Sâmbătă,
25.06.2022
Cer Senin
Acum
14°C

Primarul din Gura Riului candideaza pe listele USL

 

Ioan Duțu, primarul din Gura Rîului ales pe listele PDL va candida la alegerile lcoale pe listele USL, după ce acesta a ajuns la o înțelegere cu liberalii sibieni. ”După părerea mea, a fost o neînțelegere. Omul a venit la noi și ne-a spus, ”domnule eu am fost informator la securitate, m-au confirmat. Mă mai primiți să candidez  pentru voi?” Și ai noștri în loc să zică da, au zis că mai analizează, să vedem. Între timp, și-au băgat coada prieteni de-ai noștri din PDL și l-au racolat”, a declarat într-un interviu pentru Turnul Sfatului fostul președinte al PD Sibiu, Nicolae Nan. 
Ioan Duțu nu a confirmat în totalitate informația. ”Nu este nimic stabilit, sunt doar niște discuții”, a spus Duțu. Primarul nu a dorit să explice nici motivele pentru care vrea să plece din partid. ”Sunt probleme interne de partid și nu le pot spune acum”, a mai spus Ioan Duțu. 
La sfârşitul anului 2008, Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii anunţa că Ioan Duţu a colaborat cu fosta Securitate, sub numele conspirativ de „Mont Blanc”, iar acţiunea s-a mutat în instanţă. Curtea de Apel Bucureşti s-a pronunţat în această speţă în data de 27 aprilie 2010 „constatând calitatea de colaborator al Securităţii”. Primarul din Gura Râului a mers mai departe făcând recurs şi acţiunea s-a mutat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a României. În luna mai a acestui an a venit rezultatul final. Decizia nr. 2789 din 17.05.2011 „respinge recursul ca nefondat”. 

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

stela

Acum 10 ani

alt tradator tu crezi caci oameni di comuna o sa inghita galusca mai ioane te duci la carici poganici si victoras care nu a fost competent sa preia o functie de demnitar tu in politica vei 0 esti terminat slabi sfatuitori ai avut
Raspunde

secutistul

Acum 10 ani

daca Raluca Turcan a spus clar ca daca exista o decizie finala de colaborator al securitatii data de Curtea Constitutionala ar trebui ca Dutu sa AIBA BUN SIMNT sa nu mai candideze ca primar, dar cum el are nas de porc se muta la altii in partid si candideaza in continuare ca-i place ciolanul de ros si lui si lui sfatuitorul de vicele care umbla ca un catel dupa el
Raspunde

DCM

Acum 10 ani

Merge la altii in partid pt ca voi nu mai existati! Ati reusit sa va furati si partidu\'
Raspunde

Sobolanul portocaliu

Acum 10 ani

Daca tot se probuseste sandramaua - Ce eu sunt mai prost ca Huja, Dancu, Seuchea sau Relu Gata ?
Raspunde

ztjym

Acum 10 ani

nenorocitii astia de portocalii vor sa se perpetueze la putere in continuu. de ce schimba tabara? de bine ce stau ei in sondajele lor de 2 lei.
Raspunde

all4all

Acum 10 ani

asta se intampla nu pentru ca PDL-ul \"nu mai exista\" ci din contra pentru ca se respecta, isi respecta statutul...ceea ce alte partide nu fac!
Raspunde

ALO

Acum 10 ani

PDL-UL ARUNCA GUNOAIELE AFARA DE ACEEA NU ACCEPTA SECURISTII SI II ELIMINA RAPID, AR TREBUI SA-I PUNA SA PLATEASCA TOATE SALARIILE CARE LE-AU INCASAT PANA ACUM OCUPAND FUNCTII NECOMPATIBILE CU CEA DE SECURIST DE CAND SUNT EI PRIMARI SI CONSILIERI PENTRU CA AU LUAT LOCUL ALTCUIVA DECLARAND MINCINOS CA NU AU COLABORAT CU SECURITATEA SI APOI LA PARNAIE CU EI
Raspunde

ptr usl

Acum 10 ani

alo gunnoaie de la psd , psdr, si mai nou usl avem de peste 20 ani la guvernare au facut ***ul praf s-au imbogatit 3 generati si tot mai vor sa manance *** caci are gust bun , prostimea voteaza si tot saraci raman sunt creduli lui tata ilici ,stalin alias iliescu mai nou la inaintare carici poganici crinuta cu carlanu de victoras deci votati dragi romani pentru fericirea si viitorul copiilor vostri aceiasi oameni pana la 100 de ani identic corea de nord
Raspunde

@8PTR USL -ILICI

Acum 10 ani

MAI SLABILOR DIN PD VOI NU VA RIDICATI NICI LA DEGETUL MIC A LUI ILICI //PARDON AM GRESIT VA RIDICATI SI FUGITI DIN HAZNAUA IN CARE SANTETI FUGITI CA MIROSIT A C...T
Raspunde

@ 8. ptr usl (IP 188.24.207.225)

Acum 10 ani

Oligofren retardat facut din gresala caci nu te-a inchitit mata cum facea deobicei cand se iubea cu vecinu. In ultimi 22 de ani Pd--ul a fost del mai mult la guvernare.
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

Bai lume, spalati-va pe dinti ca vine***mea in control.
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

Bai lume, spalati-va pe dinti ca vine pöla mea in control.
Raspunde

Toti sibienii

Acum 10 ani

Gata Vasi, ne curatim dintii. Dar la urma ne frigi un pic si la găoază ?
Raspunde

Toti sibienii

Acum 10 ani

Gata Vasi, ne curatim dintii. Dar la urma ne frigi un pic si la găoază ?
Raspunde

pt vasi

Acum 10 ani

nu lipseste o zi sa nu ne musti de***am relati la asctitorie hai i-ti ascuti dinti sa ne musti si prin fata
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

Pedelistilor ma uimiti,ati gasit un IP apropiat si incepu discreditarea?....BA COMUNISTILOR,mai aveti de invatat,cand voi folosi un asemenea limbaj,vom fi fata-n-fata si va fi inainte cu o fractiune de secunda de a va rupe capul.....agramati,gangavi si nesimtiti,lighioane neandertaliene ce sunteti voi....JOS BASASCU!!!!!
Raspunde

M.Ritio

Acum 10 ani

Nu vreau sa cred ca o parte din cei care comenteaza sunt sibieni. Expresii vulgare, nu au de a face nici cu politica nici cu viata sociala in general. Ce vreau eu sa remarc este faptul ca nu ne miram de primarul gurenilor ales din partea P.D.L. (fost informator al securitatii) daca insusi presedintele Romaniei (P.D.L.-ist) a fost securist si a fost ales de catre sibieni. La fel si P.D.L. care ne-a condus la dezastrul de astazi a primit votul sibienilor. Atentie pe viitor cu cine votati.
Raspunde