Joi,
26.01.2023
Innorat
Acum
-0°C

Autostrada Sibiu - Pitesti pica. Si-a dat demisia si sefa CNADNR

Şefa Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR), Daniela Drăghia, şi-a dat demisia în urma diferenţelor de opinie privind strategia de investiţii prin fonduri europene pe coridorul IV paneuropean, au declarat pentru gândul surse din ministerul Transporturilor, citate de gândul.info. "Noua conducere doreşte modificarea traseului autostrăzii Sibiu-Piteşti, respectiv construcţia unei autostrăzi pe traseul Sibiu-Făgăraş-Braşov-Comarnic-Ploieşti. Rămâne de văzut cum se va rezolva problema finanţării", scrie gândul.info.

În momentul de faţă corpul de control al ministrului Transporturilor, Ovidiu Silaghi, face controale pe proiectele majore de investiţii, poate cel mai important fiind autostrada Bucureşti-Ploieşti, care ar fi trebuit să fie finalizată pe 15 mai dar pentru care ministerul nu are în momentul de faţă o dată exactă de dare în folosinţă.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

26 comentarii

Ionica

Acum 10 ani

vrem autostrada Sibiu-Pitesti. Cum vine PSD-ul la putere impute treaba. Ex. autostrada Bechtel....
Raspunde

nelu

Acum 10 ani

aveti dreptate oameni buni unde calca usle =psd e jale nu o sa se termine nici in 4 ani nici cea inceputa cum sa facut si cu centura ocolitoate
Raspunde

baba-oarba

Acum 10 ani

oare o sa ii regretam pe cei din pd-l? se pare ca au plecat cam repede de la guvernare
Raspunde

aiure

Acum 10 ani

autostrada pe Sibiu - Pitesti este necesara mai imperios fata de Brasov - Sinaia - Bucuresti,este pe Paneuropean IV,este mai directa , mai scurta,nu are atatea serpentine,evita localitati si mai da si un decor ca autostrada dintre Italia si Elvetia.
Raspunde

gheorghita

Acum 10 ani

s-a inceput de la Nadlac pana la Sibiu autostrada. Oare se mai face daca a venit PSD-ul??? doar Sibiu-Pitesti ramane descoperit si avem autostrada Nadlac-Mangalia. Psd-ul este premiant la nefacut autostrazi. Sibiul are nevoie de portiunea Sibiu-Pitesti. Parca pentru portiunea asta pe vremea pdl-ului s-a facut sursa de finantare!!!
Raspunde

K.Samuel

Acum 10 ani

Vai cum au aparut acum acuzatorii PSD-ului! Cand era PDL-ul la putere, toti va ingramadeati sa-i criticati, sa-i acuzati de furt, de lenevie, de cine mai stie ce. Acum incepeti deja sa regretati PDL-ul!<br><br>Si asta cu autostrada nu ar fi mare problema. Problema cea mai mare este albirea lui Nastase care se face cu bocanii, cu o nesimtire si un tupeu de lumea a treia!!! Dar in ochii PSD-ului, probabil Romania este inca tara de lumea a treia! Dar sa nu uitam si de PNL, care tac ca mieluseii si se complac in coruptia afisata grosolan de PSD, doar din ambitia unui lunatic de a deveni presedinte. <br><br>Vai s-amar! Vai s-amar!!!
Raspunde

scurt pe doi

Acum 10 ani

lucrurile in stil psd au fost si vor fi fi mereru simple: SPAGA!!! La coridorul 4, din care face parte si Sibiu-pitesti, negocierile sunt cam batute in cuie. Pe Brasov, e loc de umflat preturi. Popo-bombonel, cel care l-a si initiat in arta programarii in DOS pe ponta, avea 10 mil euro pe km partea lui la contractul cu bechtel. Ati asteptat salvatorii, acum ii aveti
Raspunde

dvd

Acum 10 ani

nu regretam plecarea pdului de la putere . PSDul [alianta ] continua sa faca autostrazi in tara chiar si autostrada sibiu- pitesti se va face in timp dar nu uitati sibiu -brasov este imperios necesara ptr evitarea treceri prin toate satele celor doua judete
Raspunde

Oana

Acum 10 ani

Se pare ca Ponta nu are ca obiectiv imbunatatirea infrastructurii. Atunci sa nu ne mai miram ca ne ocolesc investitorii straini. USL nu va inaugura nici 1% din drumurile realizate de PDL.
Raspunde

ion

Acum 10 ani

nici in proiectul lui Cindrea, nici in al lui Ponta nu se spune nimic despre autostrada sb-pitesti. Vedem autostrada in alta viata!!! Nu au terminat Bv-Ploiesti ca se tot cacaie.... si ei vor Sb-Bv si Bv-Ploiesti, cel mai greu sector de facut!
Raspunde

veverita

Acum 10 ani

in loc sa faca autostrazi sa avem cu ce atrage investitorii straini ei tau bani inapoi la bugetari doar ca sa le creasca popularitatea ...era mai bun guvernul boc care macar contruiat decat sa dea pomana electorala asa cum era dur criticat
Raspunde

p.ion

Acum 10 ani

Ideile vechiului guvern erau bune, si mai sigure! Cand vom circula si noi pe cat mai multe autostrazi???
Raspunde

ionel

Acum 10 ani

doamne nu imi vine sa cred.mii scarba sa citesc articolul asta.incep deja sa regret vechiul guvern pentru ca guvernul de astazi nu e in stare sa faca nici macar 1 % din ce au facut ceilalti.probabil ponta face tot posibilul sa distruga ce era bun la guvernele anterioare
Raspunde

dinu

Acum 10 ani

o sa regretam cu toti caci am avut sanse mari sa mergem cu niste proiecte bune inainte si bine dar din pacate din cauza la uni mancatori de ciolan si pupatori de cururi ale usle=psd ne intorcem in urma cu multi ani iara cu nastase, ilescu si toata clica care ne pune din nou pe butuci si atuci sa vedem cum mai fac manifestati revolutionari , sindicalisti, bugetari, pensionari etc de unde banii ponta aruca in disperare bani in staga si dreapta numai sa fie la putere si sa-i imbogateasca rapid pe acoliti si tovarasi lor de cualitie fiecare cu bucatica lui o sa regrtam mult dupa fostul guvern asa prost cum spun uni caci a fost dar eram in randul lumi cat de cat pe linia de plutire nu la fund cum o sa ne ducem acum
Raspunde

CipSB

Acum 10 ani

Era mai simpla SB-Pitesti,dar tb. sa complicam tot,pt a da satisfactie bucurestenilor,care in varianta autostrazii prin BV,se mai opresc un pic si la casele lor de vacante!simplu,nu?
Raspunde

brighitte

Acum 10 ani

Nu uitati cand veti fi la vot! USL=DEZASTRU NATIONAL
Raspunde

mai bine!

Acum 10 ani

nici sa n-o mai faca. sa se termine coridorul IV la Sibiu. bucurestenilor sa le faca o autostrada spre istambul!
Raspunde

Ionel

Acum 10 ani

Au venit sudici la putere si la revedere Ardeal. Asta e, nu avem ce face mergem inainte.
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

Eu mi-as bate capul cu o autostrada si un tren rapid-de-tot Sibiu-Bruxelles-Paris. E parca putin mai interesant...Si este EUROPA... In rest, romanul celebru: CIULINII BARAGANULUI..
Raspunde

@Georg

Acum 10 ani

Mai bine ti-ai bate capul cum sa faci sa-ti creasca un ****** pe nas
Raspunde

Lehamite

Acum 10 ani

USL=PROSTIE+CORUPTIE rOMANI AVETI O SANSA! NU O RATATI! PENALIZATI-I LA VOT!
Raspunde

renata

Acum 10 ani

USL-ul are numai idei marete! :-j ei cred ca vor gasi metode mai bune decat vechiul guvern sa aduca tara pe un fagas mai bun? Eu nu cred!!!!!
Raspunde

lulu

Acum 10 ani

bravo oameni buni.de c enu ne miram...apare fata morgana 1989-2004?iliescu junior a ajuns premier...
Raspunde

Asa si?

Acum 10 ani

Pe semne ca cei latra pe aici sunt fie PDL-isti la servici, fie Pitesteni. Nu se explica altfel atata agitatie ca trece autostrada prin BV si nu prin Curtea de Ag-Pitesti. Eu personal as prefera mai degraba sa ajung rapid la Brasov decat la Pitesti. Si la urma urmei, ce dracului atata interes pentru bucata spre Bucuresti, cand toti ii urati atat de mult pe mitici?
Raspunde

Gregorio Rizo

Acum 10 ani

Ei si cu tine acum, sibienii nu-i urasc pe bucuresteni, doar ii invidiaza. Sibianul fiind mocofan in starea lui naturala invidiaza de fapt pe oricine. Dovada vor fi replicile impertinente ce vor urma.
Raspunde

mari

Acum 9 ani

O sa fie vai de noi, asa ne trebuie ca nu suntem uniti, suntem lasi si individualisti. Autostrada Pitesti Sibiu este intradevar ff benefica pentru tara noastra, plus ca este un traseu mai putin costisitor.
Raspunde