Duminică,
25.09.2022
Cer Senin
Acum
5°C

S-a deschis Zara. Urmeaza, peste drum, Massimo Dutti | Foto - Video

Peste o sută de persoane au așteptat, azi, ora 12.00, pentru a fi printre primii musafiri ai magazinului Zara, amenajat în centrul istoric al Sibiului. După numărătoarea inversă  a angajaților magazinului, pe covorul roșu de la intrare au intrat zecile de sibieni, de toate vârstele. Cei mai în vârstă au fost printre cei care au ieșit primii. ”Și urâte, și prețuri mari”, s-a stropșit o doamnă trecută demult de vârsta pensionării, însoțită de două prietene.
Tinerele au fost, însă, mult mai încântate. Maria și Ștefana au preferat să chiulească de la ore, pentru a fi printre primele în noul magazin. ”E foarte frumos. Este organizat, cu multe haine în trend. Clar, este cel mai tare magazin de haine din Sibiu. Deocamdată nu am cumpărat nimic. Doar ne uităm”. În spatele lor, la doi pași, o altă liceeană strigă după prietenele sale. ”Poate intrați fără mine!”.

Primii clienți

Grațiela este printre primii clienți ai magazinului Zara din Sibiu. A cumpărat un tricou. ”Am știut că urmează să se deschidă, de aceea am venit. Deocamdată, e singurul magazin din Sibiu relevant, în ceea ce privește oferta. Prețurile sunt cam mari, pentru sibieni”, a comentat ea.
Doi studenți, Mihai și Andrei, au lăsat și ei câteva sute de lei pentru două tricouri, o pereche de pantaloni și una de pantofi. ”Ne-am fi dorit mai multă marfă pentru bărbați. În Sibiu, este o adevărată problemă în găsirea de haine pentru bărbați. Pentru femei, se găsesc destule. Oricum, Zara tot cel mai bun magazin rămâne”, spun cei doi.

În vizită

Numele de Zara precum și agitația din față și dinăuntru au strâns însă mulți sibieni veniți ”doar să vadă”. Printre ei și doi gabori, puși pe glume. ”E foarte scump, domnule. Am crezut că găsesc ceva pălărie, ceva pe stilul nostru. Dar cu criza asta, tot la magazinele noastre mergem”, râde Nicu. În spatele lui, un pensionar enumeră prețurile. ”Haina aia, uite aia... Ai văzut, opt milioane de lei?”.

Două niveluri pentru femei, unul pentru bărbați. Plus un nou magazin

Prin deschiderea Zara la Sibiu, grupul Inditex, cel mai mare retailer în îmbrăcăminte din lume, a ajuns la 76 de magazine în România. La Sibiu, grupul spaniol va mai deschide un magazin sub un alt brand recunoscut – Massimo Dutti. Acesta va fi deschis în aproximativ două luni, într-un spațiu amenajat la parterul Hotelului Împăratul Romanilor. Massimo Dutti a fost creat în 1985, inițial fiind un brand destinat bărbaților. Grupul Inditex l-a achiziționat în 1991. ”Oferă o largă varietate de colecții, îmbinând moda sofisticată cu cea casual”, este una din descrierile brandului.
Magazinul Zara de la Sibiu, al treilea stradal din România sub acest brand, ocupă 1.650 de mp. Primele două niveluri comerciale sunt destinate hainelor pentru femei, iar cel de-al treilea hainelor pentru bărbați.

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

alex

Acum 10 ani

ouau ce mistoooooooooooooooo este ca la paris aici misto tare bravo sibiu
Raspunde

marcel

Acum 10 ani

Felicitari Sibiu!
Raspunde

eu

Acum 10 ani

Dar \"ZARA\" nu-i sotia lui \'ZORRO\" ? :))
Raspunde

sibianca

Acum 10 ani

incredibil cat de multa reclama puteti sa le faceti astora. CLAR, FARA DUBII sunteti platiti. au nevoie de reclama, stiu si ei ca o sa dea faliment anul asta.PS n am fost si nici n o sa calc.
Raspunde

cabuta

Acum 10 ani

Tigai nu se dau?.
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Pacat ca nu a deschis si Zara Kids, Hainele de copii sunt pretioase si foarte accesibile,cel putin in Spania.
Raspunde

cadrilater

Acum 10 ani

Brandul lor nu are nevoie de reclama, au o faima f. buna, un astfel de magazin educa si gustul, intr-adevar inZara Kids sunt lucruri f. de bun gust si accesibile, dar si la adulti, sigur ca mai mult pentru tineret...Nici vorba de faliment, magazinul de la Roma este o folie si tocmai s-a extins, se extind si in Germania, dar numai in orasele mari. Problema este sa aiba sibienii cu ce cumpara...
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

@7 Au auzit de Pepsi si Coca Cola? Chiar si astia cheltuiesc miliarde de dolari pe reclama. Zara n-o sa reziste 18 luni pe Nicolae Balcescu. Ramane de vazut daca am dreptate.
Raspunde

tot eu

Acum 10 ani

in fine o fatada de tip european in centrul Sibiului! Bravo, chiar daca isi mananca ambitia de UNESCO, sa vina cat mai multe firme de calitate si sa invioreze un pic \" corsoul\" ( Si la Roma Zara e pe Corso...)Iar Imparatul Romanilor ar face bine sa renunte de tot la hotel care si asa e invechit si neingrijit si sa dea spatiul unui comert de calitate.
Raspunde

@tot eu

Acum 10 ani

fatada ca fatada dar santul din fata magazinului care nu a fost acoperit cu piatra asa cum trebuie ? Au facut o carpeala cu piatra cubica unde nu trebuia piatra cubica si gata. Rusinica
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

www.zf.ro/companii/zara-a-investit-2-5-mil-euro-intr-un-magazin-pe-trei-niveluri-din-sibiu-9378155
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

haine la preturi pt noi fraierii. H&M si C&A au aceleasi preturi ca afara, la Zara in schimb sunt mai scumpe si cu 50%. Sacou 499 ron dar ce se cred? Hugo Boss? sa vina odata H&M !
Raspunde

ce porcarie!

Acum 10 ani

zici ca si-a deschis Basescu un magazin de peruci! pe cine dracu intereseaza asa o stire, care mi-ar fi rusine sa o postez daca as fi redactor la un site care pretinde a fi de stiri! RUSINE!!!
Raspunde

titi

Acum 10 ani

cand o sa dea faliment, in curand, tot asa mare tam-tam o sa faceti?
Raspunde

bes

Acum 10 ani

@sibian: Tu ai vazut cat costa un sacou in Promenada Mall? Eu nu am vazut unul decent care sa coste sub 600 de lei. Si nici un magazin din marile lanturi nu are preturi ca afara(10 euro un fular afara, 100+ lei la noi). @titi: marile companii nu fac miscari in piata fara o analiza serioasa.
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

Au bagat 2,5 milioane de euro in acest magazin. Stati linistiti, o sa dea faliment. Pe Centru n-au rezistat bancile si rezista astia? Iti cumperi haine si singura grija e sa ai eticheta ZARA la vedere. :)
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

Da de fapt sa isi cumpere cine are bani, nu trebuie sa ne imbracam toti la fel. Daca eu nu imi permit, asta nu inseamna ca altii nu isi permit.
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

@17 Prietene, eu am emis o parere. Nu trebuie sa gandesti ca mine. Nu suntem comunisti. Eu cred ca acest magazin o sa dea faliment in maxim 18 luni. Asta e parerea mea. Tu ai alta parere si ti-a respect.
Raspunde

Vanda

Acum 10 ani

E tare magazinul si probabil ca nu va da faliment, o data ce vor deschide si Massimo Dutti vis-a-vis. Sunt aceleasi preturi ca dincolo. O esarfa afara costa 25 EUR - 10 EUR eventual in perioada reducerilor :)
Raspunde

spike

Acum 10 ani

cat de mult v-a tampit capitalismul asta. Inca un magazin de luat banii fraierilor, educati in consum iresponsabil. Mi-e mila de voi, nu puteti gandi nici 3 secunde.
Raspunde

Vali

Acum 10 ani

Cam pute pe aici a frustrati si invidiosi... Pentru restul: Shopping placut :).
Raspunde