30 de studenți din patru țări au participat la prima ediție a Școlii internaționale de vară de la Sibiu, un proiect susținut din finanțări nerambursabile. Organizată de Facultatea de Științe Economice din cadrul ULBS, Școala de vară a avut drept temă ”economia verde”.
Timp de zece zile, studenții din Germania, Spania, Slovacia și România au urmat câte opt ore de curs în fiecare zi, discutând, învățând și elaborând studii de caz, în cadrul programului intensiv generic denumit ”Economia verde bazată pe cunoaștere: provocări, constrângeri și oportunități”. Practic, viitorii economiști, selecționați din cele patru universități care participă în cadrul acestui proiect, au aprofundat teme discutate în urmă cu câteva zile și la Rio de Janeiro, în cadrul unui summit (Rio +20) unde liderii lumii s-au întâlnit pentru a-și formula politicile viitoare, al căror scop este protejarea mediului.
Avrigul, exemplul din Sibiu
Una din prezentările care i-a impresionat cel mai mult pe studenții economiști a fost cea de la Avrig, unde primarul Arnold Klingeis a vorbit despre proiectele locale de a transforma orașul într-unul independent din punct de vedere energetic.
Partea practică a Școlii de vară de la Sibiu a inclus, însă, și workshop-uri mai apropiate de viitoarea lor meserie. Spre exemplu, alături de Simona Vinerean și Mihai Țichindelean (profesori în cadrul Facultății de Științe Economice de la Sibiu), studenții au lucrat la un studiu de caz care implica luarea unor decizii ”verzi” în domeniul retailului. În termeni mai apropiați viitoarelor lor meserii: ”Green Marketing in Retailing – Best Practices”. Altfel spus, împărțiți pe grupe eterogene din punctul de vedere al naționalității, studenții au trebuit să identifice avantajele economice obținute de companiile care urmăresc aplicarea ”practicilor verzi” în domeniul comerțului cu amănuntul.
Luat ca exemplu de bună practică
Școala de vară internațională ”Economia verde bazată pe cunoaștere: provocări, constrângeri și oportunități” a fost finanțată prin intermediul LPP Eramus, iar ediției din acest an (5 – 14 iulie) îi va urma o alta, în 2013. ”Este nevoie de un nou mod de gândire, inclusiv de noi metode de a acționa. În contextul unui acces tot mai restrictiv la resurse limitate, economia verde implică și bunăstarea indivizilor. Ceea ce s-a discutat în cadrul acestei Școli de vară ar trebui, de ce nu, să fie inclus și în curricula universitară”, spune Cristina Tănăsescu, coordonatorul proiectului implementat la Sibiu.
În cadrul acestui proiect sunt cuprinse patru universități: Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu, Eberhard Karls Universität Tübingen - Germania, Univerza na Primorskem – Slovenia și Universitat de les Illes Balears – Spania. Aceste instituții academice au ”furnizat” nu doar studenți, cu și profesori universitari și specialiști care au luat parte la Școala de vară de la Sibiu. O atenție deosebită a fost acordată dimensiunilor economice ale turismului, văzut ca industrie cu un important potențial ”verde”. Programul a inclus o abordare multi-disciplinară a conceptului de ”economie verde”, deciziile de management fiind dezbătute atât cu privire la impactul social, cât și la cel cultural, de exemplu.
Implementarea proiectului de la Sibiu a atras deja atenţia autorităţilor din domeniu. Astfel, coordonatorii Şcolii de vară au fost deja invitaţi în această toamnă să vorbească despre proiectul de la Sibiu, dat ca exemplu de bună practică.
Credite transferabile
Dincolo de cunoştinţele şi experienţa acumulată în cadrul Şcolii de vară internaţionale, studenţii participanţi primesc şi câte şase credite transferabile, pe care le pot folosi în anul universitar următor.
Programul pregătit lor a inclus, însă, nu doar cursuri, seminarii şi dezbateri. Studenţii străini, alături de profesorii din celelalte ţări, au vizitat Sibiului, au gustat din viaţa de la ţară la Sibiel şi au văzut cu ochii lor dimensiunea reală a legendelor din jurul Castelului Bran.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Arnold Klingeis , Lucian Blaga , Ştiinţe Economice , Best Practices , Castelului Bran , Green Marketing , Cristina Tănăsescu , Simona Vinerean , Illes Balears , Mihai Țichindelean
Vizualizari: 556
Ultimele comentarii
Acum 9 ore
Valentino Versace
Acum 9 ore
Cartea ne face bine..
Acum 9 ore
Emil
Acum 10 ore
Adrian
Acum 10 ore
Newman