Marţi,
07.12.2021
Light Intensity Drizzle
Acum
0°C

Johannis se roaga de USL: Hotarati-va la un candidat!

 

Declarațiile din Turnul Sfatului ale liderului PNL Sibiu, Mircea Cazan, l-au determinat pe primarul Johannis să-l ”bage în ședință” pe viceprimarul Virgil Popa. După ce Cazan a declarat că parlamentarilor de Sibiu li s-a cerut să participe activ în campania pentru alegerile locale, și că deputatul PNL ar putea candida pentru funcția de primar al Sibiului, Johannis i-a cerut lui Popa să-i explice ce se întâmplă în USL Sibiu. ”Aceste discuții mi se par puțin cam dezorganizate. Recunosc faptul că azi dimineață l-am invitat pe colegul Popa la o discuție, pentru că n-am înțeles mare lucru din ce s-a publicat. Adevărul este că nici lucrurile nu sunt foarte clare, însă sper să se clarifice. Mi-a spus că se vor face sondaje. Oricum, dacă se vor face discuții după alegeri, nu cred că va fi foarte bine pentru ei”, a sus Johannis.
După discuția cu Johannis, viceprimarului Popa îi surâde ideea de a candida pentru funcția de primar. ”Sunt printre cei doi, trei posibili candidați. Lucrez în administrație și cred că am suficientă experiență pentru a candida”, a spus Popa. Viceprimarul a mai spus și că în cadrul unui sondaj comandat de PSD Sibiu, el stă cel mai bine dintre posibilii candidați ai USL pentru Primăria Sibiu.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

36 comentarii

@USL

Acum 9 ani

in your face! :))
Raspunde

hi,hi

Acum 9 ani

Numai in orasul asta de cacao este posibil ca primarul sa-si desemneze contracandidatii. Sunteti ca pe vremea lui Ceasca, baaa!Cat despre partide, e jenant sa va faca ordine sasul si sa va impuna candidatii care-i convin lui!!!
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

Frate ziarist, nu crezi ca titlul este cam deplasat de la purul adevar?
Raspunde

Victor

Acum 9 ani

Chiar daca se pare ca este propus de Johannis, eu cred ca Virgil Popa poate fi un candidat serios. Sper sa il desemneze pe el USL-ul si nu pe \"Boiler\", Costeiu sau alt papa-lapte.
Raspunde

Taietorul de lemne

Acum 9 ani

Virgil Popa? Si asta e mare afacerist fara afaceri (ca si primarul)? Hai sa vedem ce avere (declarata) are: www.sibiu.ro/ro2/declaratii/primarie/Popa_Virgil/popa_virgil.pdf
Raspunde

Taietorul de lemne

Acum 9 ani

Conform Ministerului de Finante, domnul Virgil Popa este asociat (cu 25 %) in firma TOPCHIM. Firma a avut o cifra de afaceri de 80 lei (optezci). Poate ca nu stiu eu sa citesc, dar se poate verifica aici: www.mfinante.ro/agentinume.html?pagina=domenii
Raspunde

@taietorul de frunze la caini

Acum 9 ani

eu cred ca tu ai f mult timp liber
Raspunde

Taietorul de lemne

Acum 9 ani

@7 Da, am foarte mult timp liber. Sunt un om liber. Nu sunt liber pe banii tai sau ai Statului. Dar de ce esti interesat de timpul meu liber?
Raspunde

CONSILIERUL

Acum 9 ani

dISCUTIILE SUNT INUTILE SI PROVOCATE DE GRUPAREA LIBERALA INTELEASA CU JOHANNIS. CONFORM PROTOCOLULUI LA NIVEL NATIONAL SUNT SAPTE CAPITALE DE JUDET IN CARE PARTIDUL CONSERVATOR VA PROPUNE CANDIDATI.PRINTRE CELE SAPTE MUNICIPII ESTE NOMINALIZAT SI SIBIUL. PRIN URMARE DOMNILOR ZIARISTI PENTRU CORECTITUDINEA INFORMATIEI DOCLARATIILE FACUTE DE CAZAN POPA SI JOHANNIS SUNT FARA OBIECT SAU SUNT DOAR DORINTE. INFORMATIA POTRIVIT CAREA DUPA NOMINALIZAREA SIBIULUI LA CARE PC PROPUNE CANDIDAT JOHANNIS IA BAGAT IN SEDINTA PE CEI DE LA LIBERALI SI PSD,SOLICITANDU-LE EXPLICATII DACA NOMINALIZAREA ARE LEGATURA CU TULUC SE CONFIRMA ASTAZI PRIN DECLARATIA LUI JOHANNIS. ESTE POSIBIL CA DUPA ZECE ANI TULUC SA REVINA SI SA-I FACA MARI PROBLEME LUI JOPHANNIS.LA ACEA VREME MULTE LUCRURI NU AU FOST SPUSE. MAI ANALIZATI SI PUNETI CAP LA CAP CE S-A INTAMPLAT IN ULTIMII ZECE ANI IN SIBIU SI CARE A FOST TRAIECTORIA CONSERVATORULUI.
Raspunde

@CONSILIERUL

Acum 9 ani

Din cate stiu si eu cu protocolul ai dreptate dar, atunci de ce a plceat Tuluc la mediu acum 3 saptamani? Care-i strategia?
Raspunde

CONSILIERUL

Acum 9 ani

BANCA MONDIALA,PREGATIREA PENTRU INTERVENTII IN CADRUL DEZASTRELOR NATURALE,DIRECTIA GENERALA DE INVESTITII IN CADRUL MMP,EXPERIENTE CARE LA EXPERIENTA DIN ADMINISTRATIE PROIECTELE LA CARE A FOST SINGUR AUTOR PRELUATE DE JOHANNIS DUPA PLECARE DIN PRIMARIE, POT FI CATEVA DIN ATUURI. CE ZICI.
Raspunde

observer

Acum 9 ani

Si eu cred ca Tuluc are sanse reale in fata lui Johannis, mai ales ca stie multe dintre manariile sasului, golanii care nu au fost facute publice pana acuma.
Raspunde

@observer

Acum 9 ani

Se aplica si invers
Raspunde

Victor

Acum 9 ani

Eu chiar vreau sa vad un candidat mai solid in fata lui Johannis, nu tot glume. Tuluc a fost destul de ok atunci cand era vice, acum sa vedem ce se va intampla.
Raspunde

Mihai

Acum 9 ani

Tuluc contracandidatul lui Johannis :)) ce gluma proasta :| Sa nu ne mai pierdem timpul cu alegeri, primarul nostru va ramane pe pozitie atata timp cat doreste domnia sa. Iar noi sibienii adevarati cu siguranta il vom vota, atata timp cat va face treaba buna si de calitate, cum a facut pana acum! Restul e cancan
Raspunde

babulus

Acum 9 ani

Can-can danseaza Johannis, iar slugile pupincuriste, ca Mihai, sunt dansatoarele din fundal care ne arata suncile de slugi bine hranite!
Raspunde

sibienii

Acum 9 ani

marele sasalau, samsar de case, stie a merge si pe jos ???!!!
Raspunde

nelu

Acum 9 ani

joaca la cacealma este o partitura tip usle in frunte cu carici poganici
Raspunde

Vasi

Acum 9 ani

Postacii marilor alternative la primaria orasului ar trebui sa scrie MACAR de 8 ori mai mult de caciula,pe subiectul lor preferat nu uitati reprezentati doar 10 la suta....articolul este de toata jena....
Raspunde

@victor

Acum 9 ani

ce sa faca tuluc pe la primarie ? Mars la moldova de und a imigrat la noi ! Voi nu vedeti ca moldovenii si oltenii vor sa acapareze tot ce e functie prin Sb ?
Raspunde

Victor

Acum 9 ani

Eu nu-s de partea lui Tuluc, dar nici sa ia Johannis peste 80% din nou si sa nu tina cont deloc de alte opinii. Tot Johannis o sa castige, important eu consider ca e ca scorul lui sa fie sub 60% ca sa mai scada putin gradul de aroganta.
Raspunde

sa votam iohannis

Acum 9 ani

DAR NU SI PARTIDUL FDGR in aceasta varianta nu ar mai avea puterea deplina si ar asculta si vocea consilierilor din partea partidelor
Raspunde

Je

Acum 9 ani

pt. sibienii,adu-ti aminte de rumanii,pina sa vina sasalaul primar,desteptule , tu oricum votezi pe la sate,Tarane!!!
Raspunde

je

Acum 9 ani

Maestrul trebuie sa-si stabileasca si contracandidatii.Acolo nu poate candida oricine,numai cine doreste maria-sa:niste slugoi pe care sa-i manuiasca cum soreste
Raspunde

soru

Acum 9 ani

Johannis Primar e in regula dar Consiliul Local ar trebui sa fie mai \"colorat\", in asa fel incat Primarul ales sa trebuiasca sa dea explicatii si consilierilor de ceea ce vrea sa faca. Faptul ca are deja multi ani in functie il face din ce in ce mai arogant. \"Prea multa putere duce la nebunie\", se stie asta din cele mai vechi timpuri. Putini sant cei ce raman modesti cand au bani, respectiv putere.
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

FARA sas si FARA fdrg
Raspunde

Johannis 99%

Acum 9 ani

lasa k i bine.mai bine sa castige un ,,escu,, sa mai devasteze unpic cultura transilvana si sa ,,rada,, centrul ca sunt numai cladiri vechi, sa fac unele din sticla si otel k sa fim in trend cu mahalaua bucuresti.sal cheme si MITICA k sa fim romani patrioti..............
Raspunde

SIMONA

Acum 9 ani

dar va rugam stai frumos la rand la pupici la curullet la primar daca va primeste in audienta caci are aprope doi ani de cand nu a mai avut timp si a uitat de romanii care la votat
Raspunde

rares

Acum 9 ani

evident ca vom vota Johannis atata timp cat va candida!!
Raspunde

Taietorul de lemne

Acum 9 ani

Stie cineva cati angajati are Primaria? Ce credeti, cam cati angajati ar trebui sa aiba?
Raspunde

Rasul lumii

Acum 9 ani

e de rasul lumii. puteti sa faceti ce vreti, sa scrieti tot felul de prostii si prostioare, JOHANNIS e cel mai bun primar din tara, a facut multe pentru Sibiu si sibieni, pentru regiune, si va fi ales cu minim 80%!! stiti de ce? pentru ca merita!! daca cei care nu inteleg cuvantul asta, sa citeasca in dictionar, face bine la cultura generala. iar cei care stie numai sa-l injure isi pot alege alt oras..ciao.
Raspunde

romanu

Acum 9 ani

Eu am o nedumerire: Cum de se gasesc bani an de an pentru Festivalul de Teatru,sau mai nou pentru alta ciudatenie,cica \"Sibiu Baroc\", (si asta nu-i de gluma, milioane de euro) si nu avem bani pentru mizeria dintre blocuri sau cartierele marginase? ce sa mai vorbim de cum arata scolile si spitalele... ATENTIE LA HOTIA DIN JURUL LUI DRAGOMAN DE LA CASA DE CULTURA DIN SIBIU!!!
Raspunde

@ Rasul lumii

Acum 9 ani

De rasul lumii sunt aia care voteaza in turma, usor de manipulat prin presa slugarnica, fara sa gandeasca cu propriul cap. De rasul lumii esti si tu sasule care postezi din Germania si vrei sa-ti impui punctul de vedere intr-un oras pe care ai scuipat cand ai plecat!
Raspunde

iohannesscu

Acum 9 ani

Ca Iohannis va avea sanse sa castige inca o data e OK, dar cei doi viveprimari sa fie romani si Consiliul Local majoritar ronanesc altfel masina de vot germana va functiona nestingherita in interes propriu.
Raspunde