Marţi,
28.09.2021
Innorat
Acum
13°C

Lui Johannis nu-i e frica de Tuluc. "Sibienii decid"

 

Primarul Klaus Johannis spune că este pregătit pentru eventualitatea în care va pierde alegerile pentru funcția de primar. Johannis are și un ”plan B”: se întoarce la catedră. "De fiecare dată când am intrat într-o campanie, am fost pregătit și să câștig, și să pierd". Întrebat ce ar face dacă nu ar mai câștiga Primăria Sibiului, Johannis ar spus că s-ar întoarce la catedră, acolo unde a cunoscut cele mai multe satisfacții, la începutul carierei. A declarat marți, Johannis, la postul de televiziune Realitatea TV Sibiu.
Legat de posibila candidatură a fostului viceprimar, Gheorghe Tuluc, Johannis a declarat că nu are ncio problemă:  "Oricare ar fi candidatul, trebuie să intrăm în cursă. Nu mă tem niciodată de un contracandidat. În cele din urmă, sibienii decid. (...) Va fi un an fierbinte. Lupta electorală va fi dură, iar alegerile locale vor fi doar încălzirea pentru ce va urma în toamnă”, a mai spus primarul Sibiului.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

45 comentarii

grigore

Acum 9 ani

ce sa decida sibieni? cate case ai retrocedari etc? nu va mai fi asa usor eu cred caci romanii s-au desteptat?
Raspunde

bugetarius rex

Acum 9 ani

Trebuie schimbata mafia, in frunte cu cappo del tuti cappi, din cuibul ala de naparci numit Primaria Sibiu!
Raspunde

barbarul

Acum 9 ani

Iohannis nu va pierde in fata nici unui candidat in alegerile locale dar de cum in fata moldoveanului de tuluc .../tuluc a mai fost o data in primarie dar a plecat cu coada intre picioare din motivul unor afaceri dubioase descoperite fiind eliminatZicese ca naravul din fire nu are lecuire
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

Cum se intoarce la catedra, ca nu sunt locuri libere. Sau accepta un post de profesor intr-un sat din Sibiu?
Raspunde

Adrian

Acum 9 ani

Eu cred ca va castiga fara probleme
Raspunde

gigel

Acum 9 ani

va castiga dar va fi o pierdere pt Sibiu. Aici nu ii democratie ii dictactura in primarie. de ex. De cati ani nu a mai facut audiete cu cetatenii?
Raspunde

netgamero

Acum 9 ani

Decat Tuluc, mai bine Johannis. Niciunul nu e perfect, toti sunt pacatosi, dar decat Tuluc sau Cazan, mai bine ramane Johannis.
Raspunde

lavinia

Acum 9 ani

Iohaniss e mai bun la catedra !sa lase pe oricare altu la primarie ca ne-am cam saturat de el ca primar
Raspunde

LiviuM

Acum 9 ani

Eu zic ca Johanis a făcut ceva pentru Sibiu, acum oraşul se vede altfel, e mai cunoscut, înainte când se prezenta vremea pe la televiziuni, Sibiul nici nu era pe hartă. Înainte să vina Johanis la primărie nu s-a făcut nimic pentru oraşul asta. Câteodată uitam repede realizările pe care le fac unii şi îi regretam apoi când vedem ce nu fac alţii.
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

Daca nu suntem in stare sa votam un primar roman, propun sa votam cu UDMR-ul. Si ungurii stiu sa faca lucruri bune si frumoase.
Raspunde

lola

Acum 9 ani

nu contest faptul ca Johannis a facut ceva pt Sibiu,dar cred ca exista si romanii care ar putea face(exemplu Brasov care e mult mai bine vazut decat Sibiul)...e momentul ca Johannis sa se retraga la catedra si sa lase un tanar sa fie Primar...
Raspunde

CONS

Acum 9 ani

Pentru 3.Barbarul. Pentru corectitudinea informatiilor pe care doriti a le transmite: -tuluc a plecat din primarie prin DEMISIE,decizie greu de inteles de dumneavoastra. -La plecarea din primarie a lui tuluc Johannis declara:,,astazi ma despart de cel mai bun membru al echipei mele\",declaratia a fost a unei persoane duplicitare? -in zece ani Tuluc nu a spus niciodata cauzele reale ale demisiei,va spune acest amanunt ceva despre caracterul MOLDOVEANULUI ? -desi a fost haituit aproape patru ani dupa demisie prin politie si parchet a primit NUP, la toate ineptiile provocate de Tant si Suditu al comanda sasului si nu a reactionat in nici un fel. -faptul ca este moldovean este cumva un criteriu de selectie a capacitatilor intelectuale sau manageriale din punctul dumneavoastra de vedere ca ardelean educat ? -aveti curajul unei confruntari directe pe un post de televiziune local cu dfomnul tuluc ? -IN CAMPANIILE ANTERIOARE LA ORICE PROVOCARE LA O CONFRUNTARE DIRECTA SOLICITATA DE TULUC , JOHANNIS NU A RASPUNS, trimitand in CONFRUNTARE PE RESPECTABILUL CLAIN, dovedit colaborator al securitatii, indepartat din consiliu pentru un motiv mult mai reprobabil decat demisia lui tuluc. Va doresc sa aveti parte de tot binele din lume asa cum ganditi si va exprimati.
Raspunde

ptr taratorule

Acum 9 ani

ai inebunit vrei unguri nai bine evrei n-ai vrea ?unguri si sasi urau de moarte pe romani nu stiti ca pe corso[centru] romani nu aveau voie sa se plimbe pe partea cu floasu acea parte era doar a sasilor si-a ungurilor Romani in tara si orasul lor erau prigoniti in magazine nu erau serviti in oras pe trotuare nu aveau voie doar pe calea vacilor si-acum sa =i votam de baieti cu staif si buni organizatori .Ba deloc mai bine pe dracu firar mama lor de boanghine
Raspunde

MOS CRACIUN

Acum 9 ani

Cappo del tuti cappi esti tu bugetarius rex, iar cuibul de napirci din primarie sint din zona din care te tragi tu ,asa ca lasa sibienii adevarati sa voteze ce e bine ptr. oras,iar ex.cu Brasovul este total irelevant deoarece Brasovul se dezvolta din bani publici,bani furati tot de la Sibiu.Doamne cita rautate in poporul asta.
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

@13 Spune asta sibienilor, nu mie. Dar ca sa nu ne plictisim, e bine sa-i lasam si pe cei din UDMR sa conduca patru ani.
Raspunde

ACELASI

Acum 9 ani

Cappo del tuti cappi esti tu bugetarius rex,iar napircile din in primarie sint din zona din care te tragi tu,asa ca lasa sibienii adevarati sa aleaga ce e bine ptr. oras,iar ex. cu Brasovul e total irelevanta deoarece Brasovul se dezvolta din bani publici furati tot de la Sibiu.Doamne cita rautate.
Raspunde

SENSIBILUL sibian

Acum 9 ani

E adevarat ca Brasovul se dezvolt pe bani de la centru, da, exact de acolo de unde Sibiul nu primeste nimic, de ce? simplu: sibienii, fara sa fie informati, au votat FDGR, formatiune care nu are cum sa fie la guvernare. Nu conteaza cu cine votezi, de dreapta sau stanga, dar nu vota cu FDGR, aceasta formatiune nu poate ajunge vreodata sa guverneze,si, prin urmare nu vom primii niciodata nimic in plus de la buget.
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

@17 Deci, intre FDGR si UDMR am iesi mai castigati cu ungurii, nu?
Raspunde

pt.18

Acum 9 ani

Nu, cu USL sau PDL.
Raspunde

maria

Acum 9 ani

pentru cei care nu cred ca-si TOMA necredinciosul mai berbecilor nu sunt adeptul la nici un partid clar nu conteaza ce om este dar sa fie roman asta nu pricepem si tiganii sunt mai uniti
Raspunde

ACELASI

Acum 9 ani

Sibiul nu primeste bani de la centru ptr. ca tara e condusa pe criterii comuniste si mafiote.Acelasi pe care-l stergeti mereu ptr. ca nu va place cind vi se spune adevarul
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

Sa ne reamintim cateva informatii: www.justitiarul.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=187 De aceea Sibiul are nevoie mai mult decat oricand de UDMR.
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

Uite ce scriu astia: justitiarul.ro/investigatii/284-iohannis-a-fcut-avere-la-sibiu-cu-tactic-german.html
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

Tuluc asta e o gluma proasta...hai sa fim seriosi...ca si cum nu avem destui moldoveni prin Sibiu...
Raspunde

muritor pt.21

Acum 9 ani

Politica nu e matematica, ea inseamna sa ai o viziune pentru cetateni,o idee, sa o sustii, si sa faci chiar compromisuri ca sa o realizezi.
Raspunde

ATOATESTIUTORUL

Acum 9 ani

Nu ii e frica, cum sa ii fie, romanul e nascut sa fie sclav la straini, asa si aici, slugi la sasi, frumos ne sta la toti sibienii. Si apropo nu ar fi rau sa te intorci la catedra, dar sper sa te lasi d-le Johannis de traficul cu copii ***eufrosin.wordpress.com/2009/10/15/klaus-johannis-traficant-de-copii/
Raspunde

LAE

Acum 9 ani

Nici un stramos de-al meu n-a fost sluga la sasi, asa ca terminati cu slugaritul si eu sint de acord sa conduca romanii,dar necazul ca tara e condusa de noi romanii si tara-i in girla sau chiar nu vedeti
Raspunde

PTR 25

Acum 9 ani

Viziunea ptr cetateni,compromisul insemneaza sa traim din ce in ce mai rau ? Cred ca trebue sa ne trezim la realitate.
Raspunde

@cons

Acum 9 ani

Nu vrei sa povestesti putin despre masina de spalat bani inventata de Tuluc care se numeste DPC? Clar, rezista si astazi dar inventia a fost a lui.
Raspunde

mau

Acum 9 ani

Klaus va castiga din nou inca o tura si sincer merita in continuare sa conduca urbea.
Raspunde

Silă

Acum 9 ani

Observ dezbaterea declanșată și mă minunez! Suntem un popor minunat. Am schimbat guvernul Tăriceanu, care așa cum era el, dar nu a stat de vorbă cu FMI și aproape ne-a dublat veniturile la toți. Cu cine l-am schimbat, cu niște derbedei agramați... Vrem să-l schimbăm pe Johannis, care prin felul lui de-a fi ne-a făcut cunoscuți și deosebiți... Cu cine să-l schimbăm... Avem o memorie istorică scurtă și de aceea plătim... Păi să facă domnii reporteri un mic istoric a d-lui Tuluc (vrem nu vrem dar este... de-a lui Iliescu, și apoi de-a lui Băsescu, și apoi de-a lui Voiculescu...). Poate ne spune cineva din partea cui candidează. Că o fost la conservatori și o plecat la Ministerul Mediului ca director pe investiții. Și nu cred că lor primit cei de acolo de bun ce e. Și de la UDMR nu cred că e.
Raspunde

Ionut Pirvu

Acum 9 ani

Who the F**** ii Tuluc? Ce a facut el? De ce l-as vota? Hai pa! Parca m-am milogit pe la el la debransare, el e?
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

@31 Cand ajungi la inchisoare, o sa fi uimit ca oamenii au perceptii atat de diferite. Chiar exista oameni care prefera inchisoarea libertatii. Din multe motive (siguranta, lipsa unui minim comfort acasa, viata printre alti oameni, etc.) Tariceanu cica face parte din Partidul Liberal, dar s-a comportat ca un comunist. A angajat sute de mii de bugetari (reali sau doar pe hartie), bugetari care acum nu mai pot fi dati afara. Un liberal care a angajat bugetari cu sutele de mii... O ineptie care-ti blocheaza mintea. Ziceai ca avem memorie istorica scurta. Stii ce zicea sasul cand candida prima data? In Primarie lucrau 350 de angajati si zicea ca sunt prea multi, ca o sa-i injumatateasca. Acum sunt aproape 1.000 (o mie). Astia sunt frecatori de menta veritabili, adevarati necalificati. Spargatori de seminte si cititori de Can can. Le tremura***ca sasul n-o sa mai iasa primar. Stii de ce? Pentru ca ala care vine dupa el o sa vina cu alti 1.000 de trancanitori si puturosi. Nu e loc pentru toti, asa ca primii 1.000 zboara rapid. Sasul o sa fie ales din nou, puturosii o sa mai ramana 4 ani in Primarie. Si mie imi pare bine, chiar ma bucur. De ce? Vreau ca puturosii sa imbatraneasca, sa aiba macar 50 de ani cand sasul o sa piarda alegerile. Sa fie dati afara si sa-i primesc in Zona Vest, la norma. La norma si pe salarii de necalificati, asa cum merita fiecare dintre el.
Raspunde

cons

Acum 9 ani

domnule Ionut Parvu. Informatia este falsa sau memoria te lasa. Dl.TULUC A FOST CEL CARE A SUSTINUT DEBRANSAREA. grupul infractional johannis- gradinaru, a facut tot ce a fost posibil sa intarzie debransarea pana cand gradinaru prin cele cinci srl-uri a obtinut exclusivitatea pa sibiu de a monta si furniza centrale de apartament. Nu este cazul sa fim rai si sa recunoastem realitatea.
Raspunde

Sisi

Acum 9 ani

Pe individul numit GRADINARU, nu trebuie decat sa-l privesti, fata lui, gesturile, cum vorbeste, toate spun cine e acel om. Spune-mi cu cine te-nsotesti ca sa spun cine esti... Daca Gradinaru e apropiatul lui Johannis, atunci sti tot despre primar.
Raspunde

.

Acum 9 ani

mai dute ma.. era sa-ti zic eu unde ca cine te mai alege pe tine????...raspuns corect:catedra de fizica!!
Raspunde

gogu

Acum 9 ani

poate le da prin cap sibienilor sa nu mai voteze cu johannis , ca va duce ti pe ..... asa cum v ati dus si cu Basescu, oricum cat a facut sasul nu a facut nimeni la sibiu nsi nu v a mai face nici un raman de acum incolo inca vreo 100 de ani, Tuluc ,Cazan,Condurat ,Ariton, Cindrea, Morar trebuiesc arsi pe rug si confiscate averilie care nu le pot dovedi provenienta, asa trebuie sa pateasca toti cei care au functii publice poate scapam odata pentru tot deauna de exemplare care nu fac ce trebie in functiilr pe care le obtin in urma votului
Raspunde

BULĂ

Acum 9 ani

tuluc ??? cine e tuluc??? vise ,dragi comentatorii , că primarul se va schimba...are să rămănă in continuare pe scaun la primarie si pe scaunul bmw. așa că mafia locală din alte partide care visează la un os mai mare decăt au acum să se abțină.....nici nu știu de ce se mai organizează alegeri de primar. se cheltuiesc niste bani degeaba , bani care ar putea merge la alte necesității
Raspunde

sasul hotz si bulangiu

Acum 9 ani

Toti sasi parliti din Germania, ca ultimii doi postaci, care traiesc din ajutoare sociale, posteaza pro-Johannis si ne explica de la distanta ce grozav este Sibiul datorita realizarilor marelui sas corupt si hotz. Pai daca este asa bine, de ce nu va intoarceti ba inapoi, mai ales ca voi sasii sunteti cetateni de calitate superioara in Hermannshit.
Raspunde

BULĂ

Acum 9 ani

du-te măi amărătule,că mă plictisești.....o să vină inapoi condurat să-l poți săruta .....știi tu unde
Raspunde

pentru 39

Acum 9 ani

esti un tembel si prost idiotule. iti doresc sa ai un primar roman si apoi vorbim dupa 1 an, sa vedem cat a furat. ca voi nu ati fost in stare de altceva de cand traiti in tara asta.
Raspunde

Vasi

Acum 9 ani

Iti dorim un primar roman,dar in alt oras,noi nu mai facem experimente nefericite.......am avut destule!
Raspunde

Elena

Acum 9 ani

Cine este sibian convins, se intreaba ce a facut Tuluc pentru Sibiu cand s/a aflat la sefia Primariei? Dupa Iohannis se vede.Sa fi facut si ceillti primari numai jumatate ce sa facut in ultimii 12 ani Sibiul arata altfel acum. Dar, in noi vorbeste numai invidia, egoismul. Veniti cu toti la algeri si exprimativa dorinta mai bine prin vot si nu vorbe de prisos.
Raspunde

BULĂ

Acum 9 ani

CINE ȘTIE DACĂ CONDURAT V-A CANDIDA LA PRIMĂRIE????
Raspunde

elisaveta

Acum 9 ani

Este omul bun la Sibiu Johannis... uitati va la toti romanii care traiesc prin Germania in Franta in Italia in general o adunatura de oameni care comenteaza tot timpul pe tara bastina ! Asa sint si la Sibiu dupa ce o scos orasul in fata lumi scuipati pe el !!
Raspunde