Directorii societăților Drumuri și Prestări Construcții, Urbana și Tursib au prezentat Consiliului local Sibiu – unicul acționar al firmelor – planurile de administrare pe următorii patru ani. Tursib intenționează să înnoiască flota de autobuze, pe lângă relocarea autobazei, iar DPC anunță că urmărește modernizarea întregii rețele de drumuri publice din oraș.
Potrivit planurilor conducerii Tursib, unul dintre obiective este creșterea cu 15 procente a numărului de pasageri, o creștere similară celei a veniturilor. În ceea ce privește capacitatea de transport, aceasta ar urma să fie îmbunătățită la orele de vârf, în urma suplimentării cu cinci procente a numărului de autobuze. Potrivit estimărilor Tursib, anul trecut autobuzele companiei au transportat 33 de milioane de pasageri. Alături de aceste obiective intră și construirea unui nou sediu, în deja anunțata Zonă Industrială Vest.
”Societatea și reprezentanții firmei de consultanță estimează că pentru finalizarea obiectivului «Schimbarea locației și construirea unei autobaze noi» este necesară suma de 5,5 milioane de euro”, arată conducerea Tursib.
Finanțarea proiectului ar urma să fie asigurată printr-un credit, care să fie acoperit din încasările obținute din vânzarea actualei autobaze în primii cinci ani de la relocare.
În ceea ce privește flota de autobuze, acestea ar urma să fie dotate cu sisteme GPS, ”pentru urmărirea în traseu și optimizarea în exploatare a mijloacelor de transport”.
În prezent, Tursib operează cu 91 de autobuze diesel și midibuze, care parcurg în total aproximativ 5,6 milioane de km în fiecare an, pe 23 de linii. Pe aceste trasee, numărul ”călătorilor la negru” a scăzut în ultimii ani de la 10 – 15% la 3-5%, procent care este, în continuare, ”în atenția Tursib”.
Principiile DPC
Planul prezentat de DPC în fața Consiliului Local include în special politici de funcționare, fără să facă referire la date concrete. Printre principiile enumerate în plan apare și cel referitor la ”apropierii managementului de execuție”, care implică ”reducerea numărului de niveluri ierarhice la minim”. ”Principiul a fost deja implementat și a condus la optimizarea numărului de niveluri ierarhice, în raport cu obiectul de activitate al societății și cu elementele de cultură organizațională ce o caracterizează”, se arată în planul DPC. Alături de acest principiu a fost adus și cel referitor la ”permanența managementului”. ”Pentru fiecare post de conducere trebuie să fie prevăzută o persoană care să poată înlocui oricând titularul său”.
Printre obiectivele fundamentale pe care DPC și le propune pentru următorii patru ani intră, alături de lucrările de întreținere a drumurilor, și ”modernizarea întregii rețele de drumuri publice prin realizarea de îmbrăcăminți asfaltice sau din beton”.
Probleme cu chiriașii la Urbana
Societate cu doar 13 angajați, Urbana are drept obiect de activitate administrarea de spații cu altă destinație decât cea de locuință aflate în proprietatea Sibiului, realizarea de lucrări topografice și încasarea ratelor pentru imobilele cumpărate în baza Legii 112/1995. În prezent mai sunt de încasat astfel de rate de pe urma a 534 de contracte de vânzare-cumpărare.
În cursul acestui an, însă, Urbana a întâmpinat mai multe situații în care chiriașii, deși rămași fără contract, au refuzat să elibereze spațiile, fapt ce va duce la scăderea veniturilor pe anul în curs cu 77.000 de lei li a profitului cu 17.500 de lei.
Pentru următorii patru ani, conducerea societății își propune adaptarea nivelului chiriilor la situația reală a pieței imobiliare și identificarea destinației optime pentru spațiile ce urmează a fi închiriate.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 481
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Calu
Acum 6 ore
Cozma
Acum 7 ore
Sparrow
Acum 7 ore
Sparrow
Acum 8 ore
Sibian