate de expresie, Paul îndură discriminări şi jigniri de tot felul, dar la care acum este imun. A durat însă puţin până să ajungă la acest nivel de „miserupism”. La început, recunoaşte că îl afectau până la plâns remarcile răutăcioase primite la o simplă traversare a bulevardului Bălcescu. Cel mai marcante întâmplări nu i le-au adus însă „cocalarii de care e plin Sibiul”. În salonul lui de coafură de pe strada Avram Iancu, un minor conflict verbal avut cu cineva a „necesitat” intervenţia poliţiştilor comunitari care i-au pus cătuşele, l-au târât (nu la figurat) până la secţie, iar aici l-au bătut crunt. „Nu te uiţi la tine cum arăţi?”, i-au dat explicaţie mai târziu poliţiştii. Când a fost nevoit să meargă la Urgenţe, medicii de gardă i-au sărit rândul de mai multe ori şi l-au tratat cu idiferenţă grosolană. Mai mult, l-au catalogat fără nicio investigaţie prealabilă că e drogat.

„Am auzit că fiul tău ar fi pe invers”

„Tatăl meu m-a înţeles mai greu, dar cu timpul s-a obişnuit. Cea care mă înţelege într-o mai mare măsură şi la care găsesc oricând sprijin este mama”. Vin totuşi încă multe insinuări din partea familiei pentru „o viaţă mai normală”, însă nu îl ating. „Ei cred că exagerez prin stilul meu, dar ce nu înţeleg ei este că aşa sunt eu şi nimic nu mă va schimba”. Dacă m-aş îmbrăca altfel, n-aş mai fi identic cu mine”. Acceptarea părinţilor e îngreunată mai ales de momente când se întâlnesc cu cunoştine ce întreabă „am auzit că fiul tău ar fi pe invers, e adevărat?” „Vor să mă vadă în rândul lumii, să mă vadă normal. Însă normalitatea lor nu e şi a mea..„
Paul a avut relaţii atât cu bărbaţi, cât şi cu femei, iar ceea ce le e ste greu să creadă multora e că a avut o relaţie serioasă de doi ani jumate cu o fată, în urma căreia a suferit o depresie puternică. Atât de puternică, încât la un moment dat a trebuit să fie chiar internat. „În final, cel mai important e să-ţi găseşti un suflet compatibil, indiferent dacă e femeie sau bărbat..”.

 

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 4269

Comentarii

56 comentarii

anna

Acum 10 ani

scumpule, daca nu ai mai exagera prin felul in care te comporti si felul in care te imbraci, credema ca ti-ar fi mult mai usor sa rezisti in acest oras fragil. tu exagerezi mai ales prin comportament. te am vazut de atatea ori in music dandute in spectacol. nu are nimeni nimic cu orientarea ta sexuala, nu vine nimeni sa iti controleze noaptea partenerul/partenera, insa trebuie sa inveti sa te comporti simplu fara exagerari si fara showuri gratuite.
Raspunde

X

Acum 5 ani

iar tu exagerezi in ceea ce priveste gramatica linbii romane..nu stiu de fapt ce e mai grav!
Raspunde

eu

Acum 10 ani

ai dreptate anna! toti ceilalti care sunt putin eviati cu pi/2 fata de normal tin sa o si arate...by na nur ca lumea ii arata cu degetul
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Daca vrei sa te simti ca pestele in apa dute si cautati de lucru in orase ca: Hamburg, Madrid,Berlin Barselona, Milano...ca in Sibiu pana nu se organizeaza o parada Love o sa ai de suferit.
Raspunde

hm

Acum 10 ani

nu gandeste rau baiatul acesta.
Raspunde

radu

Acum 10 ani

si cine o scris articolul asta tot pe invers ii
Raspunde

paul radulescu

Acum 10 ani

multumesc pentru sfaturi,eu spun sa mi-le lasati intr-o punga la usa! sincer eu faca ce vreau si ma comport cum vreau! si tu doamnisora anna sau cucoana merci pentru ca nu esti indiferenta si esti atenta la exagerarile mele! iar tu nenea radu-cine a scris despre mine e adeptul pasarici sau pe intelegerea ta a PIZD-I !
Raspunde

Alexandra

Acum 5 ani

Bravo Paul e viata ta și ți-o trăiești cum vrei tu.... Bravo cel puțin te manifești asa cum simți și nu ești ca alții sa negi pana la sfârșit ca nu, eu chiar te admir bv
Raspunde

Kodehawa

Acum 2 ani

In ignoranta ta, faci o mare confuzie . Noi, cei ce dorim sa traim in orase, comune, sate, avem niste NORME DE CONVIETUIRE SOCIALA. Asta inseamna ca trebuie sa respectam anumite norme minime de convietuire. Ca tu nu doresti sa le repecti in numele unei libertati proprii te priveste, dar sa nu ceri intelegere si acceptare ca n-ai sa vezi. Ce doresti sa faci in casa ta, in spatiul tau intim, este strict problema ta,....dar in PUBLIC, devine si problema NOASTRA, a tuturor. Dupa cum stii \sau nu, oamenii de stiinta din Marea Britanie , au concluzionat ca homosexualitatea nu este o boala, un accident genetic , iar asta face ca toleranta fata de astfel de persoane sa fie regindita.
Raspunde

simo

Acum 10 ani

Nu conteaza orientarea sexuala, atata vreme cat baiatul asta tunde super!
Raspunde

x2

Acum 10 ani

Fiecare e liber sa faca ce vrea.Nu trebuie condamnat nimeni pentru orientarea sexuala sau pentru ca este tigan..etc. Atata timp cat esti bun intr-o meserie si esti apreciat de ceilalti,nu conteaza pe cine iubesti. Totul e chestie de inteles oamenii,plus romanii ar trebui sa vada dincolo de aparente.
Raspunde

ma cac pe toti poponarii

Acum 10 ani

dupa ce ca sfideaza starea de normalitate (relatia barbat-femeie) mai trebuie sa ne purtam si cu manusi, nu cumva sa-i jignim, saracutii! La Urgenta exista un triaj, iar prioritatile se stabilesc functie de gravitatea cazului, nu de diametrul gaurii curului!!! Du-te-n mata si ascunde-te cu toti gaozarii tai!
Raspunde

Emma

Acum 10 ani

super tare!! ma bucur ca mai sunt persoane care au curaj sa isi declare orientarea sexuala!! Nu e nici o rusine ,atata vreme cat te simti bine cu tine;)!Si eu ma simt bine cu ce sunt asa ca go on!!!Tot respectul meu!
Raspunde

Ovidiu

Acum 10 ani

Ce ma amuza intotdeauna este cand se trezeste cate un gaozar de asta care traieste dupa reguli si tipare inpuse de altii si se transforma in judecator si are pareri de genul \'eu nu sunt de acord\' sau \' eu nu accept\' de parca cineva i-ar fi cerut vreodata parerea ! hahaha
Raspunde

anca

Acum 10 ani

sincer sunt foarte dezamagita ca un om care face ce simte este gignit,rusine sa va fie celor care nu aveti bunul simt,eu nu il cunosc pe paul dar am avut ocazia sa il mai vad din cand in cand prin oras,imi pare un tip stilat care spune si face ce simte,sincer mai stiu si de la cateva colege si prietene ca este foarte bun in cea ce face! RUSINE COCALARILOR asa cum le spune paul!
Raspunde

xxx

Acum 10 ani

IMI PLACE TIPUL!!! BRAVO PAUL VRUNTEA SUS!
Raspunde

Miki

Acum 10 ani

Paul, fii tu insuti, nu lua in seama comentariile si parerile unor oameni care vorbesc numai sa se afle in treaba, in necunostinta de cauza! Esti un tip special, si asta ii face pe ceilalti sa iti fie inferiori! Cu capul sus, inainte!
Raspunde

UnAltul

Acum 10 ani

Tot ce pot spune este ca-mi e rusine de acei oameni care inafara de injurii si datul cu pumnul in stanga si in dreapta nu stiu sa faca altceva. Faptul ca esti diferit de tiparele monocromatice ale unei societati gri deranjeaza retinei, evident. Mai trageti cate un ochi din cand in cand si prin revistele de fashion (moda pt unii) sau eventual o excursie prin vest pe undeva sa mai faceti din cand in cand, sa vedeti acolo cum se imbraca oamenii. Fara sa fie injurati, batjocoriti samd pt ca au un stil propriu si personal. Libera exprimare zic eu ca ne-am dobandit-o prin nastere. Fiecare are dreptul de a fi cum isi doreste sa fie atata timp cat nu deranjeaza (nu retinei) pe cei din jur. Deasemenea libertatea unui om se sfarseste exact acolo unde incepe libertatea celuilalt. Bravo Paul! Te admir, te apreciez ai grija de tine si nu uita cine esti!!!
Raspunde

eu sunt adevaraul paul

Acum 10 ani

va rog sa va abtineti sa vorbiti in numele meu! Eu nu jignesc pe nimeni e treaba fiecaruia ce face cu viata lui.
Raspunde

Miki

Acum 10 ani

haha..hhaaa.. eram sigura ca, commentul de mai sus nu e zis de tine! Bravo Paul, iar le dai peste nas fraierilor!
Raspunde

Snakey

Acum 10 ani

Ne place sa judecam de fiecare data cand avem ocazia, cu toate ca habar nu avem exact despre ce e vorba. Eu il cunosc pe Paul si il admir pentru felul sau de a fi, pentru curajul sau, pentru omul care e. O sa dureze extrem de mult timp pana cand vom invata cu totii sa acceptam si ceva mai diferit, mai original sau sa ne spunem parerile fara sa ne sara lumea in cap sau sa fim aratati cu degetul ca suntem ALTFEL. Fiecare are dreptul sa fie exact asa cum isi doreste si sa faca ce vrea [atata timp cat nu face rau nimanui, ca sa o luam si dpdv etic]. Asa ca Paul, criticile negative ar trebui sa te faca mai puternic si sa iti dai seama pe zi ce trece ca oamenii sunt diferiti si rai, marea majoritate, dar sprijin si intelegere vei gasi intotdeauna acolo unde trebuie. :) Cri
Raspunde

sibianca

Acum 10 ani

limitati si primitivi rau romanii in unele aspecte. ma \'bucur\' ca o \'valoare\' ca BASE este apreciat cu hahaielile lui....asa ca comparatie doar....NATIA ASTA PREA MULT SE UITA LA ALTI SI PREA PUTIN LA EI INSISI
Raspunde

Hello Kitty:)

Acum 10 ani

Consider ca in primul rand ar trebui sa ne vedem de noi insine, si nu sa ne apucam sa-i criticam sau sa-i judecam pe oameni,indiferent de orientarile lor sexuale.L-am cunoscut pe Paul, e un tip super,un stylist minunat.Respect Paul!
Raspunde

eurosimpatizant

Acum 10 ani

nu e nici un secret ca cei ce au din puct de vedere profesional de-a face cu prezenta intima a femeii vulnerabile, dezbracate de mister si farmec : frizerii, stilistii, personal trainer, creatorii de moda, ba chiar balerinii, sunt inclinati spre acelasi sex. Multi sunt prieteni f. buni, sensibili, inteligenti, cultivati peste medie, si confidenti ai femeilor, dar pentru relatia intima le trebuie altceva.
Raspunde

sibianca

Acum 10 ani

da ce ip uri ascunse au astia 2 ultimii:))
Raspunde

sibianca

Acum 10 ani

rog administratorul sa stearga acest mesaj si penultimul:) nu si mai au rostul. ms:)
Raspunde

Teo

Acum 10 ani

Felicitari Paul Gerogescu pentru ca ai avut curaj sa faci un astfel de interviu! Si bravo Paul Radulescu pentru faptul ca indraznesti sa iti spui gandurile si simtirile cu voce tare!
Raspunde

paul

Acum 10 ani

mersi foarte important Teo, te astept pe la mine sa ne frigem la buci. pupici :)
Raspunde

Razvan

Acum 10 ani

Bravo Paul ..... bafta in continuare!
Raspunde

eu sint.tu?

Acum 10 ani

hai bisti toti celor ce nu sunt de acord cu gay bisexuali si lesbienele...voi nu intelegeti nik,stati acolo inchisi in patratelu vostru si nu mai iesiti,pina va cresc pe spate pene ,,,sa fiti papagali asa cum va doriti,sa vb dar fara sa aveti ceva omenesc in voi.eu sunt un om poate ca si paul si am incercat sa neg ceea ce sunt si nu mi a fost deloc bine...pina am decis sa fiu eu.am fost la popa la biserici sa fiu transformat ,am cintat pentru dumnezeu ,terapie prin shokurii...si cine ma schimbat? nimeni .sunt eu asa cum sunt bun ,rau sau cum vreau sa fiu.e cel mai important sa ai caracter si responsabilitate in tot cea ce faci.dar traiesc cu bucuria ca sunt nascut si facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu...oare nu sunt om?
Raspunde

mihai

Acum 10 ani

fiecare e liber sa isi faca viata cum doreste.multi au secrete putini sunt asa cum isi doresc,multi se dau hetero desi sunt persoane casatorite si fac sex cu persoane de acelasi sex,apoi se iau de cei gay si ii agreseaza verbal sau chiar fizic....deci traim intr-o lume falsa , uni chiar cu asa zise principii din perioada comunista.Daca am avea puterea sa citim oameni si sa vedem vietiilor lor secrete si orientarile sexuale ale fiecaruia am fi ingroziti poate....
Raspunde

sergiu

Acum 10 ani

cumuland toate aceste opinii \"pertinente\" m-a zgariat pe retina un lucru....de ce comment-urile 6, 12 si 13 au acelasi IP?
Raspunde

sibianca

Acum 10 ani

pt ca sunt aceeasi persoana sergiu care se pare ca are...nu stiu...2 clase??
Raspunde

Ane

Acum 10 ani

Apreciez curajul, dar din punctul meu de vedere toti oamenii ar trebui sa iti tina viata intima intima. Cam asta este defapt si problema. Ca iti place sa fii cu cineva de acelasi sex, este numai si numai treaba ta. Nu inteleg nevoia asta de exprimare. Pentru ce? Ca sa va plangeti mai tarziu ca sunteti discriminati?
Raspunde

Robert

Acum 10 ani

Din pacate este un articol foarte slab. Chiar daca acest articol incearca sa deschida putin ochii asupra comunitatii LGBT nu cred ca ati ales un exemplu bun. Fac parte din comunitate (din alt oras, mai mare - nu conteaza neaparat) si nu-mi fac publica orientarea. Fac ce vreau dar stiu ce fac. Din punctul meu de vedere exhibitionismul nu cred ca ajuta comunitatii. Cred ca fiecare trebuie sa-si vada de viata lui si ar fi mai bine. Daca ne dam in spectacol asta meritam. Sunt cocalari in toate comunitatile... uite unul dintre ei
Raspunde

Mara

Acum 10 ani

Paul, bravo ca ai curajul sa vorbesti despre experienta si sentimentele tale! Sunt perfect de acord ca in Romania in general lumea e foarte ostila cu cei din comunitatea LGBT...DAR poate ar fi bine (cum a zis si Anna) sa incerci sa te imbraci MODERAT pentru binele tau, un timp. NU as vrea sa insinuez cumva ca e normal sa fii agresat de politie sau de oricine altcineva pentru modul in care arati. Asta ar fi exact ca ideea aia ca femeile care poarta scurte...e normal sa fie violate :)) (de fapt cred ca ar trebui sa dai in judecata statul/ politia pentru modul in care te-au tratat, desi isi primesc salariile din banii tai - iti recomand sincer sa te adresezi unui ONG de profit pentru a te sprijini in acest demers. Se poate, fruntea sus!) Revenind insa la ideea mea initiala: cred ca ar fi mai usoara tranzitia, pentru toata lumea, si ti-ar fi mai usor sa obtii credibilitate daca te-ai imbraca (macar cat esti in Romania) mai \"normal\".
Raspunde

Igor

Acum 10 ani

Ce treaba are orientarea sexuala cu imbracamintea??? Toti popii ortodocsi umbla in rochite pe strada ! Astia ce orientare sexuala au??? Dar gacicile in jeansi? E o timpenie sa agresezi pe cineva pentru cum se imbraca. Nu sint gay, ca nu sint. Puteam fi ,sau puteam sa ma nasc cu avind ambele sexe sau nici unul. So whaaaatttt????
Raspunde

ela

Acum 10 ani

Romanii mai au mult la desteptare. Nu are importanta cum te imbraci sau te comporti. Sau toti betivii care se intalnesc prin cluburi sau acei idioti care fac glume proaste pe strada la trecatori sunt mai comici sau ar trebui sa ii tolerez? nu cred. Prefer o tara de bisexuali decat o natie de incuiati si needucati. Parerea mea e ca fiecare are dreptul sa se imbrace cum vrea si sa aiba ce orientare vrea ca doar de asta am urat comunismul si am vrut democratie, nu?
Raspunde

ioana

Acum 10 ani

alaturati-va initiativei mele-PFLAG ROMANIA(facebook), ca sa putem fi alaturi si sprijini LGBT intr-o societate care se vrea Europeana dar mai are mult pana la a deveni \"open-minded\".
Raspunde

Kodehawa

Acum 2 ani

....cred ca glumesti...
Raspunde

eu_ralu

Acum 10 ani

bv Paul :*
Raspunde

truda

Acum 10 ani

tare. ca osul de meduza de tare este stradania papagalilor de a demonstra ca diversitatea este normalitate. pricep diversitatea sexuala, o tolerez, o accept, dar n-o promovez.
Raspunde

@Astia de mai sus

Acum 10 ani

La toti ***ii de mai sus : jet pe voi , mue cu hidrantul!! :)))
Raspunde

Tot eu

Acum 10 ani

Reformulez: La toti m.u.i.s.t.i.i. de mai sus jet si mue cu basculanta!!!!
Raspunde

doar o parere

Acum 10 ani

Sunt de acord ca nu ar trebui discriminati cei cu orientari sexuale de catre cei ca noi \" care stam in patratelul nostru \" cu existenta noastra umila si monocromatica , ATATA TIMP cat ne lasati in pace si nu ne agresati vizual sau pe orice alt plan cu identitatea voastra sexuala. Diferenta dintre un gay , si un poponar , din punctul meu de vedere este ca primul isi cunoaste drepturile si le respecta si pe ale mele , in timp ce al doilea se poarta de parca toata lumea ar trebui sa il aplaude ca e asa cum e si face avansuri tuturor si deranjeaza prin treaba asta . In concluzie , mai Paul , poti sa o iei sau sa o dai in ce fel vrei tu , dar alege oameni cu aceeasi orientare sexuala ca tine , pentru ca nimeni nu vrea sa fie convertit , si de aia nu ii place nimanui de poponari si de pocaiti :) Cat despre partea cu BIsexualii , aici sincer am o problema , daca iti place universul maro , lasa-ne pe noi astialalti sa ne bucuram de chestiile naturale , nimanui nu ii place cand fufi miroase a kaki.
Raspunde

hahaha

Acum 10 ani

pun pariu ca multe din numele feminine care fac gargara pro gay pe aici sunt tot baietasi pe invers. Nu inteleg de ce trebuie sa respecti preferintele din pat ale unora si de ce aia pe invers trebuie sa urle asta pe strazi. Esti popo, pardon, gay, ciocu mic si vezi-ti de ale tale. Nu chirai ca esti discriminat si ca nustiuce. A fi gay e impotriva naturii si pace. Restul e gargara. Detalii gasiti in Parazitii
Raspunde

Dorin

Acum 10 ani

din ce scrieti voi aici, baiatu\' asta chiar nu e citav (ultimul paragraf). pe de alta parte, nu cred ca intereseaza pe cineva ca te f**i in c**. ce deranjeaza este intr-adevar stilul tau oribil de a te imbraca si de a te purta. daca o femeie s-ar imbraca in hainele tale si s-ar purta fandosit ca tine, chiar tu, mega libertinul ai trata-o de pipita!!!! si eu daca imi iau usurei da dragasani la costum stiu ca risc sa fiu tratat de \"regatean\" sau \"taran\".... asuma-ti stilul sau renunta la el, nu te plange prin ziare ;)
Raspunde

TF

Acum 10 ani

Paul isi cara singur crucea....si nu doreste nimanui sa treaca prin ce trece el....!!!!! TF
Raspunde

Cristina

Acum 10 ani

Romanii tot in evul mediu timpuriu au ramas ancorati. Mai multa toleranta n-ar strica. Felicitari pentru tot ceea ce sti sa faci, Paul
Raspunde

SIB

Acum 10 ani

Daca homosexualitatea inseamna \"progres\", prefer sa raman in evul mediu! Cristina, daca parintii tai erau homosexuali, tu nu mai apareai pe lume ca sa faci umbra pamantului degeaba.
Raspunde

Ivanhoe Dumitrescu

Acum 10 ani

Tin sa precizez ca Paul stie ce face si face ffff bine. De pilda se frige intre*** dumnezeieste.
Raspunde

Ivanhoe Dumitrescu

Acum 10 ani

adica se frige matzul qurului.
Raspunde

catalin botezatu

Acum 9 ani

lasati omul in pace ..daca ii place sa se arda la cret, care e problema? sunteti invidiosi ca nu va plac si voua penisurile gay? oricum, cel care a scris articolul e tot de al meu...gay flausat
Raspunde

Alin

Acum 8 ani

Nu am nimica impotriva oamenilor cu alta orientare sexuala insa sa se manifeste in locuri speciale , nu pe strada sau in parc. Nu mi-ar convenii sa ma plimb cu fiumio pe strada si sa vada barbati care se saruta etc. Mergeti in pub-uri gen Babilon ...sau la psiholog :) Make sex not war ! Bye
Raspunde

Alexandra

Acum 5 ani

Mah oameni buni ce dracu va interesează pe voi cum vrea omul sa facă cu viata lui... A omorât pe cineva, a tras de voi cumva, va deranjat cu ceva? Nu?!!! Prin simplu fapt ca pe voi va fute grija de cum se poarta el și vai va simțiți scârbiți hai va sunteți penibili.... Nu va mai interesați frate atât de alții vedeți-vă de ale voastre de gunoaiele voastre din ochi... Si Paul chiar este ok dacă el se simte bine asa e viata lui și și-o trăiește cum vrea!!!
Raspunde