Vineri,
27.01.2023
Ninsori Usoare
Acum
-1°C

Ascultati-l pe Dan Puric. "Fii demn", luni, la Casa de Cultura a Sindicatelor

 

Dan Puric va lansa la Sibiu cartea ”Fii demn”, în cadrul unei conferințe pe care o va susține în sala principală a Casei de Cultură a Sindicatelor, luni, de la ora 19.00. Evenimentul este organizat de Casa de Cultura a Sindicatelor din Sibiu, Asociaţia Sfinţii Ardeleni și ASCOR Sibiu. 
Cartea lui Dan Puric ”Fii demn”, este apreciată de critici ca fiind o căutare a reperelor necesare oricărui român: mama, pământul si martirii neamului. . ”Eu, la fel, m-am îndrăgostit de România, nu din văzute, pentru că îţi vine să te sinucizi dacă ieşi acum pe stradă, ci din ce-am citit şi din ce mi-au povestit alţii despre ea. De ce a scris Gheorghe Brătianu că poporul român e un miracol? De ce nu a spus că e un gunoi, cum fac cei de acum, care l-au decapitat şi pe Eminescu? Scormonesc vulgaritatea în operele lui ca să-l desacralizeze, să-l biologizeze pe scriitorul despre care Cioran spunea că şi Buddha ar fi gelos pe biografia lui”, scrie Dan Puric în cartea ”Fii demn”. 
Intrarea la evenimentul de luni, 16 ianuarie, este liberă.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

12 comentarii

un roman demn

Acum 11 ani

La multi ani si bine ati venit la Sibiu, dl Puric!
Raspunde

lol

Acum 11 ani

Mereti bai, ca sa va intre in cap ca pupatul in***al sasilor este grav daunator pentru sanatatea romanilor!
Raspunde

@2

Acum 11 ani

cred ca e destul de trist sa fii frustrat :(
Raspunde

pavel

Acum 11 ani

bv.scrie adevarat omul ce este romania actual..traieste din trecut .din basme ..eminescu and co...pt k acuma ii vine sa se sinucida cu ce vede in jur ....mai ales pe timpul lui ceausescu primea sigur medalie.din pacate pt noi ardelenii nu este prea relevanta.multe ,,rogojini,, se imbata cu apa .......
Raspunde

pt. pavel

Acum 11 ani

Ba, ce \"noi ardelenii\", ca tu esti cu IP de Bavaria, adica o***bleaga de sas vomitat in Jermanica, un Auslander de kkt?!
Raspunde

@5

Acum 11 ani

alt frustrat :))
Raspunde

sb

Acum 11 ani

Normal sa te simti frustrat, cand alogenii conduc in Romania, unde tiganii, ungurii, sasii, evreii sunt la putere, iar aceste minoritati obraznice mai si comenteaza denigrator, cu nume false de romani. \"Pavel\" e Peter sau Shloim, care face alergie la numele de Eminescu si baga zazanie intre romani pe criterii regionale. Baragladinele tradatoare si-au educat si puradeii la fel.
Raspunde

@5

Acum 11 ani

hooppppppaaaaa mitica...................tremuras fundul tau oltenesc la sighiu?..............hai sictir rogojina de vlah.........
Raspunde

pt. 8

Acum 11 ani

Ba sas infect, sunt sibian get beget, stramosii mei nu au fost niciodata slugile voastre si nici nu au venit ca stramosii tai cu caruta cu coviltir pe malul Cibinului, cioara germana migratoare ce esti!
Raspunde

@5

Acum 11 ani

hoopppaaaaaa mitica......aviz iobagilor..sibian get beget ?este o intrebare de timp.doar atata...........tot stramos de ti o bag.scz iobag...
Raspunde

pt. 8

Acum 11 ani

Vezi sasalaule, de aia sunt prosti romanii, ca au fost iobagii vostri si va aleg in continuare, ca vitele , sa-i conduceti! Eu unul nu am votat nicioidata cu voi, deoarece stiu ca reprezentati cel mai sovin si cel mai infatuat popor din Europa! In Germania nu o sa vezi niciodata primar turc, desi sunt o minoritate mult mai numeroasa decat au fost sasii in Transilvania, raportat la numarul de locuitori. Si apropos, bunicii mei au avut sluga un sas si nevasta-sa era servitoarea, asa ca nu toti am fost iobagi in Ardeal. Ai inteles, bosorog comunist?
Raspunde